علایم تومور مغزی چیست؟

علایم تومور مغزی
علایم تومور مغزی

در این مقاله با نشانه ها و علایم تومور مغزی آشنا شوید.

علائم و نشانه‌های تومورمغزی در بیماران مختلف متفاوت است و اکثر این علائم در افرادیکه تومور مغزی ندارند هم ممکن است دیده شود. درنتیجه، تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه یک نفر تومورمغزی دارد یا نه، مراجعه به پزشک و انجام اسکن مغز است.

روی 375 بیمار مبتلا به تومر مغزی تحقیقی انجام گرفت تا مشخص شود این افراد چه علائمی در خود مشاهده کردند که به سراغ پزشک و مراقبت‌های پزشکی رفتند. گزارشات رسیده از طرف بیماران وجود این علائم را در اکثر آنها تایید کرد:

  • سردرد: این از متداول‌ترین علائم بوده و 46 مورد از بیماران گزارش دادند که دچار سردرد بوده‌اند. آنها سردرد را به طرق مختلف توصیف کردند که هیچ الگوی خاصی نشانه قطعی تومر مغزی نبوده است. مطمئنا بسیاری از بیماران زمانی در طول زندگی خود دچار سردرد شدند، به ‌همین نشانه خوبی برای تشخیص تومرمغزی نیست. اگر سردردهایتان از سردردهای همیشگی متفاوت بود یا همراه با حالت ‌تهوع و استفراغ بود، با دولا شدن یا فشار آوردن بر خود موقع دفع شدیدتر شد، حتما مسئله را به پزشکتان بگویید.
  • حمله ناگهانی: این دومین نشانه متداول گزارش شده بین بیماران تومرمغزی بود. 33 نفر از بیماران گزارش کردند که قبل از تشخیص بیماری، دچار حمله ناگهانی بوده‌اند. حمله‌ دلایل دیگری مثل صرع، تب شدید، سکته، تروما یا ضربه روحی و سایر اختلالات نیز می‌تواند داشته باشد. در فردی که قبلا به‌هیچ ‌وجه دچار حمله نبوده است، مشکل جدی تلقی می‌شود و حتما باید اسکن مغز انجام شود.

حمله یک تغییر ناگهانی و غیرارادی در رفتار، کنترل عضلات، هوشیاری و حواس است. علائم حمله از لرزش ناگهانی و خشن تا از دست رفتن کامل هوشیاری و کشش ناگهانی عضلات یا لرزش خفیف یک عضو بدن، متغیر است. خیره شدن به فضا، تغییر بینایی و مشکل در حرف زدن برخی از رفتارهای دیگری است که فرد در زمان حمله از خود نشان می‌دهد. تقریبا 10 درصد افراد در طول زندگی خود دچار حمله می‌شوند.

  • حالت تهوع و استفراغ: این مورد هم درست مثل سردرد، مشخص و قطعی نیست. این یعنی اکثر افرادیکه دچار حالت‌تهوع و استفراع می‌شوند تومر مغزی ندارند. 22 نفر از شرکت‌کننده‌های تحقیق گزارش دادند که قبل از تشخیص دچار حالت‌ تهوع و استفراغ می‌شده ‌اند.

حالت ‌تهوع و استفراغ اگر همراه با سایر علائم باشد می‌تواند نشانه تومر مغزی باشد.

  • مشکل بینایی و شنوایی: 25 نفر از افراد شرکت‌کننده مشکلات بینایی را گزارش دادند. اگر هرگونه مشکل بینایی یا شنوایی جدی مشاهده کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی می‌شنویم که متخصص چشم اولین کسی است که تشخیص می‌دهد چون با نگاه کردن به درون چشم‌ها می‌توانند نشانه‌هایی از افزایش فشار درون جمجمه را مشاهده کنند.
  • مشکل در ضعف دست‌ ها، پاها و عضلات صورت و احساس عجیب در سر و دست‌ها. 25 درصد از گزارشات ضعف در دست‌ها و/یا پاها را تایید کرده است. 16 درصد احساسی عجیب در سر و 9 درصد احساسی عجیب در دست‌ها را گزارش کردند. این مشکلات موجب تغییر در وضعیت راه ‌رفتن، انداختن وسایل، افتادن یا حالات نامتقارن در صورت می‌شود. شروع ناگهانی این علائم وضعیتی اورژانسی است و حتما باید به بخش اورژانس مراجعه کنید. درصورت مشاهده یک تغییر تدریجی در طول زمان، حتما باید وضعیت را با پزشکتان درمیان بگذارید.
  • مشکلات رفتاری و شناختی: بسیاری از بیماران تغییرات رفتاری و شناختی را گزارش کردند، مثل مشکل در حافظه اخیر، ناتوانی در تمرکز یا پیدا کردن کلمات مناسب، بی ‌صبری و بی ‌تحملی، انجام کارهایی یا گفتن حرفهایی که با موقعیت مناسب نباشد.

اگر فکر می‌کنید مشکلی دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید. بری پزشک توضیح دهید که نگران هستید تومر مغزی داشته باشید. یادتان باشد که تومرهای مغزی در مقایسه با مشکلات و اختلالات دیگر بسیار نادر هستند و مطمئنا این اولین چیزی نیست که پزشکتان به آن فکر می‌کند. در 64 درصد موارد در این تحقیق پزشک به‌ هیچ‌ وجه گمان نمی‌برده است که مشکل بیمار تومرمغزی باشد. بیش از نیمی از افراد گزارش دادند که برای بیشتر از یک ماه قبل از تشخیص دقیق تومر مغزی، دچار این علائم بوده‌اند. در تومرهای مغزی خوش‌ خیم، یک ماه تاخیر در درمان تاثیری شگرف بر نتیجه کار دارد. / مردمان