دستگاه تصفیه آب خانگی

بیماری فیبرومیالژیا چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

بیماری فیبرومیالژیا چیست؟

ممکن است گاهی دردی را در تمامی نقاط بدنتان حس کنید و دلیل آن را ندانید. ممکن است این درد یک خستگی و کوفتگی ساده نبوده و نشانه ای از بیماری فیبرومیالژیا باشد.

فیبرومیالژیا چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟
فیبرومیالژیا چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

فیبرومیالژیا (fibromyalgia) یک بیماری ناشناخته است که هنوز در سراسر جهان پزشکان درباره ی آن به توافق نرسیده اند و بحث ها در مورد آن همچنان ادامه دارد. تنها چیزی که پزشکان بر سر آن توافق کرده اند این است که در صورت مواجهه با چنین شرایطی سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مقاله مرتبط : درمان های گیاهی و خانگی بیماری فیبرومیالژیا

علایم و نشانه های فیبرومیالژیا

 • بیش از 3 ماه متوالی در نقطه ای از بدنتان درد مداوم داشته باشید
 • خستگی و احساس خشکی در بدن به ویژه در هنگام صبح
 • الگوی خواب شکسته و نامرتبی دارید
 • درد در برخی از نقاط بدنتان از نقاط دیگر شدیدتر است
 • سردردهای وحشتناک و متوالی دارید
 • در روده های خود احساس درد و ناراحتی داشته و در هنگام ادرار کردن احساس درد می کنید
 • عادت ماهیانه بسیار دردناکی دارید
 • به تغییرات آب و هوایی بشدت حساس بوده و در برابر گرما، سرما، بوهای تند و سر و صدا آسیب پذیر هستید
 • دمای بدن شما برخی مواقع بدون دلیل خاصی افزایش پیدا می کند
 • احساس های متوالی خاصی را در اعضای بدن خود به خصوص دست و پا دارید: بی حسی، سوزش، ورم و غیره
 • همواره در تمرکز کردن و به یادآوری چیزها مشکل دارید
 • همیشه عصبانی یا افسرده هستید

باید بدانید که این ها همه نشانه ی بیماری و به ویژه فیبرومیالژیا است که یکی از معمول ترین بیماری های ماهیچه ای-استخوانی به شمار می آید.
البته هنوز علت این بیماری مشخص نشده و پزشکان به توافق در مورد آن دست نیافته اند. این بیماری همه ی افراد حتی کودکان و افراد بزرگسال و کهنسال را نیز درگیر می کند اما افراد بین سنین 20 تا 50 سال بیش از دیگران به این بیماری مبتلا خواهند شد.

فیبرومیالژیا در زنان شایع تر است اما در مردان نیز دیده می شود. حتی اگر درد کم و قابل تحمل است نیز نباید آن را نادیده بگیرید زیرا فیبرومیالژیا خطر سکته قلبی را در جوانان افزایش می دهد.

تشخیص فیبرومیالژی چگونه است

تشخیص فیبرومیالژی معمولا به توسط معاینه پزشک و با توجه به علائم بیماری است. درد منتشر بدن بخصوص در دو طرف و هر دو اندام فوقانی و تحتانی و ستون مهره که بیش از سه ماه طول کشیده است میتواند این تشخیص را مطرح کند. نقاط خاصی از بدن به فشار حساسیت زیادی داشته و فشار به آنها موجب درد میشود.

در فیبرومیالژی هیچ تغییر غیر طبیعی در آزمایشات و تصویربرداری از بدن وجود ندارد.

بیماری های دیگری ممکن است علائمی شبیه فیبرومیالژی را تقلید کنند که پزشک باید احتمال آنها را در نظر داشته باشد. این بیماری ها عبارتند از :

 • کم کاری تیرویید
 • کمبود ویتامین دی
 • پرکاری غده پاراتیرویید
 • پلی میوزیت

درمان بیماری فیبرومیالژی

درمان قاطع یا ساده ای برای فیبرومیالژی وجود نداشته و اقدامات درمانی فقط برای کاهش علائم بیماری انجام میشوند. نکته مهم در درمان این بیماری اینست که همه اقدامات درمانی در همه بیماران موثر نیستند. هر بیماری ممکن است به تعدادی از درمان های زیر پاسخ مناسب دهد. مهمترین اقدامات درمانی عبارتند از :

کاهش استرس

اساس درمان فیبرومیالژی آموزش بیمار است و مهمترین اقدام درمانی سعی در کاهش استرس بیمار با کمک خود او است.

ورزش

ورزش در تعداد زیادی از بیماران علائم بیماری را کاهش میدهد. ورزش های ساده ای مانند نرمش های ایروبیک، راه پیمایی و شنا و دوچرخه سواری میتوانند مفید باشند. نرمش های کششی مانند یوگا کمک کننده است. هدف نهایی رسیدن به 5-4 روز ورزش در هفته و هر روز 30-20 دقیقه است. رسیدن به این هدف باید بتدریج و به آهستگی باشد. ممکن است در ابتدای شروع ورزش علائم بیماری تشدید شوند ولی بتدریج کم خواهند شد.

گرما درمانی

غوطه ور شدن در آب گرم بمدت روزی 20 دقیقه و 5 روز در هفته به کاهش درد کمک میکند.

رفتار درمانی

یک مشاور روان درمانی میتواند با استفاده از روش های خاص Cognitive behavioural therapy به بیمار کمک کند. کم کردن افکار منفی و داشتن یک برنامه تفریحی منظم هر چند ساده به بهبود بیماری کمک میکند.

دارو

داروهای ضد درد مانند استامینوفن، داروهای ضد التهاب مانند بروفن یا سلکوکسیب و داروهای ضد افسردگی در درمان فیبرومیالژی کاربرد دارند. در سال های اخیر از داروهایی مانند پرگابالین Pregabalin و گاباپنتین Gabapentin و دولوکستین Duloxetine و میلناسیپران Milnacipran بطور اختصاصی در درمان فیبرومیالژی استفاده شده است.

دیگر درمان ها

استفاده از درمان های مکمل مانند طب سوزنی یا ماساژ درمانی ممکن است موثر باشد. استفاده از غذاهای متعادل و سالم، دوری از الکل قهوه و نوشیدنی های گازدار بخصوص قبل از خواب و نظم دادن به زمان و مدت خوابیدن به کاهش علائم بیماری کمک میکنند.

منابع : روزیاتو – ایران ارتوپد