20 غذای مفید، میوه و داروی گیاهی برای درمان سریع کم خونی شدید

کم‌ خونی یا آنمی
کم‌ خونی یا آنمی

کم‌ خونی یا آنمی در واقع اختلال خونی شایعی در زنان، مردان و نوزادان و کودکان است که به دلیل کاهش گلبول های قرمز یا هموگلوبین خون، ایجاد می شود. علائم کم خونی عبارتند از؛ ضعف، رنگ پریدگی، بی حسی، تنگی نفس، تپش قلب، سیاهی رفتن چشم، زنگ زدن گوش و درد قفسه سینه.

از دست دادن خون به ویژه در دوران قاعدگی، بارداری و شیردهی و کمبود منابع آهن در رژیم غذایی از علل اصلی ابتلا به کم خونی یا آنمی هستند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با بهترین روش های درمان گیاهی و خانگی کم خونی شدید با انواع مواد غذایی مفید، میوه ها، سبزیجات، آجیل ها و حبوبات حاوی آهن فراوان بیشتر آشنا شوید؛

درمان کم خونی با دارو های گیاهی

1. دمنوش گزنه

گزنه یکی از گیاهان دارویی حاوی مقادیر بالای آهن، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین های B و ویتامین K است که با افزایش گلبول های قرمز خون و بهبود جذب آهن در بدن به درمان کم خونی کمک می کند.

روزی دو بار و هر بار نصف فنجان چای یا دمنوش گزنه را مصرف کنید تا کم خونی زودتر درمان شود.

2. دمنوش قاصدک

درمان کم خونی با داروهای گیاهی
درمان کم خونی با داروهای گیاهی

قاصدک حاوی مقادیر بالای آهن است که باعث درمان کم خونی می شود. همچنین قاصدک توانایی بالایی برای جذب آهن و مواد معدنی دارد که می تواند به پیشگیری و درمان کم خونی کمک کند.

پشنهاد می شود که روزانه حداکثر تا 9 گرم قاصدک را به صورت دمنوش تهیه کرده و استفاده کنید.

3. دمنوش ترشک

ترشک از دارو های گیاهی حاوی مقادیر بالای آهن است که با افزایش تولید گلبول های قرمز خون به درمان سریع کم خونی شدید کمک می کند.

هر روز یک فنجان دمنوش ترشک بنوشید تا کم خونی شدید، سریع تر درمان شود.

درمان خانگی کم خونی با غذا

4. ملاس سیاه

ملاس سیاه، یک محصول جانبیاست که در فرآیند تولید شکر از نیشکر یا چغندر قند به دست می آید. ملاس سیاه غنی از ویتامین B6، منیزیم، کلسیم و سلنیوم است که باعث افزایش سطح آهن در بدن شده و با افزایش تولید گلبول های قرمز و هموگلوبین، به درمان کم خونی کمک می کند.

هر روز صبح یا عصر 1 قاشق غذا خوری ملاس سیاه را به 1 فنجان آب گرم اضافه کنید، خوب مخلوط کرده و بنوشید.

احتیاط : زیاده روی در مصرف ملاس سیاه باعث اسهال می شود. 

5. سه شیره (شیره انگور، شیره خرما و شیره توت)

در طب سنتی از ترکیب سه شیره که شامل شیره انگور، شیره خرما و شیره توت سفید می شود، به دلیل مقادیر بالای آهن و فولاتی که دارد، برای درمان سریع کم خونی شدید استفاده می شود.

6. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین به دلیل مقادیر بالای آهن که دارد، یکی از بهترین مواد غذایی برای پیشگیری و درمان کم خونی محسوب می شود.

به شما پیشنهاد می کنیم که هر روز یک سیب زمینی شیرین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

7. حبوبات

حبوباتی از جمله لوبیا، عدس و نخود فرنگی، منابع عالی آهن هستند که باعث افزایش هوگلوبین و گلبول های قرمز خون شده و به درمان کم خونی کمک می کنند.

8. منابع پروتئین گیاهی

توفو یکی از بهترین منابع پروتئین گیاهی است که حاوی مقادیر بالایی ویتامین B12 ، فولات و آهن بوده و به درمان کم خونی شدید کمک می کند.

9. کنجد سیاه

کنجد سیاه مقادیر بالایی فولات، آهن، کلسیم و منیزیم دارد. گفته می شود که مصرف کنجد سیاه، سطح آهن خون را افزایش داده و با بهبود جذب آهن در بدن، به پیشگیری و درمان کم خونی کمک می کند.

هر روز صبح بعد از صبحانه، 2 قاشق چای خوری کنجد سیاه خیس خورده را با نصف فنجان آب و 1 قاشق غذا خوری عسل در مخلوط کن ترکیب کنید و بخورید.

10. تخمه آفتابگردان

تخمه آفتابگردان حاوی مقادیر بالای ویتامین ها و مواد معدنی از جمله مس می باشد که باعث افزایش آهن در بدن شده و با افزایش تولید گلبول های قرمز خون به پیشگیری و درمان کم خونی کمک می کند.

11. عسل طبیعی

عسل یک منبع قوی آهن، مس و منگنز است که همه ی آن ها به سنتز هموگلوبین کمک می کنند، به همین دلیل عسل یکی از بهترین غذا ها برای پیشگیری و درمان کم خونی محسوب می شود.

عسل را به انواع دمنوش ها و اسموتی های خود اضافه کنید و بخورید.

درمان کم خونی با سبزیجات

درمان کم خونی شدید با سبزیجات
درمان کم خونی شدید با سبزیجات

12. سبزیجات برگ سبز

سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ سبز از جمله کرفس، کلم کیل، اسفناج و کلم بروکلی منابع عالی آهن هستند و مصرف منظم آن ها می تواند به درمان سریع کم خونی کمک کند.

طرز تهیه اسموتی سبز کرفس و کلم

نصف فنجان کلم کیل را با 1/4 فنجان کرفس، 1 قاشق غذا خوری عسل طبیعی و آب نصف یک لیمو ترش تازه را در مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید. هر روز صبح ناشتا 1 لیوان از این اسموتی بنوشید تا کم خونی درمان شود.

13. چغندر قند

چغندر قند حاوی مقادیر بالای آهن، منیزیم، کلسیم، ویتامین A و فولات است. یک مطالعه نشان داده که مصرف چغندر قند به مدت 20 روز باعث افزایش هموگلوبین خون می شود و گفته شده که چغندر قند یکی از بهترین سبزیجات برای درمان سریع کم خونی شدید می باشد.

اسموتی چغندر خام

یک چغندر قند را پوست گرفته و خرد کنید و آن را با یک لیوان آب و آب نصف لیمو ترش تازه در مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید. هر روز صبح قبل از صبحانه این اسموتی را بخورید تا نتیجه بگیرید.

احتیاط : زنان در دوران بارداری و شیردهی بهتر است قبل از مصرف چغندر قند با پزشک خود مشورت کنند.

14. جعفری

جعفری یکی از بهترین سبزیجات حاوی مقادیر بالای آهن است که با افزایش هموگلوبین و گلبول های قرمز خون به درمان کم خونی شدید کمک می کند.

هر روز صبح یک لیوان آب جعفری تازه را بنوشید تا کم خونی شما سریع تر درمان شود.

15. کدو (کدو خورشتی، کدو مسما و کدو تنبل)

طحال یکی از مهم ترین اندام هایی است که در سنتز گلبول های قرمز خون نقش دارد.

کدو سبز، کدو مسمایی و کدو تنبل به دلیل مقادیر بالای بتا کاروتن موجود در آن ها، بر روی طحال اثر گذاشته و با افزایش تولید گلبول های قرمز خون به درمان کم خونی کمک می کنند.

پیشنهاد می شود که انواع کدو ها را به صورت خام و پخته به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

درمان انواع کم خونی با میوه ها

16. انار

درمان کم خونی با میوه ها
درمان کم خونی با میوه ها

انار یکی از بهترین میوه های سرشار از ویتامین c و آهن می باشد که با علائم کم خونی مانند خستگی و ضعف نی مبارزه می کند. بهتر است در فصل پاییز روزانه یک انار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

17. میوه های سرشار از ویتامین C

ویتامین C باعث جذب بیشتر آهن موجود در مواد غذایی شده و با افزایش تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز خون به پیشگیری و درمان کم خونی کمک می کند.

از میوه های حاوی ویتامین C می توان به پرتقال، کیوی، سیب، لیمو ترش، گریپ فروت، نارنگی، انگور و انواع توت ها اشاره کرد.

اسموتی گریپ فروت و سیب و کیوی

نصف یک گریپ فروت بزرگ را با 1 کیوی، نصف سیب، 1 قاشق غذا خوری عسل و یک بند انگشت زنجبیل تازه رنده شده و نصف لیوان آب را در مخلوط کن بریزید و خوب مخلوط کنید. هر روز یک لیوان از این اسموتی بخورید.

18. انجیر تازه و خشک

انجیر تازه و انجیر خشک از بهترین منابع آهن در بین میوه ها محسوب می شوند که به درمان سریع کم خونی کمک می کنند.

هر روز صبح ناشتا 2 تا 4 انجیر تازه رسیده و یا 2 تا 4 انجیر خشک که از شب قبل در یک لیوان آب خیس کرده اید را بخورید تا زودتر کم خونی درمان شود.

احتیاط : زیاده روی در مصرف انجیر باعث مشکلات گوارشی می شود.

19. موز

موز حاوی مقادیر بالای آهن، پتاسیم، ویتامین C و فولات است. مصرف موز باعث افزایش هموگلوبین و گلبول های قرمز خون شده و به درمان کم خونی کمک می کند.

هر روز صبح یک موز رسیده را خرد کرده و با 1 قاشق غذا خوری عسل طبیعی ترکیب کنید و بخورید.

احتیاط : موز دارای کالری و پتاسیم بالایی است و زیاده روی در مصرف آن باعث افزایش وزن و هیپرکالمی می شود.

20. خرما و کشمش

خرما و کشمش از بهترین منابع آهن و ویتامین C در بین میوه های خشک محسوب می شوند که با افزایش تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز خون و همچنین افزایش جذب آهن در بدن به درمان کم خونی کمک می کنند.

هر روز صبح 4 عدد خرما را با 10 عدد کشمش به مدت 30 دقیقه در آب خیس کنید و سپس برای وعده صبحانه استفاده کنید. همچنین شما می توانید خرما و کشمش را به اسموتی های خود اضافه کنید.

احتیاط : زیاده روی در مصرف خرما و کشمش به دلیل مقادیر بالای قند موجود در آن ها می تواند باعث افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت شود.

یوگا، ورزش مناسب برای درمان کم خونی

یوگا یکی از بهترین ورزش ها برای پیشگیری و درمان کم خونی محسوب می شود؛ یوگا به بهبود گردش خون در بدن کم کرده و علائم کم خونی مانند خستگی و ضعف را بهبود می بخشد.

دوش آب سرد برای درمان کم خونی

مطالعات اخیر نشان می دهد که دوش آب سرد به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و می تواند کم خونی را درمان کند.

حمام آفتاب برای درمان کم خونی

محققان می گویند که اگر هر روز حمام آفتاب بگیرید، ویتامین D بدن افزایش پیدا کرده و به بدن برای ساخت خون کمک می کند، در نتیجه کم خونی درمان می شود.

نوشیدنی ها و غذا های مضر برای کم خونی

مشروبات الکلی

مشروبات الکلی مانع از جذب آهن در بدن شده و باعث تشدید کم خونی در افراد می شود.

چای سیاه و سبز

چای سبز و چای سیاه فواید زیادی برای بدن دارند اما مصرف آن ها، جذب آهن در بدن را کاهش داده و خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهند.

قهوه

قهوه یکی دیگر از نوشیدنی هایی است که جذب آهن را کاهش می دهد و باعث ابتلا به کم خونی در افراد خواهد شد.

پروتئین سویا

درست است که پروتئین سویا غنی از آهن می باشد اما همچنین حاوی مقادیر بالای فیتیک اسید است که مانع از جذب آهن و سایر مواد معدنی در بدن شده و برای افراد مبتلا کم خونی مضر می باشد.


در ادامه بخوانید : علائم کم خونی


منابع : stylecrazenaturalfoodseries