فواید دویدن در صبح، شب و روی تردمیل برای سلامتی بدن، لاغری و قلب

فواید دویدن
فواید دویدن

دویدن یکی از پر طرفدارترین و ارزان ترین ورزش های هوازی برای تناسب اندام محسوب می شود. از فواید و مزایای دویدن روزانه می توان به کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سکته قلبی، سرطان و آلزایمر و پارکینسون اشاره کرد.

دویدن مزایای زیادی برای بدن دارد که ما در این مقاله از سایت کوکا به طور کامل فواید دویدن در صبحگاهی و شبانه را برای سلامتی بدن، لاغری، ریه، قلب، بدنسازی و پوست و مو شرح داده ایم. با ما همراه باشید!

فواید دویدن ناشتا در صبح زود برای سلامتی بدن

چربی سوزی، لاغری و کاهش وزن

دویدن در صبح یکی از بهترین ورزش ها برای لاغری و کاهش وزن است، در واقع دویدن با افزایش چربی سوزی، کالری های بیشتری مصرف کرده و باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

جالب است بدانید که برای یک فرد با وزن 70 کیلوگرم، یک ساعت دویدن در روز می تواند 850 کالری مصرف کند.

لاغری شکم

دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای لاغر شدن و کاهش چربی شکم می باشد. دویدن باعث افزایش چربی سوزی و متابولیسم بدن شده و با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری، شکم را آب می کند.

ریه

دویدن ظرفیت ریه ها را افزایش می دهد و با تقویت سیستم ایمنی بدن، خطر ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله آسم را کاهش می دهد.

قلب

دویدن به شریان ها کمک می کند تا خاصیت الاستیک خود را تقویت کنند، ماهیچه ی قلب را تقویت می کند و به پیشگیری از حمله قلبی کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که دویدن کلسترول خون بالا را کاهش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

دویدن یکی از بهترین روش های طبیعی برای کاهش فشار خون بالا می باشد؛ در یک مطالعه مشخص شده که دویدن برای مدت چهار هفته به کاهش فشار خون بالا در افراد کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و سکته قلبی را کاهش می دهد.

عضله سازی در بدنسازان

دویدن در صبح زود با افزایش تولید اندورفین و آدرنالین، باعث شادابی و افزایش انرژی روزانه به ویژه در بدنسازان می شود.

دویدن یکی از بهترین ورزش های هوازی برای افزایش چربی سوزی در بدنسازان است، دویدن همچنین به تقویت ماهیچه ها کمک کرده و عضله سازی را بهبود می بخشد.

دویدن با افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن مردان، به تقویت ماهیچه ها کم کرده و عضله سازی در بدنسازان را بهبود می بخشد.

کودکان

دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای سلامتی کودکان است، دویدن در کودکان باعث افزایش سرعت و بهبود عملکرد آن ها در بزرگسالی می شود.

دویدن احتمال چاقی و افزایش وزن در کودکان را کاهش می دهد.

دویدن، احتمال ابتلای کودکان به استرس، اضطراب و افسردگی حتی در دوران بزرگسالی را کاهش می دهد.

خانم ها

دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای تقویت استخوان هاست که خطر ابتلا به پوکی استخوان به ویژه در زنان را کاهش می دهد.

تحقیقات نشان داده که دویدن با تقویت سیستم ایمنی بدن از ابتلای خانم ها به سرطان پستان، پیشگیری می کند.

دویدن به مدت 10 سال احتمال ابتلای خانم ها به چاقی، دیابت، افسردگی و آرتروز را کاهش می دهد.

آقایان

دویدن پس از 6 ماه به میزان قابل توجهی سطح تستوسترون در مردان بهبود بخشیده و باعث افزایش میل جنسی در آقایان می شود.

دویدن تعداد اسپرم ها را در آقایان افزایش داده و به درمان ناباروری در مردان کمک می کند.

استرس و افسردگی

دویدن یکی از بهترین روش های طبیعی برای تقویت اعتماد به نفس در افراد محسوب می شود.

دویدن با بهبود تعادل هورمون ها در بدن و همچنین افزایش انرژی روزانه به درمان استرس و اضطراب کمک می کند، بی خوابی را درمان کرده و سردرد تنشی را بهبود می بخشد.

دویدن با افزایش ترشح هورمون سروتونین در بدن، خلق و خوی افراد را بهبود می بخشد و به درمان سریع تر افسردگی کمک می کند.

20 تا 30 دقیقه دویدن در روز مانند قرص های ضد افسردگی عمل کرده و با بهبود خلق و خو، استرس و اضطراب را کاهش داده و افسردگی را درمان می کند.

آرتروز زانو

بر خلاف عقیده ی رایج در بین افراد، دویدن به زانو آسیب وارد نمی کند. تحقیقات نشان داده که دویدن، می تواند مواد معدنی را به زانو برساند و با تقویت اتصال مفصل ها، غضروف زانو را تقویت کرده و خطر ابتلا به آرتروز را کاهش دهد.

چشم

تحقیقات در سال 2013 نشان داده، افرادی که به طور متوسط روزانه تا 8 کیلومتر می دوند، کمتر دچار آب مروارید می شوند.

دیابت و قند خون

دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می باشد. در طی دویدن عضلات گلوکز خون را به عنوان منبع انرژی مصرف می کنند، علاوه بر این دویدن باعث کاهش حساسیت به انسولین شده و قند خون را کاهش می دهد.

دویدن پس از 6 ماه به طور قابل ملاحظه ای میزان هموگلوبین A1c را در افراد دیابتی کاهش می دهد.

دویدن خطر آسیب چشم و کلیه را در بیماران دیابتی کاهش می دهد.

تاثیر دویدن بر حافظه

دویدن در صبح زود پس از یک ماه باعث افزایش ماده خاکستری مغز شده و با افزایش تولید سلول های جدید در مغز، به تقویت حافظه کمک کرده و خطر فراموشی، زوال عقل و آلزایمر را کاهش می دهد.

ترک سیگار

دویدن یکی از بهترین ورزش ها برای ترک کردن عادت های بد از جمله سیگار کشیدن می باشد، پس از چند هفته دویدن دیگر تمایلی برای استفاده از سیگار ندارید.

فواید دویدن در شب

درمان بی خوابی شبانه

یک مطالعه در دانشگاه کارولینای جنوبی نشان داد که تنها 30 دقیقه دویدن قبل از خواب باعث افزایش آرامش و درمان بی خوابی شبانه می شود.

استرس و افسردگی

دویدن در شب با افزایش تولید اندورفین ها، تنش های عصبی روزانه را از بین برده و با کاهش استرس و اضطراب به درمان افسردگی کمک می کند.

لاغری و کاهش وزن

دویدن در شب احتمال پرخوری و ریزه خواری را کاهش داده و به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند.

فواید دویدن در سربالایی

چربی سوزی، لاغری و کاهش وزن

دویدن در بالایی کالری بیشتری می سوزاند و با افزایش چربی سوزی و متابولیسم بدن به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

زمانی که شما در سربالایی می دوید، باید در برابر نیروی گرانش که در خلاف جهت حرکت به بدن شما نیرو وارد می کند، مقاومت کنید. در نتیجه نیروی بیشتری به کار می برید، کالری بیشتری می سوزانید و همین باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

تقویت مفاصل، ماهیچه ها و عضلات

دویدن در سربالایی باعث تقویت مفاصل، ماهیچه ها و عضلات بدن شده و به کاهش درد زانو و پا ها کمک می کند.

دویدن در سربالایی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون می شود، این هورمون برای رشد ماهیچه ها و عضله سازی بسیار مهم می باشد.

تقویت اعتماد به نفس

دویدن در سربالایی به تناسب اندام کمک کرده و با افزایش هورمون های شادی آور باعث درمان استرس، اضطراب و افسردگی می شود و روحیه ی مبارزه طلبی را در فرد تقویت می کند. همه ی این عوامل به بهبود تمرکز و تقویت اعتماد به نفس افراد کمک می کنند.

فواید دویدن روی تردمیل

دویدن روی تردمیل علاوه بر اینکه باعث لاغری و کاهش وزن می شود، مزایای دیگری هم دارد؛

1- تردمیل، امن، راحت و کارآمد است. شما در همه ی شرایط آب و هوایی می توانید، برنامه ی روزانه دویدن خود را بر روی تردمیل انجام دهید.

2- با تنظیم شیب مناسب، همه ی موقعیت های دویدن روی تردمیل را انجام داده و علاوه بر این احتمال آسیب به پا ها، زانو و کمر را کاهش می دهید.

3- در حین دویدن بر روی تردمیل، می توانید عملکرد بدن خود را کنترل کنید؛ شما به راحتی می توانید ضربان قلب را بسنجید و کالری مصرفی، مسافت طی شده و میزان سرعت را کنترل کنید.

فواید نیم ساعت دویدن در روز

1- دویدن روزانه 30 دقیقه، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و با افزایش چربی سوزی به لاغری و کاهش وزن کمک می کند. (دویدن به مدت 30 دقیقه حدود 200-500 کالری می سوزاند.)

2- نیم ساعت دویدن با افزایش تولید اندورفین در خون به بهبود خلق و خو کمک کرده و استرس، اضطراب و افسردگی را درمان می کند.

3- نیم ساعت دویدن در روز (صبح، عصر یا شب) باعث احساس آرامش در افراد شده و به درمان بی خوابی کمک می کند.

فواید یک ساعت دویدن

1- محققان می گویند که یک ساعت دویدن در روز، طول عمر و امید به زندگی را افزایش می دهد. (هر یک ساعت دویدن، هفت ساعت طول عمر را افزایش می دهد.)

2- یک ساعت دویدن باعث افزایش کالری مصرفی در طول روز شده و با افزایش چربی سوزی به لاغری و کاهش وزن افراد کمک می کند. (هر یک ساعت دویدن در روز، 500 تا 1000 کالری می سوزاند.)

فواید دویدن برای پوست و مو

جوان سازی پوست صورت

دویدن باعث افزایش گردش خون و افزایش مواد مغذی در پوست صورت شده که می تواند با ترمیم پوست آسیب دیده و تولید سلول های جدید پوستی، به رفع چین و چروک و جوان سازی پوست صورت کمک کند.

درمان آکنه و جوش صورت

دویدن با افزایش تعریق به سم زدایی و پاک سازی پوست صورت کمک کرده، منافذ باز پوست را از بین می برد و به این ترتیب باعث درمان آکنه و جوش صورت می شود.

پاک سازی پوست

دویدن یکی از بهترین روش های طبیعی برای پاک سازی پوست صورت محسوب می شود. دویدن با افزایش تعریق مواد سمی، مواد شیمیایی مضر و اوره را از بدن خارج کرده و پوست صورت را پاک سازی می کند.

کاهش سلولیت

دویدن یکی از بهترین روش های طبیعی برای کاهش چربی بدن و سفت کردن پوست است به همین دلیل می تواند سلولیت پا و بدن را کاهش دهد.

تقویت و افزایش رشد مو

دویدن با افزایش گردش خون در بدن و پوست سر به تقویت فولیکول های مو کمک کرده و باعث افزایش رشد موی سر می شود.

منابع : mensjournaleverydayhealthrunrepeatrunaddicts