کپسایسین چیست و چه فواید و مضراتی برای سلامتی دارد؟

فواید مکمل کپسایسین چیست؟
فواید مکمل کپسایسین چیست؟

کپسایسین چیست؟ | خواص کپسایسین | عوارض احتمالی | دوز مصرف

طعم آتشین فلفل های تند از نوعی ماده خاص به نام کپسایسین نشات گرفته که علاوه بر تند و تیز بودن خواص زیادی برای سلامتی بدن دارد، به همین دلیل از آن به تنهایی در تهیه مکمل های غذایی استفاده می شود.

از جمله خواص کپسایسین می توان به کاهش وزن و چربی سوزی، کاهش التهاب و درمان دردهای مفصلی اشاره کرد.

برای آشنایی با خواص و مضرات کپسایسین در ادامه مطلب با کوکا همراه باشید.

کپسایسین چیست؟

کپسایسین از ترکیبات اصلی موجود در فلفل و عامل طعم تند آن است. این ماده بیشتر در دانه های فلفل تمرکز یافته به همین دلیل است که دانه ها به طور قابل توجهی تندتر از گوشت فلفل می باشند.

هنگام خوردن مواد غذایی حاوی کپسایسین گیرنده های درد در زبان تحریک شده و باعث ایجاد گرما می شود که بیشتر افراد آن را احساس می کنند اما برخی نسبت به سایرین به آن حساس تر هستند.

این که چقدر تندی غذایی را احساس کنیم به میزان مصرف غذاهای تند بستگی دارد زیرا زبان با گذشت زمان به تندی غذاها عادت کرده و کمتر اذیت می شود.

گرمای ناشی از فلفل را می توان با واحد گرمایشی SHU اندازه گیری کرد که از 0 تا 15 میلیون متغیر می باشد.

به عنوان مثال تندی فلفل هالاپینو حدود 2500 تا 8000 واحد SHU است در حالی که تندی فلفل های هابانرو بین 100 هزار تا 350 هزار واحد می باشد.

برای تهیه مکمل های کپسایسین معمولا از فلفل های کاین استفاده می شود، برای سنجش قدرت و گرمای این مکمل ها نیز از این واحد استفاده می شود که رنج معمول آن بین 40 هزار تا 100 هزار واحد می باشد اما از آن جا که این مکمل ها به صورت کپسول عرضه می شوند هنگام بلعیدن تندی و گرمای آن را حس نمی کنید.

خواص و فواید کپسایسین

کپسایسین حواس را تحریک کرده و مزیت هایی برای سلامتی بدن دارد، برخی از این خواص عبارتند از:

1. کاهش وزن

محبوب ترین فایده کپسایسین پتانسیل آن در کاهش وزن و سوزاندن چربی های بدن است.

همان طور که می دانید وزن بدن تا حد زیادی به سوخت و ساز بستگی دارد و سوخت و ساز عبارت است از فرایند تجزیه مواد غذایی و خوراکی هایی که بدن برای استفاده در عملکردهای روزمره از آن ها استفاده می کند.

مکمل های کپسایسین احتمالا اثر خوبی در تقویت و افزایش متابولیسم بدن داشته و به کاهش وزن و چربی سوزی راحت تر در بدن کمک می کنند.

کپسایسین مصرف اکسیژن و دمای بدن را بالا می برد و اندکی کالری سوزی را افزایش می دهد به همین دلیل مصرف منظم آن می تواند برای کالری سوزی، کاهش وزن و آب شدن چربی های شکمی مفید باشد، همچنین باعث کاهش اشتها می شود که به خودی خود تاثیر خوبی در کاهش کالری دریافتی بدن خواهد داشت.

2. کاهش التهاب

به نظر می رسد مکمل های کپسایسین خاصیت ضد التهابی داشته و خطر ابتلا به بیماری های التهابی را کاهش می دهند.

فلفل تند از مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد مقابله کرده و خطر التهاب و بیماری هایی همچون سرطان، اختلالات خود ایمنی، بیماری های قلبی و مرگ زودرس را کاهش می دهد و مکمل های کپسایسین نیز احتمالا از چنین خصوصیتی برخوردار هستند.

اگرچه فلفل تازه خاصیت آنتی اکسیدانی زیادی دارد اما فرم خشک مکمل ها نیز حاوی مقادیر نسبتا خوبی از آنتی اکسیدان ها می باشد.

3. تسکین درد

یکی دیگر از مزیت های استفاده از کپسایسین کاهش حساسیت بدن نسبت به درد و تسکین آن می باشد.

این ماده گیرنده های درد در بدن را تحریک می کند و باعث کاهش درد می شود به همین دلیل به وفور در پمادهای ضد درد موضعی مورد استفاده در اختلالات مفصلی مانند روماتیسم مفصلی، آرتروز و نوروپاتی دیابتی کاربرد دارد.

توجه داشته باشید اعمال موضعی این محصولات روی پوست ممکن است باعث سوزش شود بنابراین توصیه می شود از مقادیر کمتر شروع کرده و به علائم و عوارض احتمالی توجه داشته باشید.

عوارض احتمالی و مضرات کپسایسین

مصرف مکمل های کپسایسین معمولا بی خطر است اما هنگام مصرف باید به برخی نکات توجه داشته باشید:

  • یکی از مهم ترین عوارض جانبی مکمل های کپسایسین سوزش دستگاه گوارش است، مصرف غذاها یا مکمل های حاوی کپسایسین باعث افزایش علائم در کسانی که از رفلاکس اسید یا سوزش سر دل رنج می برند می شود اگرچه با گذشت زمان معمولا حساسیت دستگاه گوارش به اثرات کپسایسین کاهش می یابد.
  • بهترین راه برای جلوگیری از عوارض گوارشی ناشی از کپسایسین این است که مکمل را درست قبل از غذا مصرف کنید زیرا غذا همانند سپر دفاعی عمل کرده و از احساس سوزش معده جلوگیری می کند.
  • مکمل های کپسایسین ممکن است دمای بدن را بالا ببرند، با توجه به تاثیر این ماده روی گیرنده های تنظیم کننده گرما در بدن مصرف زیاد کپسایسین می تواند باعث احساس گرمای شدید شود. این مسئله معمولا خطرناک نیست و به نظر نمی رسد باعث بروز تب شود اما بعضی افراد به آن حساس تر هستند.
  • مکمل های کپسایسین در برخی موارد باعث افزایش فشار خون می شوند، اگر داروهای فشار خون مصرف می کنید لازم است در این مورد با پزشک مشورت کنید.

توجه: برای جلوگیری از عوارض جانبی کپسایسین، مصرف مکمل را از دوز کم شروع کرده و به تدریج آن را افزایش دهید تا به دوز مناسب برسید.

دوز مناسب مکمل کپسایسین چقدر است؟

از آن جا مقدار کپسایسین موجود در مکمل های کپسایسین بیشتر از مقدار آن در مواد غذایی مانند فلفل است لازم است در انتخاب دوز مصرفی دقت کافی داشته باشید.

درباره دوز مناسب مکمل های کپسایسین نظرات مختلفی وجود دارد اما به نظر می رسد مصرف 2 تا 6 میلی گرم کپسایسین در روز بی خطر می باشد.

بیشتر مکمل های موجود در بازار از فلفل کاین به عنوان ماده اصلی استفاده می کنند زیرا کپسایسین موجود در آن بیشتر از سایر انواع فلفل می باشد، هر کپسول معمولا حاوی حدود 500 میلی گرم فلفل کاین است و در هر گرم فلفل کاین تقریبا 2.5 گرم کپسایسین وجود دارد.

بنابراین برای حفظ محدوده مصرف 2 تا 6 میلی گرم در روز می توانید روزانه 2 تا 5 عدد کپسول استفاده کنید.

توصیه می شود هنگام خرید مکمل های کپسایسین تنها به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

منبع: healthline