روش های صحیح عطر و ادکلن زدن که بهتر است بدانید!

ترفند های عطر زدن
ترفند های عطر زدن

رایحه خوش از دوست داشتنی های هر انسانی می باشد که با تحریک حس بویایی احساس خوبی به ما بخشیده و حتی خاطراتی را در ذهن مان زنده می کند.

انسان از دیرباز به دنبال روش هایی برای خوشبو کردن بدن خود به دلایل مختلف از جمله افزایش جذابیت، رفع بوی بد بدن و داشتن احساس بهتر بوده و برای این کار از روغن ها و اسانس گیاهان و گل ها و میوه ها و … استفاده می کرده است.

امروزه نیز صنعت عطر و ادکلن سازی با تکیه بر همین نیاز و علاقه انسان ها به بوی خوش اقدام به تولید رایحه های مختلف برای سلایق گوناگون نموده و بسیاری از ما اگرچه برای حضور در اماکن عمومی یا محیط کار و تحصیل از رایحه های ملایم تنها برای رفع بوی بد عرق استفاده می کنیم اما در موقعیت های خاص همچون مراسم ها ممکن است به دنبال عطر خاص با رایحه قوی تر باشیم.

آیا می دانستید استفاده از عطر و ادکلن شیوه و مراحل و تکنیک های مخصوص به خودش را دارد که با تکیه بر آن می توان ماندگاری و اثر رایحه را افزایش داد؟

اگر پاسخ شما به این سوال منفی است پس احتمالا متوجه شده اید که بسیاری مواقع با وجود صرف هزینه های بالا جهت خرید عطر یا ادکلن رایحه و ماندگاری عطرتان از ادکلن به مراتب ارزان تری که دوست تان استفاده می کند کمتر بوده است!

علت آن بسیار ساده است! دوست تان از تکنیک های ساده اما مهمی استفاده می کند که شما از آن بی خبر هستید.

برای استفاده بهینه از عطر دلخواه خود و افزایش ماندگاری و عمر آن توصیه می کنیم در ادامه مطلب با کوکا همراه شوید تا با نکات و فوت و فن های استفاده از عطر و ادکلن آشنا شده و درباره بهترین روش های عطر زدن بیشتر بدانیم.

مرحله اول: انتخاب عطر و ادکلن

1. نت های بالا و پایین عطر

هنگام خرید عطر و ادکلن وقت کافی در نظر بگیرید و تنها به فکر خرید چیزی برای خوشبو کردن بدن نباشید بلکه قبل از هر چیز به دنبال عطر دلخواه خود بوده و به نت های بالا و پایین عطر توجه کنید.

نت های بالای عطر در واقع رایحه های تند و تیزی هستند که همان ابتدا که بطری عطر را نزدیک بینی خود می برید بوی آن را حس می کنید که معمولا شامل عطر گیاهان، میوه ها و مرکبات بوده و خیلی سریع از بین می رود.

اگر تنها با توجه به نت بالای عطر اقدام به خرید آن کنید احتمالا در آینده پشیمان خواهید شد زیرا رایحه ای که در طولانی مدت از عطر یا ادکلن روی لباس و بدن باقی می ماند در واقع به نت های پایین عطر وابسته است. بنابراین باید به نت های پایین هم توجه داشته باشید.

نت های پایین به طور کلی شامل رایحه های طبیعی و چوب هستند که ماندگاری بیشتری داشته و برای حس کردن آن باید اندکی از عطر را به پشت مچ دست خود اسپری کرده، 20 دقیقه منتظر بمانید و آن را دوباره بو کنید زیرا ظاهر شدن این نت ها مدت زمانی طول می کشد.

2. توجه به عطرهای شبانه و روزانه

عطرهای روزانه برای کارهای روزمره مانند تفریحات روزانه، خرید، حضور در اماکن عمومی و غیره استفاده می شوند در حالی که عطر شبانه مخصوص حضور در یک قرار ملاقات شبانه یا مراسم خاصی در شب است.

معمولا روی برچسب عطر و ادکلن کلمه روزانه یا شبانه درج شده اما در برخی از شیشه های عطر به طور صریح به این کلمات اشاره نشده است، در این صورت به رنگ شیشه عطر و ادکلن توجه کنید.

معمولا رنگ های زرد روشن و نارنجی تداعی کننده بهار و رایحه های روزانه و در مقابل رنگ های تیره، قرمز و بنفش مخصوص عطر و ادکلن شبانه هستند.

رایحه های شبانه معمولا روی گردن یا نواحی نزدیک آن اسپری می شوند زیرا این نوع عطرها ماندگاری طولانی مدت نداشته و به تاثیر فوری آن ها بیشتر نیاز دارید. برای حضور در مراسم طولانی شبانه توصیه می شود اندکی مرطوب کننده نیز روی ناحیه مورد نظر اعمال کنید تا ماندگاری آن را بهبود ببخشد.

رایحه های روزانه اغلب روی ران یا زانو اسپری می شوند زیرا هنگام استفاده از عطر روزانه تمایل دارید با گذشت زمان در طول روز رایحه آن کمتر نشود و ماندگاری داشته باشد. در این مورد هم توصیه می شود از مقداری مرطوب کننده نزدیک محل مورد نظر استفاده کنید.

مرحله دوم: آماده شدن برای استفاده از عطر و ادکلن

3. دوش گرفتن

دوش گرفتن یا حمام رفتن قبل از استفاده از عطر و ادکلن باعث جذب بهتر عطر توسط می شود بخصوص اگر از آب داغ استفاده کنید، در اینصورت منافذ پوست به خوبی باز شده و جذب عطر افزایش می یابد.

هنگام شستشوی بدن و موها از صابون و شامپوهای بدون عطر یا آن هایی که عطر بسیار کمی دارند استفاده کنید، زیرا معطر بودن لوازم بهداشتی تاثیر منفی روی رایحه عطر دلخواه شما خواهد داشت.

همچنین می توانید از کرم یا روغن های مرطوب کننده در حمام استفاده کنید تا پوست شما آمادگی بیشتری برای پذیرش عطر پیدا کند.

شستن موها برای مواقعی که قصد دارید از عطر روی موهای خود استفاده کنید نتیجه خوبی به دنبال خواهد شد، استفاده از نرم کننده مو را فراموش نکنید!

4. خشک کردن پوست

بعد از حمام گرم حتما پوست خود را خوب خشک کنید، زیرا نمناک بودن پوست هنگام استفاده از عطر و ادکلن از نفوذ عطر داخل پوست بخصوص در نقاط پالس از جمله پشت زانوها، خط گردن و موها جلوگیری خواهد کرد.

نقاط پالس به نواحی از پوست بدن گفته می شود که در آن قسمت ها عروق خونی به سطح پوست بسیار نزدیک بوده و پوست گرم تر از سایر نقاط است، در این نواحی عطر رایحه قوی تر و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

5. هیدراتاسیون پوست

اگر حین حمام کردن از مرطوب کننده استفاده نمی کنید حتما بعد از خشک کردن بدن این کار را انجام دهید زیرا عطر روی پوست صاف و نرم بهتر می نشیند تا پوست خشک و زبر!

برای این کار بهتر است از لوسیون یا روغن بدن استفاده کنید، اندکی از آن را به کف دست مالیده و دست ها را به هم مالش دهید و سپس آن را روی نواحی دیگر پوست بمالید.

همچنین می توانید از وازلین برای این کار استفاده کنید، عطر به مولکول های وازلین بهتر از منافذ پوست چسبیده و ماندگاری بیشتری پیدا می کند.

از این روغن بخصوص در نقاط پالس که شامل پا، زانوان، آرنج، استخوان ترقوه و گردن می باشد استفاده کنید اگرچه نقاط پالس تنها به این نواحی محدود نمی شود.

6. اعمال عطر قبل از پوشیدن لباس

اعمال مستقیم عطر یا ادکلن روی لباس ممکن است باعث ایجاد لکه روی آن شود بخصوص اگر برای مراسم مهم شبانه یا حضور در اماکن عمومی آماده می شوید این کار هرگز توصیه نمی شود.

از سوی دیگر اعمال مستقیم عطر به نقاط پالس از اسپری آن روی لباس تاثیر بهتری دارد چون مولکول ها در تماس مستقیم با پوست قرار گرفته و بوی عطر ماندگاری بیشتر خواهد داشت.

مرحله سوم: استفاده از عطر و ادکلن

7. فاصله مناسب برای اسپری کردن

هنگام اسپری کردن عطر این کار را از فاصله 13 تا 17 سانتی متری ناحیه مورد نظر انجام دهید. دهانه شیشه را به سمت پوست گرفته و اسپری کنید. اگر پوست تان در اثر اسپری کردن نمناک شود یعنی حداقل فاصله را رعایت نکرده اید.

8. توجه به نقاط پالس

به جای آن که همه فضای اطراف بدن را با ابری از مه ناشی از اسپری عطر و ادکلن پر کنید عطر را دقیقا به نقاط پالس اسپری کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم این کار اثر و ماندگاری رایحه عطر و ادکلن را افزایش داده و علاوه بر این از هدر رفتن عطر جلوگیری می کند.

9. اگر عطرتان از نوع اسپری نباشد …

اگر دهانه شیشه عطر فشاری نیست می توانید از دست خود برای اعمال عطر به نقاط پالس استفاده کنید. به سادگی اندکی عطر روی دستان خود مالیده، دست ها را به هم مالش دهید و به آرامی و با حرکات دایره ای کوچک روی پوست نواحی مورد نظر اعمال کنید.

10. خشک شدن نقاط پالس

قبل از پوشیدن لباس حداقل 10 دقیقه منتظر بمانید تا ناحیه ای که عطر زده اید به طور طبیعی خشک شود و از مالش دادن ناحیه برای سریع تر خشک شدن آن خودداری کنید.

مالش مچ دست ها به هم نیز مولکول های عطر را تجزیه کرده و بوی آن را کاهش می دهد.

11. اجتناب از افراط کاری

وقتی صحبت از عطر می شود باید توجه کنید که استفاده کمتر همیشه از افراط و استفاده بیش از حد بهتر است!

اگر به مراسم مهم می روید و نگران هستید که تعریق زیاد باعث کاهش رایحه عطر شود توصیه می کنیم شیشه ادکلن را با خود همراه داشته باشید تا در صورت لزوم آن را تجدید کنید.

مرحله چهارم: نقاط درست برای اعمال عطر

12. شانه کردن عطر داخل مو

عطر به الیاف و رشته ها بهتر می چسبد و استفاده از آن روی موها راهی عالی برای ماندگاری بیشتر آن محسوب می شود.

کافیست مقداری عطر به شانه یا برس اسپری کرده یا آن را با دست یا حوله به برس بمالید، سپس به آرامی موهای خود را با آن شانه بزنید. توجه داشته باشید که شانه را به همه قسمت های موها – نه فقط چند ناحیه خاص – بکشید.

از اعمال عطر بیش از حد به موها اجتناب کنید زیرا الکل موجود در آن باعث خشک شدن موها می شود. همچنین اگر از عطر فقط روی موها استفاده می کنید بهتر است هنگام خرید عطر مخصوص مو انتخاب کنید.

13. اعمال عطر به پشت گوش

پشت گوش از دیگر نقاط پالس است که در این ناحیه عروق خونی بسیار نزدیک تر به سطح پوست هستند، با نوک انگشت اندکی عطر به پشت گوش بمالید. اعمال عطر به این ناحیه اثر فوری داشته و برای عطرهای شبانه بسیار مناسب است.

14. اعمال عطر نزدیک استخوان ترقوه 

نواحی اطراف گردن یا استخوان ترقوه به دلیل استخوانی بودن آن عمق زیادی داشته و باعث می شود عطر فضای زیادی برای ماندگاری و تعامل با پوست داشته باشد. عطر را با نوک انگشت به ناحیه مالیده یا از فاصله 13 تا 17 سانتی متری به آن اسپری کنید.

15. اعمال عطر به ناحیه پشت

پشت بدن معمولا برای عطر زدن انتخاب نمی شود اما از آن جا که این ناحیه با لباس کاملا پوشیده می شود ماندگاری عطر را افزایش داده و از سوی دیگر رایحه آن بیش از حد تند و زننده نخواهد بود.

به سادگی دست های خود را به پشت بدن برده و ادکلن را به ستون فقرات اسپری کنید، در صورت نیاز می توانید از همسر یا دوست خود برای این کار کمک بگیرید.

16. اعمال عطر به پشت زانو

حرکت دائمی زانوها در طول روز گرمای زیادی تولید کرده و باعث انتشار تدریجی و بهتر رایحه عطر می شود. کافیست با نوک انگشت اندکی عطر به پشت زانوها مالیده یا از فاصله 13 تا 17 سانتی متری اسپری کنید.

17. اعمال عطر به داخل آرنج

آرنج نیز مانند زانوها از نقاط پالسی است که به طور دائم آن را حرکت می دهیم و باعث افزایش حرارت و انتشار بهتر رایحه عطر می شود. با نوک انگشت اندکی عطر به قسمت داخلی آرنج مالیده یا از فاصله 13 تا 17 سانتی متری اسپری کنید.

18. اعمال عطر به ناف

شاید تا به حال نشنیده باشید اما ناف یکی از بهترین نواحی روی پوست برای استفاده از عطر است و از آن جایی که با پیراهن پوشیده می شود عطر ماندگاری بیشتری داشته و رایحه آن تند و زننده نخواهد بود. کافیست کمی عطر با نوک انگشت به درون و اطراف ناف بمالید.

مرحله پنجم: بعد از اعمال عطر و ادکلن

19. توجه به سازگاری پوست و عطر

پوست ممکن است به شیوه های مختلف به عطرهای گوناگون واکنش نشان دهد. بعد از اعمال عطر به ماندگاری آن دقت کرده و ببینید رایحه عطر تا چند ساعت باقی می ماند، همچنین پوست خود را چک کنید که آیا واکنش منفی به عطر نشان می دهد یا خیر.

20. تجدید عطر

هر 4 ساعت عطر را تجدید کنید زیرا حتی بهترین عطرها نیز مدت زمان خیلی طولانی ماندگاری نخواهند داشت.

اگرچه اغلب اوقات با وجود قوی بودن رایحه، به دلیل عادت کردن به بوی عطر آن را احساس نخواهید کرد، بنابراین قبل از تجدید عطر، توصیه می شود از اعضای خانواده یا دوست خود در این باره سوال کنید.

21. اگر بیش از حد عطر زده اید …

اگر فکر می کنید در استفاده از عطر افراط کرده اید بهتر است با دستمال مرطوب الکلی (دستمال مرطوب مخصوص پاک کردن کودک) و ضد عفونی کننده دست ناحیه را پاک کرده، خشک کنید و دوباره عطر بزنید.

سایر نکات

22. ملایم کردن بوی عطر

اگر ترجیح می دهید بعد از استفاده از عطر و ادکلن تنها رایحه ملایمی از آن روی شما باقی بماند کافیست عطر را در هوا اسپری کرده و در آن راه بروید. این کار باعث می شود عطر به سراسر بدن شما رسیده و رایحه تند و تیزی نیز نخواهد داشت.

23. استفاده بهینه از عطر

بعد از تمام شدن عطر، آخرین قطره آن را به لوسیون بدون رایحه خود اضافه کنید تا هیچ ذره ای از عطر هدر نرود.

24. نگهداری عطر و ادکلن

گرما و نور باعث تغییر مواد شیمیایی داخل عطر شده و بوی آن را تغییر می دهد. توصیه می شود عطر و ادکلن را به دور از گرما، نور، رطوبت و در جای خنک نگهداری کنید، بهترین مکان برای نگهداری عطر داخل یخچال است.

25. به تاریخ انقضا توجه داشته باشید

عطر نیز مانند بسیاری از محصولات دیگر تاریخ انقضا دارد و بعد از تمام شدن این تاریخ ممکن است کهنه شده و بوی آن تند شود.

منبع: wikihow