چگونه برای موفقیت در سال 1399 برنامه ریزی کنیم؟

روش های برنامه ریزی برای سال 99
روش های برنامه ریزی برای سال 99

آیا برنامه ای برای سال جدید در نظر گرفته اید؟ آیا اولویت ها و اهداف خود را مشخص کرده اید؟

با اینکه ممکن است در طول سال برنامه های شما تغییر کند، مهم این است که برای خودتان نقطه ای برای شروع مشخص کنید تا گام هایی در مسیر درست بردارید.

به یاد داشته باشید که در برنامه ها هیچ چیز قطعی نیست! اما این برنامه ریزی می تواند شروعی برای یک سال پر از موفقیت باشد.

اگر می خواهید برای سال 1399 یک برنامه ریزی درست داشته باشید تا بتوانید به اهداف تان در زندگی و کسب و کار برسید؛ در ادامه با کوکا همراه باشید.

1. اولویت های خود را مشخص کنید

تمرکز شما برای سال جدید روی چیست؟ وقت بگذارید و اولویت های خود را با قلم و کاغذ لیست کنید و به ترتیب اهمیت آنها را رتبه بندی کنید. خدا، ازدواج ، فرزندان، خانواده، سلامتی، افزایش درآمد و غیره … این موارد کجای زندگی شما هستند؟

بهتر است در این بخش ۳ الی ۵ اولویت بالاتر خود را انتخاب کنیم. به یاد داشته باشید، این موارد می تواند در طول سال تغییر کند. بنابراین فعلا مهم ترین موارد در حال حاضر رو ثبت می کنیم.

2. جدول برنامه های خود را پر کنید

به تقویم سالانه نگاه کنید. چه تعهدات مهمی از سال قبل مانده که باید انجام دهید؟ تعطیلات، تولدها، مناسبت ها و رویدادهای مهمی که در سال جدید باید در برنامه شما قرار بگیرد چیست؟

هنگامی که رویدادهای مهم را ثبت کردید، بهتر می دانید که چه نوع پروژه ها و اهدافی در سال جدید واقع بینانه خواهد بود.

اینجاست که داشتن یک اپلیکیشن برنامه ریزی خوب واقعا مفید است. استفاده از نرم افزارها کار را ساده تر می کند و در نتیجه آماده تر و سازمان یافته تر عمل می کنید.

3. پروژه ها و برنامه های خود را برای سال جدید لیست کنید

این قسمت در مورد ثبت موارد “بزرگ” است که می خواهید به انجام برسد و سپس شکستن این اهداف به مراحل کوچکتر برای راحت تر انجام شدن. ابتدا همه رویاهای خود را برای امسال یادداشت کنید. سپس آنچه را که واقع بینانه است انتخاب کنید

اینجا چند دسته پیشنهاد برای شروع برنامه ریزی پروژه ها ارائه شده است.

مالی

مثال: ایجاد یک حساب بانکی برای موارد اضطراری ، ذخیره پول برای سفر و تعطیلات

کسب و کار

مثال: کسب پاداش و حقوق بیشتر، کسب درآمدهای جدید

خانه

مثال: رنگ کردن اتاق خواب، بازسازی حمام

سلامتی

مثال : 10 کیلو وزن کم کردن، برنامه تمرین ورزشی منظم

اطمینان حاصل کنید که اهداف شما “هوشمندانه” باشد. خاص، قابل اندازه گیری و دستیابی، واقع گرایانه و مرتبط با دیگر اهداف، دارای محدودیت زمانی.

مثال های ما اهداف هوشمندانه ای نبودند، اما ایده های خوبی برای شروع کار بودند.

اینجا چند هدف “هوشمندانه” برای سال آینده آورده شده است:

  • هفته ای 3 یا 4 بار در هفته به مدت 30 دقیقه ورزش می کنم
  • من تا 30 خرداد نظم کاری مشخصی را در دفتر شرکت سازماندهی می کنم

4. چرایی و سبک زندگی خود را پیدا کنید

این موارد اختیاری است، اما بسیارمفید هستند.

اول از همه ، “چرایی” پنهان پشت اهداف شما چیست؟ چرا این اهداف به خصوص را دارید؟ چگونه آن ها می توانند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند؟ وقتی این اهداف محقق شود چه احساسی خواهید داشت؟

در ادامه می توانید که یک موضوع یا سبک را برای سال جدید انتخاب کنید. یا به عبارتی انتخاب یک “کلمه” برای نام گذاری سال جدید. این کار باعث ایجاد یک تمرکز عمدی روی موضوع مهمی است که می خواهید در طول سال روی آن کار کنید.

برای نمونه: “سال دانش و علم” ، “سال تمرکز” و “سال شادی” از این دست موضوعات و کلمات هستند. توجه به این کلمات به شما در چگونگی رشد، یادگیری و تغییر سبک زندگی در طول سال کمک می کند.

5. عادت های خوب ایجاد کنید

مطمئن باشید عادت های خوب برای رسیدن به اهداف شما ضروری است.

به عنوان مثال، اگر هدف شما این است که هر روز نیم ساعت زودتر از خواب بیدار شوید، برخی از عادت هایی که این هدف را پشتیبانی می کند ممکن است آماده کردن لباس ها و صبحانه در شب قبل و اطمینان از رفتن به موقع برای خواب شب باشد.

زودتر از خواب بلند شدن و زودتر به رختخواب رفتن کار سختی است اما می دانیم از این طریق فعالیت های سازنده تری در روز پیش رو خواهیم داشت.

برای مثال یک عادت جالب که به شما کمک می کند تا بلافاصله بعد از صدای آلارم صبح گاهی از رختخواب خود خارج شوید، صدای چای یا قهوه جوشی است که شب قبل آن را برای دم کردن تنظیم کرده اید. بیرون آمدن از رختخواب بسیار آسان تر است وقتی می توانید بشنوید قهوه شروع به دمیدن می کند.

وقتی شما تصمیم می گیرید که نظم و انضباط شخصی خود را ایجاد کنید و عادات خاصی را برقرار کنید، شروع به رشد شخصی می کنید، و این بسیار ارزشمند است.

6. یک جدول برنامه ریزی درست کنید

یکی از نکات مهم برای برنامه ریزی ثبت کردن جزییات آن میباشد زیرا مدیریت زمان و برنامه ها برای دستیابی به اهداف شما مهم است.

بنابراین جدول برنامه ای ایجاد کنید و زمان هایی را که روی اهداف خود کار خواهید کرد، مشخص و علامت گذاری کنید.

نکته مفید دیگر برای مدیریت زمان و برنامه زمانی، تمرکز روزانه است. کارهای خاص و پروژه های شغلی را در روزها و زمان های مشخص انجام دهید. توجه کنید که بیشترین انرژی رو در چه ساعاتی از روز دارید.

این به شما این امکان را می دهد تا بهتر تمرکز کنید و در واقع پیشرفت بیشتری در رسیدن به اهداف خود داشته باشید.

7. واقع بین باشید

اگر اهداف تان خیلی جسورانه است، ممکن است از عدم پیشرفت نا امید شوید و آنها را کنار بگذارید. از طرف دیگر، اگر آن ها خیلی کوچک باشند، به احتمال زیاد آن ها را به تعویق می اندازید زیرا زمان زیادی برای انجام آن ها خواهید داشت.

تعادل در انتخاب اهداف و حد وسط  را در نظر گرفتن بهترین مسیر برای رسیدن به اهداف است، فقط کمی بیشتر از آنچه فکر می کنید در توان دارید را انتخاب کنید. همچنین به یاد داشته باشید که می توانید اهداف خود را تغییر دهید.

ظرف شش ماه ممکن است برنامه های شما کاملا با روز اول متفاوت باشند، و این خوب است.

بررسی و بازنگری اهداف در اواسط سال یا هر سه ماه، ایده خوبی است تا اطمینان حاصل کنید که در مسیر هستید و اگر تغییری نیاز است خواهید فهمید.

8. به خودتان سخت نگیرید

از گفتن این موضوع خوشحال نیستیم اما گاهی سال شما دقیقا همانطور که برنامه ریزی کرده اید پیش نخواهد رفت. زندگی سرشار از اتفاقات غیر منتظره است که موضوعی طبیعی است.

در هر صورت ایجاد یک برنامه برای سال جدید تصمیمی هوشمندانه است که به شما کمک می کند تا به اهداف خود نزدیک شوید و به آن ها برسید.