بیوگرافی، عکس و فیلم های خواکین فونیکس (واکین فینیکس)

بیوگرافی و زندگی نامه خواکین فونیکس

عکس خواکین فونیکس
عکس خواکین فونیکس

خواکین فینیکس با نام اصلی نام واکین رافائل باتوم به انگلیسی Joaquin Phoenix در 28 اکتبر 1974 در سان خوآن، پورتوریکو متولد شد.

او در ایران با نام های واکین فینیکس، واکین فونیکس و خواکین فینیکس هم شناخته می شود.

پدرش جان لی باتوم باغبان و مادرش آرلیان منشی بودند، پدر و مادرش هر دو آمریکایی هستند که برای پیوستن به یک فرقه مذهبی به پورتوریکو مهاجرت کرده بودند.

او یک برادر بزرگتر به نام ریور فینیکس داشت که بازیگر بود و در سن 23 سالگی به دلیل مصرف زیاد مواد مخدر درگذشت. خواکین سه خواهر به نام های رین فینیکس، لیبرتی و سامر دارد.

قد او 173 سانتیمتر است.

واکین فینیکس و برادرش ریور
واکین فینیکس و برادرش ریور

فیلم های خواکین فونیکس

در دوران کودکی در چند فیلم تبلیغاتی ظاهر شد و سرانجام در سن 8 سالگی در کنار برادرش ریور در سریال تلویزیونی هفت عروس برای هفت برادر بازی کرد و به این ترتیب به دنیای بازیگری وارد شد.

از فیلم های معروف او می توان به هشت میلیمتری در کنار نیکلاس کیج، موطه در کنار مارک والبرگ، فیلم گلادیاتور در کنار راسل کرو، نشانه ها در کنار مل گیبسون، روستا، نردبان 49 در کنار جان تراولتا، سر به راه باش در کنار ریس ویترسپون و شب مال ماست در کنار مارک والبرگ اشاره کرد.

واکین فونیکس
واکین فونیکس

دو عاشق، استاد در کنار امی آدامز، او در کنار رونی مارا، مهاجر در کنار ماریون کوتیار، مرد بی منطق و تو هرگز واقعا اینجا نبودی از فیلم های جدید خواکین فینیکس محسوب می شوند.

واکین فینیکس برای بازی در فیلم‌ گلادیاتور نامزد جایزه ی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و برای بازی در فیلم های سر به راه باش و استاد نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شده بود.

خواکین از سال 1996 تا 1998 با بازیگر لیو تایلر رابطه داشت، پس از جدایی از او از سال 2001 تا 2005 با مدل آفریقایی توپاز پیج گرین دوست بود. سپس از سال 2013 تا 2015 با دی جی الی تیلز وارد رابطه شد و پس از جدایی از او در اواخر سال 2016 با رونی مارا نامزد شد.

خواکین فینیکس و رونی مارا
خواکین فینیکس و رونی مارا

ثروت او حدود 30 میلیون دلار تخمین زده می شود.

فینیکس یک گیاهخوار وگن است و به عنوان سخنگوی مردمی سازمان حمایت از حقوق حیوانات پیتا شناخته می شود.

کیسی افلک همسر سابق خواهرش سامر و بهترین دوست او می باشد، او همچنین با مت دیمون، کیانو ریوز و هیث لجر رابطه ی نزدیکی دارد.

برخلاف تصور مردم خواکین مبتلا به لب شکری نبوده بلکه جای زخم روی لب او یک نشانه ی تولد است، خودش در این باره گفته که مادرش در زمان بارداری درد شدیدی را احساس می کند و خواکین با این زخم بر بالای لب متولد می شود.

او علاوه بر بازیگری به خوانندگی و کارگردانی علاقمند است، یک آهنگ برای فیلم واک د لاین ساخته که برنده ی جایزه ی گرمی بهترین موسیقی تلفیقی فیلم و سریال سال شده است.

جاش برولین بازیگر مورد علاقه ی اوست.