بیوگرافی و عکس های جدید ادوارد نورتون و همسر و پسرش + فیلم ها

بیوگرافی و زندگی نامه ادوارد نورتون

عکس ادوارد نورتون
عکس ادوارد نورتون

ادوارد نورتون با نام کامل ادوارد هریسون نورتون به انگلیسی Edward Norton در 18 اوت سال 1969 در بوستون، ماساچوست آمریکا متولد شد.

مادرش معلم زبان انگلیسی و پدرش حافظ محیط زیست در آسیا و وکیل بودند، مادرش در سال 1997 بر اثر تومور مغزی درگذشت. پدرش در دوره ای به عنوان وکیل جیمی کارتر رییس جمهور سابق آمریکا کار می کرد.

ادوارد یک خواهر و یک برادر کوچکتر از خودش به نام های مولی نورتون و جیم نورتون دارد.

قد او 183 سانتیمتر است.

نورتون زمانی که کودک بود در چندین نمایش در مرکز هنر های تئاتری کلمبیا به ایفای نقش پرداخت. او در سال 1987 از دبیرستان واید لیک کلمبیا فارغ‌ التحصیل شد و در سال 1991 توانست با مدرک کارشناسی در رشته تاریخ از دانشگاه ییل فارغ‌ التحصیل شود.

ادوارد نورتون و همسرش شائونا رابرتسون
ادوارد نورتون و همسرش شائونا رابرتسون

پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه مدتی به عنوان مشاور اقتصادی در شرکت پدربزرگش در اوساکا کشور ژاپن کار می‌کرد، سپس به شهر نیویورک نقل مکان کرد تا در رشته ی تئاتر آموزش ببیند.

فیلم های ادوارد نورتون

در سال 1996 با بازی در فیلم ترس کهن به دنیای بازیگری وارد شد.

از فیلم های معروف ادوارد نورتون می توان به تاریخ مجهول آمریکا، باشگاه مشت زنی در کنار برد پیت، فریدا در کنار سلما هایک، اژدهای سرخ در کنار آنتونی هاپکینز، ساعت بیست و پنجم، کسب و کار ایتالیایی در کنار شارلیز ترون، شعبده باز و هالک شگفت انگیز در کنار لیو تایلر اشاره کرد.

غرور و افتخار، استون در کنار رابرت دنیرو، میراث بورن در کنار جرمی رنر و ریچل وایس، هتل بزرگ بوداپست، بردمن و زیبایی موازی در کنار ویل اسمیت از دیگر فیلم های موفق او محسوب می شوند.

ادوارد نورتون
ادوارد نورتون

ادوارد برای بازی در فیلم ترس کهن در سال 1996 نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و برنده ی جایزه ی گلدن گلوب بهترین بازیگر نقس مکمل مرد شد، او برای بازی در فیلم تاریخ مجهول آمریکا در سال 1997 هم نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

در سال 2014 برای بازی در فیلم بردمن نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده بود.

نورتون از سال 1996 تا 1999 با کورتنی لاو خواننده آمریکایی نامزد بود، پس از آن از سال 1999 تا 2003 با سلما هایک دوست شد و سرانجام در سال 2012 در یک مراسم خصوصی با شائونا (شانا) رابرتسون نویسنده ازدواج کرد، حاصل این ازدواج پسری به نام اطلس متولد سال 2013 می باشد.

یک گربه ی ماده به نام مگی دارد.

او قبل از 30 سالگی دو بار نامزد جایزه ی اسکار شده است.

ادوارد می تواند به زبان های ژاپنی، اسپانیایی، ایرلندی و آلمانی صحبت کند.

ادوارد نورتون و پسرش اطلس
ادوارد نورتون و پسرش اطلس

در مصاحبه ای گفته بود که از شهرت متنفر است چون اگر زیاد مشهور شود دیگر نمی تواند از مترو برای رفت و آمد استفاده کند.

او مجوز خلبانی خصوصی دارد و گفته که اگر بازیگر نمی شد حتما یک خلبان بود.

در ایران با نام ادوارد نورتن هم شناخته می شود.

برد پیت دوست نزدیک اوست.

ثروت او حدود 80 میلیون دلار تخمین زده می شود.