چگونه موهای پا و بدن را با تیغ اصلاح کنیم؟

اصلاح و رفع موهای زائد پا و سایر نقاط بدن از جمله کارهایی است که هم از نظر بهداشتی و هم زیبایی دارای اهمیت زیادی می باشد. روش های زیادی برای رفع موهای زائد بدن وجود دارد و در این میان استفاده از تیغ ارزان ترین و رایج ترین روش محسوب می شود.

در ادامه این مقاله از سایت کوکا با بهترین روش های اصلاح موهای پا و بدن در زنان و مردان ورزشکار آشنا خواهید شد.

روش صحیح اصلاح موهای پا
روش صحیح اصلاح موهای پا

رفع موهای زائد در مردان

اگرچه رفع موهای زائد بدن در مردان به مراتب کمتر از خانم ها دیده می شود اما برخی افراد به خصوص ورزشکاران قسمت هایی از بدن از جمله موهای سینه، پشت، کمر، دست و پا را با تیغ یا سایر روش ها اصلاح می کنند.

اپیلاسیون و وکس در آقایان به دلیل محکم بودن ریشه موها با درد بیشتری همراه است، کرم های موبر روش بدون درد و راحتی محسوب می شود که به تنهایی نیز قادر به انجام آن خواهید بود. استفاده از تیغ نیز جزو روش های کم هزینه برای این کار است.

چگونه موهای پا را اصلاح کنیم؟

قبل از شروع مطابق دستورالعمل درج شده روی کرم اصلاح، مقداری به پاهای خود مالیده، سپس یک پای خود را به لبه ثابت وان تکیه دهید و از مچ پا و در خلاف جهت رشد موها به سمت بالا و تا جایی که تمایل دارید اصلاح کنید، بهتر است این کار دو مرتبه و مرتبه دوم در جهت رویش موها انجام شود.

به صورت مکرر در حین کار تیغ را بشویید تا موهای زائد و کرم اصلاح که لبه های تیغ را مسدود کرده تمیز شود.

پس از پایان اصلاح مقداری روغن یا مرطوب کننده به پاهای خود بمالید زیرا پوست پا غدد چربی کمتری نسبت به سایر نقاط داشته و زودتر خشک می شود. توصیه می شود از روغن نارگیل برای این کار استفاده کنید.

روش اصلاح موهای زیر بغل با تیغ

اصلاح زیر بغل به دلیل کوچک بودن ناحیه، ساده تر از تیغ کشیدن پاها است. کافیست مقداری کرم اصلاح به زیر بغل مالیده و دست خود را به سمت بالا بگیرید تا پوست ناحیه کاملا کشیده شود، سپس در خلاف جهت رشد موها اصلاح کنید.

از آن جایی که موهای زائد زیر بغل برخلاف پا، در جهت های مختلف ممکن است رشد کند احتمالا در حین کار لازم است در جهت های مختلف پایین، بالا و به اطراف از تیغ استفاده کنید تا موهای زائد به طور کامل از بین برود.

حتما مکررا تیغ را بشویید تا اصلاح راحت تر شده و از تحریک پوست جلوگیری شود.

اصلاح موهای سینه و پشت در مردان

برای اصلاح موهای این نواحی می توانید از تیغ یا ریش تراش استفاده کنید، لازم به ذکر است تیغ های مخصوص اصلاح موهای پشت و کمر در داروخانه ها موجود است.

مانند قبل از کرم اصلاح برای سهولت و تسریع عمل اصلاح و کاهش خطر بروز بریدگی استفاده شود.

هنگام اصلاح پوست خود را با دست بکشید تا استفاده از تیغ راحت تر باشد و مراقب قسمت های اطراف نوک سینه باشید، بهتر است نوک سینه را با انگشت دست بپوشانید.

نکته قابل توجه درباره رفع موهای زائد در مردان این است که در اصلاح موهای زائد بخصوص در نواحی سینه و مگر در مواقع نیاز، زیاده روی نکنید. زیرا این عمل گاهی باعث کاهش جذابیت مردان در نظر خانم ها می شود.

موهای زیر پوستی

موهای زیرپوستی یا رشد نکرده موهایی هستند که به جای رشد به سمت بالا و روی پوست، به داخل پوست رفته و در آن جا رشد می کنند و به صورت نقاط ریز سیاه باعث بدشکلی پوست می شود. برای رفع موهای رشد نکرده توصیه می شود لایه برداری روزانه انجام داده و از پاک کننده اسید گلیکولیک در نقاط آسیب دیده استفاده کنید.

در صورتی که از موهای زیرپوستی مزمن رنج می برید می توانید از لوسیون های مخصوص بدون نسخه که در داروخانه قابل تهیه است استفاده کنید.

حتما بخوانید : از بین بردن موهای زیر پوستی

رفع موهای زائد در زنان

اگرچه استفاده از تیغ برای اصلاح موهای زائد و این که هر چند روز یکبار انجام شود به تمایل افراد، رنگ و مقدار مو بستگی دارد، برخی خانم ها هر روز از تیغ استفاده می کنند و برخی دیگر هفته ای یک بار، بعضی افراد فقط تا زانوی پای خود را شیو می کنند و برخی دیگر کل پا را.

اگر برای اولین بار از تیغ استفاده می کنید بهتر است ابتدا روی ساق پا امتحان کنید زیرا اصلاح این ناحیه راحت تر بوده و حساسیت آن نسبت به سایر بخش های بدن کمتر است.

اغلب خانم ها در حمام و زیر دوش از تیغ استفاده می کنند اما در صورت عدم داشتن تجربه کافی حتما روی سطح ثابت مانند وان حمام این کار را انجام دهید که از خراشیدگی یا بریدگی بدن جلوگیری شود.

از ژیلت ها و ابزار اصلاحی استفاده کنید که از لغزش تیغ جلوگیری می کند. استفاده از کرم اصلاح قبل از شروع کار، باعث حفظ رطوبت پوست شده و برای پوست های حساس عالی است.

جالب است بدانید اصلاح موهای پا در جنگ جهانی دوم بسیار محبوب شد زیرا جوراب های زنانه نایلونی کمیاب شده و برای پوشیدن دامن با پاهای عریان نیاز به رفع موهای زائد بود. امروزه روش های مختلف از جمله اپیلاسیون و کرم های موبر برای اینکار استفاده می شوند اما همچنان تیغ روشی کم هزینه و پرطرفدار می باشد.

نکات مهم برای اصلاح موهای زائد با تیغ

رعایت بهداشت هنگام استفاده از تیغ بسیار مهم است، توصیه می شود هنگام اصلاح به موارد زیر توجه کنید:

  • هرگز از تیغ مشترک استفاده نکنید.
  • قبل از اصلاح با تیغی که قبلا از آن استفاده کرده اید حتما آن را با آب داغ شسته و مواد باقی مانده را تمیز کنید.
  • بعد از اتمام کار، ژیلت و دستگاه تیغ را طوری قرار دهید که به راحتی خشک شود.
  • هرگز از تیغ زنگ زده استفاده نکنید.
  • قبل از استفاده حتما پوست خود را مرطوب و نرم کنید زیرا احتمال بریدگی و سوزش بعد از اصلاح را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  • اگرچه کرم اصلاح مخصوص خانم ها در بازار موجود است اما عملکرد آن تقریبا مشابه کرم اصلاح آقایان است و نیازی نیست هزینه ای بابت خرید آن پرداخت کنید.
  • اگر کرم اصلاح ندارید می توانید از روغن زیتون یا نرم کننده مو قبل از اصلاح استفاده کنید اما شامپو برای این کار توصیه نمی شود.

روش های دیگر برای رفع موهای زائد بدن

علاوه بر تیغ که روشی ارزان و در دسترس برای همه افراد است روش های دیگری نیز برای رفع موهای زائد وجود دارد، از جمله لیزر که روش بی دردسر، بدون درد با اثر دائمی است اما با توجه به تعدد جلسات روشی پرهزینه محسوب می شود.

روش دیگر وکس و اپیلاسیون است که از موم برای کندن موها استفاده می شود. این روش به خاطر سرعت زیاد و تاثیر طولانی مدت نسبت به تیغ محبوب است اما روش دردناکی بوده و خطر بروز التهاب و موهای زیرپوستی وجود دارد.

منبع: verywellhealth liveabout gillette