بیوگرافی خواندنی و عکس های تام کروز و همسر و دخترش سوری

بیوگرافی و زندگی نامه تام کروز

عکس تام کروز
عکس تام کروز

تام کروز با نام اصلی توماس کروز ماپوتر چهارم در 3 ژوئیه 1962 در سیراکیوز، نیویورک متولد شد.

پدرش مهندس برق و مادرش معلم بودند.

تام دارای سه خواهر است که ماریان، لی آن و کاس نام دارند.

قد او 170 سانتیمتر است.

تام کروز چپ دست است.

از چتر بازی، غواصی و خلبانی لذت می برد.

تام دو سگ به نام های باسیل و موری و یک گربه به نام هاروی دارد.

او مبتلا به خوانش پریشی می باشد.

تام کروز و نیکول کیدمن
تام کروز و نیکول کیدمن

تام کروز سه بار نامزد جایزه اسکار و 3 بار برنده جایزه گلدن گلوب و 2 بار برنده جایزه جوایز سینمایی ام‌تی‌وی و 1 باز برنده جایزه ساترن شده است.

فیلم های تام کروز

در سن 14 سالگی، او در یک مدرسه ثبت نام تا کشیش شود اما در میانه ی راه از این کار منصرف شد. تام کروز در سال های دبیرستان در فیلم موزیکالی از طرف مدرسه شرکت کرد و مورد تحسین قرار گرفت. همین مساله باعث شد وی به بازیگری بطور جدی علاقه‌مند شود. نخستین بازی جدی در فیلم عشق بی پایان در 1981 اتفاق افتاد، در سال 1986 به عنوان بازیگر اصلی فیلم تاپ گان برگزیده شد.

سال های بعد، حضور تام کروز در فیلم‌ های مشهور نمایان تر شد، در سال 1989 به همراه داستین هافمن در فیلم مرد بارانی شرکت کرد که این فیلم نامزد هشت جایزه اسکار شد. اما وی یک سال بعد توانست نخستین بار نامزد جایزه اسکار بهتری بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم متولد چهارم ژوئیه شود در همین سال در فیلم روزهای تندر در کنار نیکول کیدمن بازی کرد.

تام کروز
تام کروز

تام کروز در سال 1996 به عنوان تهیه کننده و بازیگر نقش اول در فیلم ماموریت غیر ممکن حاضر شد که با اقبال فراوان مواجه شد. قسمت دوم فیلم ماموریت غیرممکن در سال 2000 اکران شد و سومین فیلم پرفروش سال شد.

تام کروز در سال 2002 در فیلم گزارش اقلیت ساخته استیون اسپیلبرگ بازی کرد. دو سال بعد فیلم جانبی از وی به نمایش در آمد که جوایز متعددی به همراه داشت. یک سال بعد در فیلم پرفروش جنگ دنیاها نقش آفرینی کرد.

سومین قسمت فیلم ماموریت غیرممکن در سال 2006 به روی پرده رفت که همانند دو قسمت قبلی فروش بالایی داشت. وی در سال 2007 در فیلم شیرها برای بره‌ها بازی کرد.

از دیگر فیلم های او می توان به شوالیه و روز در کنار کامرون دیاز، مأموریت غیرممکن: پروتکل شبح و مأموریت غیرممکن: ملت یاغی و ماموریت غیرممکن 6 را نام برد.

علاوه بر بازیگری، تام کروز از سال 1996 به عنوان تهیه‌کننده در تعدادی از فیلم‌های سینمایی مشارکت کرده است وی از سال 2006 همراه با پائولا واگنر صاحب شرکت فیلمسازی یونایتد آرتیستز شد.

تام کروز در سال 1987 با میمی راجرز هنرپیشه آمریکایی ازدواج کرد، میمی باعث آشنایی او با آئین مذهبی ساینتولوژی شد، این دو در سال 1990 از هم جدا شدند. در همین سال او با نیکول کیدمن بازیگر استرالیایی آشنا شد و مدتی بعد با وی ازدواج کرد، این زوج پس از 11 سال زندگی مشترک در سال 2001 از هم جدا شدند.

تام کروز و کتی هولمز و دخترش سوری
تام کروز و کتی هولمز و دخترش سوری

وی تا سال 2004 با پنه‌ لوپه کروز بازیگر اسپانیایی ارتباط داشت. در سال 2005 با کتی هولمز بازیگر آمریکایی آشنا شد و مدتی بعد بر فراز برج ایفل به وی پیشنهاد ازدواج داد، مراسم عروسی آنها در دسامبر 2006 در براچیانو ایتالیا برگزار شد حاصل این ازدواج یک دختر به نام سوری کروز می باشد، این زوج در سال 2012 از هم جدا شدند.

پس از آن مدتی شایعاتی درباره رابطه تان با نازنین بنیادی بازیگر ایرانی هالیوود مطرح بود.

او گیاهخوار بوده و الکل نمی نوشد.

تام کروز پیرو آئین ساینتولوژی می باشد.