20 روش افزایش طبیعی هورمون تستوسترون در بدن مردان و زنان

افزایش ترشح تستوسترون در بدن زنان و مردان

در ادامه این مقاله از سایت کوکا با ما همراه باشید تا با بهترین داروهای گیاهی و مواد غذایی افزایش دهنده میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن زنان و مردان آشنا شوید.

افزایش طبیعی تستوسترون در بدن مردان و زنان
افزایش تستوسترون

راه های افزایش تستوسترون به طور طبیعی

1. ورزش کنید

ورزش کردن یکی از بهترین روش های طبیعی برای افزایش هورمون تستوسترون خون در زنان و مردان می باشد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که به طور منظم ورزش می کنند سطح تستوسترون بالاتری دارند، بد نیست بدانید که بدنسازی، بوکس و دویدن بهترین ورزش ها برای افزایش تستوسترون محسوب می شود.

2. کاهش استرس و سطح هورمون کورتیزول در بدن

تحقیقات نشان داده که استرس می تواند سطح هورمون کورتیزول را در بدن افزایش دهد، افزایش غیر طبیعی کورتیزول می تواند باعث کاهش تستوسترون شود.

علاوه بر این استرس و هورمون کورتیزول باعث پرخوری، چاقی و افزایش وزن شده و همین عوامل هم سطح هورمون تستوسترون را کاهش می دهد.

3. خواب کافی داشته باشید

داشتن خواب خوب و کافی به اندازه ی ورزش در افزایش سطح هورمون تستوسترون مفید است، مطالعات نشان داده که کم خوابی و بی خوابی می تواند باعث کاهش 15 درصدی هورمون تستوسترون در بدن شود.

تحقیقات نشان داده که حدود 7-10 ساعت خواب برای سلامتی و افزایش تستوسترون مناسب است.

4. شیوه زندگی سالمی داشته باشید

  1. یک زندگی جنسی سالم نقش مهمی در تنظیم هورمون های جنسی از جمله تستوسترون دارد
  2. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند استروژن ها می تواند سطح هورمون تستوسترون را کاهش دهد بنابراین سعی کنید تا حد امکان در معرض مواد شیمیایی مانند پارابن قرار نگیرید
  3. مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر می تواند سطح تستوسترون را کاهش دهد
  4. خنده، شادی و موفقیت یکی از راه های طبیعی برای افزایش سطح تستوسترون خون می باشد
  5. کبد یکی از اندام های مهم بدن برای تنظیم سطح تستوسترون می باشد، مطالعات نشان می دهد که سم زدایی و پاک سازی کبد و همچنین درمان بیماری های کبدی باعث افزایش سطح تستوسترون می شود
  6. تحقیقات نشان داده که دوش آب سرد یکی از روش های طبیعی برای افزایش هورمون تستوسترون در بدن می باشد
  7. مطالعات نشان داده که کم آبی ناچیز بدن هم باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول در بدن و در نتیجه کاهش تستوسترون می شود. مصرف مقدار کافی آب می تواند باعث تنظیم سطح هورمون تستوسترون شود

دارو های گیاهی برای افزایش ترشح تستوسترون

5. زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین گیاهان دارویی برای افزایش سطح هورمون تستوسترون شناخته می شود، یک مطالعه در افراد نابارور نشان داده که زنجبیل می تواند سطح هورمون تستوسترون را تا 17 درصد افزایش دهد.

6. شنبلیله

مطالعات نشان می دهد که شنبلیله با کاهش آنزیم هایی که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کنند، به بهبود سطح تستوسترون خون کمک کرده و یکی از بهترین دارو های گیاهی برای افزایش تستوسترون محسوب می شود.

7. جینسنگ

مطالعات متعدد نشان می دهد که مصرف منظم جینسینگ با بهبود عملکرد غده ی هیپوفیز می تواند باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون، درمان اختلالات نعوظ و افزایش میل جنسی شود.

افزایش تستوسترون با مواد غذایی

کاهش مصرف شکر و غذا های فرآوری شده، افزایش مصرف چربی های سالم و مصرف تخم مرغ به ویژه طرده تخم مرغ از بهترین روش های افزایش تستوسترون با مواد غذایی محسوب می شود.

غذا برای افزایش تستوسترون

8. انار

محققان می گویند که انار به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامین A، C، E و آهن موجود در آن یکی ارز بهترین میوه ها برای افزایش هورمون تستوسترون است، یک لیوان آب انار در روز سطح تستوسترون را بین 16 تا 30 درصد افزایش می دهد.

9. روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش هورمون تستوسترون است، یک تحقیق نشان داده که افزایش مصرف روغن زیتون در طول یک دوره سه هفته ای، سطح هورمون تستوسترون را بین 17 تا 19 درصد افزایش می دهد.

10. نارگیل

چربی های اشباع شده سالم موحود در نارگیل برای تولید اکثر هورمون ها از جمله تستوسترون مفید هستند. علاوه بر این نارگیل به لاغری و کاهش وزن افراد کمک کرده و باعث بهبود سطح تستوسترون می شود.

11. کلم بروکلی و گل کلم

کلم بروکلی و گل کلم حاوی مقادیر بالای ایندول 3 کاربینول هستند که باعث افزایش تستوسترون خون می شود.

12. سیر

مقادیر بالای آلیسین موجود در سیر باعث کاهش سطح کورتیزول در بدن می شود، کاهش سطح کورتیزول می تواند باعث افزایش هورمون تستوسترون خون شود.

13. لوبیا

انواع لوبیا به ویژه لوبیا سفید، لوبیا قرمز و لوبیا سیاه از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین D و روی هستند که می توانند باعث افزایش هورمون تستوسترون به طور طبیعی شوند.

14. مرکبات از جمله پرتقال

مقادیر بالای ویتامین C موجود در پرتقال به طور موثری باعث کاهش کورتیزول و در نتیجه افزایش هورمون تستوسترون در بدن می شود.

سعی کنید هر رزو صبح دو لیوان آب پرتقال بنوشید.

15. شکلات تلخ

شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی ضروری برای بدن است که می تواند باعث افزایش هورمون تستوسترون خون شود.

16. آووکادو

آووکادو یکی از بهترین منابع چربی های غیر اشباع بوده و به دلیل مقادیر بالای انواع ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن به عنوان یکی از بهترین مواد غذایی برای افزایش هورمون تستوسترون در نظر گرفته می شود.

قرص و مکمل های افزایش تستوسترون

17. مکمل ویتامین D

تحقیقات نشان داده است که مکمل ویتامین D یکی از بهترین مکمل ها برای افزایش تستوسترون می باشد. یک مطالعه 12 ماهه نشان داد که با مصرف حدود 3000 واحد ویتامین D3 در طول روز، میزان تستوسترون را حدود 25 درصد افزایش می دهد.

در سالمندان، ویتامین D و کلسیم سطح تستوسترون را بهبود می بخشند.

18. مکمل ویتامین B

یک مطالعه نشان داده که مصرف مکمل های ویتامین B باعث افزایش تستوسترون در بدنسازان و ورزشکاران می شود.

19. مکمل زینک یا روی و افزایش تستوسترون

تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل زینک یا مکمل روی هم می تواند باعث افزایش هورمون تستوسترون در بدن شود.

فواید هورمون تستوسترون

هورمون تستوسترون باعث افزایش تولید گلبول های قرمز و درمان کم خونی، درمان بی خوابی، تقویت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان، عضله سازی و افزایش انرژی بدن می شود.

عوارض کمبود و کاهش تستوسترون در بدن

  1. تحقیقات نشان می دهد که کاهش تستوسترون خون باعث چاقی و مرگ زودرس می شود
  2. کمبود تستوسترون خون باعث کاهش میل جنسی، اختلالت نعوظ و ناباروری در مردان می شود
  3. کاهش تستوسترون باعث افسردگی، کاهش انرژی، خستگی و بی خوابی در افراد می شود

هورمون تستوسترون چیست؟

تستوسترون که به عنوان هورمون جنسی مردانه شناخته می شود یکی از هورمون های استروئیدی مهم بدن است که به مقدار بسیار کمی در بدن زنان هم تولید می شود.

هورمون تستوسترون در دوران بلوغ پسران یکی ازعلل اصلی تغییرات جسمی مانند بزرگ شدن عضله ها، کلفت شدن صدا و رشد مو هاست.

هورمون های استروئیدی در بیضه های مردان و تخمدان های زنان تولید می شود، همچنین غدد فوق کلیه نیز مقدار کمی از هورمون را تولید می کنند.

منابع : healthlinedraxe