قانون انتظارات چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

قانون انتظار میگه منتظر هرچی باشی وارد زندگیت میشه
انتظار در قانون جذب

قانون انتظار در کنار قوانین همتای خود همچون قانون جذب، ارتعاشات، ارتباطات و عادت ها یکی از قدرتمندترین قوانین جهان است، قانونی که همیشه در حال فعالیت است و به ما می گوید هر آن چه در دنیا انتظارش را داشته باشیم – چه در جهت مثبت یا در جهت منفی – می تواند به واقعیت زندگی ما تبدیل شود.

برخلاف تصوری که اغلب ما از قانون انتظار داریم این اصل نه در خلاف جهت مسیر زندگی ما بلکه درست در کنار ما حرکت می کند و به انتظارات ما از زندگی جواب مثبت می دهد.

طبق قانون انتظار اریکسون 85 درصد آن چه انتظار دارید اتفاق بیفتد رخ خواهد داد. نمی توان در این قانون تقلب کرد یا تنها با آرزوی یک انتظار نمی توانید آن را به نفع خود تغییر دهید.

به عنوان مثال آرزوی برنده شدن در یک مسابقه صرفا یک آرزو است نه یک انتظار واقعی. یک انتظار واقعی با سیستم باورهای شما گره خورده است و هنگامی که به اندازه کافی قوی، مثبت و تا اندازه ای بزرگ باشد که تمام پتانسیل درونی شما را درگیر کند می تواند نتایج فوق العاده ای به ارمغان آورد.

این قانون ابزاری موثر است که می تواند به شما در رسیدن به موفقیت و زندگی ایده آل خود کمک کند.

چگونه از قانون انتظار استفاده کنیم؟

برای استفاده از قانون انتظار باید دقیقا بدانید چه می خواهید تا بتوانید روی افکار خود و تنها روی آن مسئله خاص تمرکز کرده و هرگز اجازه ندهید منفی ها به آن راه پیدا کنند.

به این منظور باید تمام رویاها، اهداف، آرزوها، ارزش ها، موارد مهم در زندگی کنونی، عزیزان خود، فعالیت های مورد علاقه، چیزهای که می خواهید تغییر کنند و هر آن چه دوست دارید در زندگی آینده خود داشته باشید را در یک جای ذهن خود جمع کرده و از آن تصویری بزرگ بسازید که به خوبی زندگی ایده آل آینده تان را به تصویر بکشد.

برای این که بتوانید از قانون انتظار برای بهبود زندگی خود و موفقیت استفاده کنید باید ابتدا با دقت به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • دوست دارید کجا زندگی کنید؟ آیا در حال حاضر در همان شهر هستید؟ خانه آپارتمانی دوست دارید یا ویلایی؟ خانه ایده آل تان چه ظاهر و دکوراسیونی دارد؟
 • دوست دارید چقدر پول داشته باشید و برای رسیدن به آن چقدر هزینه خواهید کرد؟
 • دوست دارید چه شغلی داشته باشید؟ چند ساعت در هفته کار کنید؟ آیا ترجیح می دهید کارفرمای خودتان باشید؟ و برای رسیدن به آن حاضرید چقدر تلاش کنید؟
 • دوست دارید اوقات فراغت خود را چطور بگذرانید؟
 • دوست دارید کدام عادت های مثبت را داشته باشید و کدام عادت های بد خود را کنار بگذارید؟
 • دوست دارید روزهای خود را چگونه سپری کنید؟ یک زمانبندی روزانه انجام دهید و همه فعالیت هایی که علاقه دارید در طول روز انجام می دهید در آن ذکر کنید.
 • دوست دارید چه چیزهای جدیدی در زندگی خود داشته باشید؟ اطرافیان شما چه کسانی باشند؟ چه مراسمی شرکت کنید؟ چه سرگرمی هایی داشته باشید؟
 • دوست دارید چه چیزهایی را از زندگی فعلی خود حذف کنید؟
 • دوست دارید چند بار در سال به مسافرت بروید و هر بار چند روز؟
 • دوست دارید به چه جاهایی سفر کنید؟
 • دوست دارید ظاهرتان از نظر تیپ، استایل، تناسب اندام و غیره چگونه باشد؟
 • دوست دارید چه رفتارها یا مواردی را در زندگی آینده خود کاهش دهید؟ (مواردی همچون نگرانی ها، استرس ها، خوردن هله هوله، تعلقات، غر غر کردن ها، افکار منفی، بیماری ها، اطرافیان سمی) و برای این منظور چه کارهایی باید انجام دهید؟
 • دوست دارید در این نسخه از آینده زندگی خود چه شخصیت و رفتاری داشته باشید؟ شاید می خواهید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، برون گرا باشید یا ذهنی باز داشته باشید

جواب دادن به این سوالات و موارد مشابه به شما کمک می کند تا تصوری از آن چه می خواهید در زندگی تجربه کنید در ذهن شما ایجاد شود.

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که هرگز خودتان را در تخیلات غرق نکنید، مواردی که در بالا ذکر کردیم همگی کاملا قابل دستیابی هستند اما بدون اقدام کردن به هیچ یک از آن ها نخواهید رسید.

برای رسیدن باید همانند لیزر روی آن چه می خواهید تمرکز کرده و زمان، انرژی و تلاش کافی برای رسیدن به آن سبک زندگی صرف کنید، تنها در این صورت است که شایسته رسیدن به آن بوده و خواهید توانست تمام مزایا و مسئولیت های همراه آن را مدیریت کنید.

بنابراین بنویسید که زندگی ایده آل به نظرتان چگونه است و تصویر قوی از آن در ذهن خود ایجاد کنید، هرگاه خودتان را در چنگال افکار منفی دیدید، هرگاه دچار شک شدید، شکایت کردید، نگران شدید یا هر فکر منفی دیگری به ذهن تان راه پیدا کرد به آن تصویر بیندیشید.

اگر می خواهید از قانون انتظار نهایت استفاده را ببرید هرگز از باور داشتن به آن چه می خواهید دست نکشید. شما به هیچ کس دیگری جز خودتان برای باور داشتن به جواب سوالات خود نیاز ندارید.

انتظار کشیدن را متوقف کرده و شروع به پذیرش کنید

یکی از نکات مهمی که در قانون انتظار ممکن است باعث سوء تفاهم برای بسیاری از افراد شود انتظار داشتن از دیگران است که ایده خوبی برای موفقیت در زندگی نمی باشد.

همه ما از خودمان، دیگران و به طور کلی زندگی انتظارات زیادی داریم که تقریبا همیشه با واقعیت متفاوت هستند، هر چه توقعات ما از دیگران کمتر باشد به زندگی ایده آلی که در ذهن داریم نزدیک تر می شویم، کمتر نا امید شده و رنج می بریم.

در حالی که با انتظار داشتن از دیگران نا امیدی را به روزهای خود دعوت کرده و با حسرت، نارضایتی، عدم داشتن هدف و بدون امید زندگی می کنیم.

به همین دلیل توصیه می کنیم تا آن جا که می توانید متوقع بودن از دیگران را متوقف کرده و شروع به پذیرش کنید.

به عنوان مثال بسیاری از ما در روابط شخصی خود انتظارات فراتر از واقعیت زیادی داریم، ما در ذهن خود ایده آلی از شریک زندگی خود تصور می کنیم، این که چگونه به صحبت های ما واکنش نشان دهد، این که چگونه به آن چه ما می خواهیم تغییر کند و غیره.

ما یک نسخه تخیلی از این شخص ایجاد می کنیم و هرچه بیشتر روی آن تمرکز می کنیم بیشتر از واقعیت دور می شویم. در حالی که طرف مقابل ما نیز یک انسان است و چیزهایی که انجام می دهد، می گوید یا فکر می کند را نمی توانیم پیش بینی کنیم.

و این چیز بدی نیست. این زندگی است و زندگی سرشار از سورپرایزها است اما ما به جای لذت بردن از این سورپرایزها از آن ها ناراضی هستیم زیرا مردم انتظارات ما را برآورده نمی کنند و رخدادها آن طور که برنامه ریزی کرده ایم پیش نرفته و نتیجه نداده اند و این گونه است که با خواستن و انتظار داشتن از دیگران رنج می بریم.

برای این که رابطه سالمی با طرف مقابل خود برقرار کنیم ابتدا باید انتظاراتی که نسبت به او داریم را رها کرده و او را همان گونه که هست بپذیریم. در این صورت است که با رفتار او خوشحال می شویم و آن را جزئی از شخصیت منحصر به فرد او می دانیم.

بنابراین برای پیروی از اصول قانون انتظار سعی نکنید مردم را تغییر دهید، از توقع داشتن دست بردارید و انتظار نداشته باشید مردم همان طور که شما تصور می کنید رفتار کنند.

در عوض بگذارید آن ها کسی باشند که هستند و از زمانی که با آن ها می گذرانید لذت ببرید.

این مسئله در سایر زمینه های زندگی نیز صدق می کند، انتظار را متوقف کنید و شروع به پذیرش آن ها کنید.

همچنین از این واقعیت آگاه باشید که زندگی محدودیت هایی دارد. انتظار چیزهای تخیلی نداشته باشید زیرا این طرز فکر باعث می شود آن چه اکنون دارید را نیز از دست بدهید، در حالی که شما در حال حاضر نیز برای شاد بودن به اندازه کافی سرمایه دارید.

منبع: letsreachsuccess