خواص جینسینگ قرمز کره ای برای درمان اختلال نعوظ در مردان

خواص جینسینگ قرمز برای مردان
خواص جینسینگ قرمز برای مردان

بسیاری از مردان با افزایش سن علائم اختلال نعوظ را تجربه می کنند، این اختلال – که به عنوان ناتوانی جنسی نیز شناخته شده – ناتوانی گاه به گاه (یا طولانی مدت) برای رسیدن به حالت نعوظ یا ماندن در این حالت می باشد.

در صورتی که اختلال نعوظ به صورت مکرر رخ دهد باعث کاهش کیفیت رابطه جنسی شده و نیاز به اقدامات درمانی دارد و برخی روش ها از جمله تغییر سبک زندگی، دارو درمانی یا درمان های جایگزین می توانند به بهبود عملکرد جنسی طبیعی فرد کمک کنند.

درمان اختلال نعوظ

اختلال نعوظ می تواند به دلیل مشکلات فیزیولوژیکی رخ دهد. در بسیاری موارد بیماری هایی همچون دیابت، آسیب عصبی یا بیماری قلبی ممکن است زمینه ساز این اختلال باشند.

تغییر سبک زندگی از جمله کاهش وزن، ورزش کردن و ترک سیگار و الکل اغلب به درمان اختلال نعوظ کمک می کنند اما ممکن است کافی نباشند.

خوشبختانه داروها در اغلب موارد موثر هستند. تزریق داروهایی گشاده کننده عروق خونی روش دیگر برای درمان این اختلال می باشد و مصرف مکمل های گیاهی خاص مانند جینسینگ نیز می تواند کمک کننده باشد.

توصیه می شود قبل از مصرف هر نوع مکمل حتما با پزشک مشورت شود.

جینسینگ کره ای چیست؟

عکس ریشه خشک شده جینسینگ قرمز کره ای
عکس ریشه خشک شده جینسینگ قرمز کره ای

جینسینگ قرمز کره ای گیاهی است که در آسیا رشد کرده و گاهی به نام جینسینگ آسیایی، جینسینگ چینی یا جینسینگ پاناکس نیز شناخته می شود.

این نوع جینسینگ را نباید با جینسینگ سیبری یا جینسینگ آمریکایی اشتباه گرفت. جینسینگ سیبری و آمریکایی گیاهان دیگری بوده و کاربردهای متفاوتی دارند.

ریشه جینسینگ به عنوان یک درمان خانگی طبیعی و به شکل مکمل استفاده می شود. جینسینگ با کیفیت معمولا با قیمت بالایی به فروش می رسد زیرا مدت زمان کاشت تا برداشت این گیاه طولانی بوده و قبل از استفاده، نیاز است گیاه جینسینگ 5 سال رشد کند.

ریشه جینسینگ خشک و تصفیه نشده جینسینگ سفید و ریشه جینسینگ بخار پز و خشک شده جینسینگ قرمز نامیده می شود.

جوانب مثبت

جینسینگ قرمز کره ای باعث افزایش هوشیاری فرد شده و به صورت بالقوه به بهبود اختلال نعوظ کمک می کند.

این گیاه از سرماخوردگی پیشگیری کرده و برای کاهش شدت علائم بیماری قلبی مفید است.

جوانب منفی

جینسینگ قرمز کره ای توسط سازمان غذا و دارو (FDA) برای درمان اختلال نعوظ تایید نشده است.

مصرف جینسینگ می تواند با برخی داروها تداخل داشته و اثر کافئین را افزایش دهد.

کاربردهای سنتی جینسینگ قرمز

جینسینگ قرمز کره ای از قرن ها پیش در طب سنتی چینی به عنوان مکمل مفید برای سلامت عمومی بدن استفاده می شده است. از جمله کاربردهای این گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود سلامت قلب
 • درمان دیابت
 • انرژی بخش
 • کاهش استرس
 • درمان ناتوانی جنسی

گفته شده ریشه جینسینگ به بدن انسان شباهت زیادی داشته و شاخه ها در حقیقت دست و پای آن هستند. به نظر می رسد به دلیل همین شباهت است که عطاری های سنتی از جینسینگ به عنوان درمانی برای کل بدن استفاده می کنند.

امروز تحقیقات متعددی در حال مطالعه روی اثر جینسینگ به عنوان درمان خانگی و طبیعی می باشند.

در مقاله خواص جینسینگ به طور مفصل درباره تمامی فواید این گیاه دارویی صحبت کرده ایم که پیشنهاد می کنیم آن را حتما مطالعه کنید.

جینسینگ قرمز کره ای و اختلال نعوظ

جینسینگ قرمز از دیرباز برای درمان ناتوانی های جنسی استفاده می شده و امروزه محققان، مطالعات علمی متعدد روی این مورد انجام داده اند.

به عنوان مثال در مطالعه ای روی 45 مرد با اختلال نعوظ، مشخص شد مردانی که به مدت 8 هفته و 3 بار در روز 900 میلی گرم جینسینگ قرمز کره ای مصرف کردند نسبت به افرادی که شبه دارو مصرف می کردند بهبود قابل توجهی در علائم اختلال نعوظ احساس شده است.

محققان با مشاهده نتایج این مطالعه به این نتیجه رسیدند جینسینگ قرمز ممکن است یک درمان جایگزین موثر برای ناتوانی جنسی باشد.

جینسینگ در زنان

بسیاری از زنان در دوران یائسگی دچار کاهش عملکرد جنسی می شوند، به همین دلیل در مطالعه ای دیگر به بررسی اثر جینسینگ قرمز کره ای روی 32 زن یائسه پرداخته شد.

در این آزمایش به گروهی از زنان هر روز 3 کپسول جینسینگ و به گروه دیگر شبه دارو داده شد. نتایج نشان داد عملکرد جنسی در خانم هایی که مکمل جینسینگ مصرف کردند افزایش یافته و عوارض جانبی نیز به دنبال نداشته است.

محققان با مشاهده نتایج این آزمایش به این نتیجه رسیدند جینسینگ قرمز ممکن است برای بهبود عملکرد جنسی زنان نیز مفید باشد.

فواید دیگر جینسینگ

برخی تحقیقات نشان داده مصرف جینسینگ ممکن است برای افراد مبتلا به سرطان مفید باشد. جینسینگ می تواند از سرطان روده بزرگ پیشگیری کرده و ترکیب آن با شیمی درمانی در افراد مبتلا به سرطان به حال بهتر بیماران کمک می کند.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده جینسینگ می تواند از رشد تومورها پیشگیری کرده و گسترش سلول های سرطانی را متوقف کند.

نتایج تحقیقات دیگر حاکی از آن است جینسینگ می تواند به کاهش خستگی مزمن ناشی از بیماری سرطان کمک کند.

مصرف جینسینگ همچنین از سرماخوردگی پیشگیری کرده، برای کاهش شدت علائم بیماری قلبی مفید است و به افزایش هوشیاری، کاهش استرس و بهبود استقامت بدنی کمک می کند.

طریقه مصرف جنسینگ

هنگام خرید مکمل های جینسینگ مطمئن شوید نوع جینسینگ روی بسته محصول ذکر شده باشد. جینسینگ در هر دو نوع سفید و قرمز عرضه می شود اما بیشتر تحقیقات روی جینسینگ قرمز انجام شده است.

جینسینگ قرمز به صورت مایع، پودر یا کپسول در دسترس است و با استفاده از ریشه خشک جینسینگ می توان چای یا دمنوش جینسینگ تهیه کرد.

در مورد دوز مناسب جینسینگ با پزشک مشورت کنید و هرگز در مصرف این گیاه زیاده روی نکنید.

عوارض جانبی جینسینگ قرمز

استفاده کوتاه مدت جینسینگ قرمز معمولا برای اکثر مردم بی خطر است اما مصرف طولانی مدت آن ممکن است عوارض جانبی به دنبال داشته باشد.

شایع ترین عارضه جانبی جینسینگ قرمز اختلالات خواب است اگرچه عوارض جانبی این گیاه در همه افراد مشاهده نخواهد شد.

برخی عوارض کمتر شایع جینسینگ عبارتند از:

 • مشکلات قاعدگی
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش فشار خون
 • سردرد
 • اسهال
 • سرگیجه
 • جوش

خطرات و هشدارها

مصرف جینسینگ با برخی داروها ممکن است تداخل داشته باشد. در صورتی که یکی از داروهای زیر را مصرف می کنید قبل از مصرف جینسینگ قرمز با پزشک مشورت کنید:

 • داروهای فشار خون
 • رقیق کننده های خون
 • مهارکننده مونوآمین اکسیداز
 • محرک ها
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی
 • انسولین برای دیابتی ها

از ترکیب جینسینگ و کافئین خودداری کنید زیرا جینسینگ می تواند اثر کافئین را تشدید کند.

مزایا و معایب جینسینگ

جینسینگ نسبتا مقرون به صرفه است و به راحتی می توان آن را خریداری کرد. این ماده به صورت کپسول، پودر، چای یا نوشیدنی های جینسینگ قابل مصرف است و به عنوان مکمل انرژی نیز از آن استفاده می شود.

جینسینگ به تنهایی نمی تواند به درمان اختلال نعوظ کمک کند، بعضی تحقیقات تایید کرده اند که مصرف جینسینگ تنها در کنار رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی می تواند برای درمان اختلال نعوظ موثر باشد.

همچنین جینسینگ توسط اداره غذا و دارو تایید نشده است. مانند اغلب مکمل های طبیعی اثر دارویی جینسینگ به طور کامل کشف نشده است. هنگام استفاده از آن احتیاط کرده و همواره قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

سخن پایانی …

اگرچه جینسینگ برای درمان اختلال نعوظ مفید است اما همانند دیگر مکمل ها نباید جایگزین درمان های پزشکی شود. همچنین مصرف این گیاه ممکن است در برخی افراد اثری نداشته باشد.

با تحقیقات بیشتر درباره جینسینگ، ممکن است روزی از آن به عنوان راه حل ایمن و موثر برای درمان اختلال نعوظ استفاده شود.

منبع: healthline