هالتر ساده با هالتر خم EZ چه تفاوتی دارد؟

تفاوت هالتر صاف و هالتر خم چیست؟
تفاوت هالتر صاف و هالتر خم چیست؟

هالتر چیست؟

هالتر که به آن میل وزنه هم گفته می شود یکی از تجهیزات ورزشی است که شامل یک میله ی صاف یا خم از جنس فولاد و وزنه هایی از جنس آهن است و به عنوان یکی از اصلی ترین و پر کاربرد ترین وسایل در ورزش های بدنسازی، وزنه برداری و پاورلیفتینگ استفاده می شود.

دو نوع هالتر وجود دارد که بیشتر شناخته شده هستند؛

  • هالتر ساده که از یک میله ی فولادی صاف تشکیل می شود.
  • هالتر خم که به نام هالتر EZ هم شناخته می شود و توسط لوییس جی دایمیک اختراع شده است. این هالتر دارای دو انحنا بر روی میله بوده و شکل W انگلیسی دارد.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با اصلی تری تفاوت های هالتر ساده و هالتر خم بیشتر آشنا شوید؛

فرق هالتر صاف با هالتر EZ

1- تفاوت اصلی بین هالتر ساده و هالتر خم در شکل میله ی آن هاست؛ هالتر ساده دارای میله ی استوانه ای صاف است اما هالتر خم دارای دو انحنا بر روی میله استوانه ای بوده و در واقع به شکل W انگلیسی می باشد.

2- هالتر ساده بزرگتر است و بنابراین می تواند وزن بیشتری حداقل تا 20 کیلوگرم را تحمل کند اما هالتر EZ کوچکتر بوده و حداکثر وزنی که می تواند تحمل کند حدود 13 کیلوگرم است.

3- هالتر EZ در واقع نسخه‌ی منحنی یا خم شده همان هالتر های صاف است و باعث می شود که مچ دست و آرنج هنگام انجام تمرینات بازو به ویژه تمرین جلو بازو زاویه ی بهتری داشته باشند (هنگام گرفتن میله ی خم، مچ دست ها کمی به داخل چرخیده بنابراین فرم بهتری پیدا می کند) و فشار کمتری را تحمل کنند.

اما بد نیست بدانید که هالتر خم EZ مقداری هم ساعد دست را درگیر تمرین کرده و فشار کامل را از روی بازو بر می دارد و این شاید بزرگترین عیب این نوع هالتر ها باشد اما هالتر ساده عضلات بازو را کامل تحت فشار قرار داده و منقبض می کند.

بدنسازان معتقدند که اگر هنگام تمرین با هالتر های صاف و ساده احساس ناراحتی در مچ دست و آرنج ندارید از همان استفاده کنید چون تمرینات ورزشی را موثرتر کرده و نتایج بهتری را به دنبال خواهد داشت.

گفتنی است که هالتر صاف برای عضله سازی کلی بازو مناسب است و هالتر خم بیشتر برای عضله سازی قسمت های پایینی بازو و تقویت دست ها ایده آل می باشد.

منابع : livestrong