بیوگرافی و عکس های مت دیمون و همسرش

زندگی نامه و عکس های مت دیمون
زندگی نامه و عکس های مت دیمون

مت دیمون کیست؟

مت دیمون با نام کامل مت پیج دیمون (به انگلیسی : Matt Damon) بازیگر و کارگردان آمریکایی در 8 اکتبر 1970 در کمبریج، ماساچوست آمریکا متولد شد.

پدرش کنت تلفر دیمون دلال سهام و مادرش نانسی کارلسون پیج معلم مدرسه هستند. وقتی که او دو ساله بود، پدر و مادرش از هم جدا شدند و مت در کنار مادر و برادرش بزرگ شد.

مت یک برادر بزرگتر از خودش به نام کایل دیمون دارد که مجسمه ساز است.

قد او 178 سانتیمتر است.

مت دیمون دوران مدرسه را در شهر کمبریج گذراند و از همان دوران مدرسه در کنار دوست و همکلاسی خود بن افلک به بازی در تئاتر های دانش آموزی روی آورد.

او از سال 1988 تا 1992 در دانشگاه هاروارد به تحصیل در رشته ی زبان انگلیسی پرداخت اما برای ادامه ی فعالیت در زمینه ی بازیگری درس را نیمه کاره رها کرد و هرگز نتوانست از دانشگاه فارغ التحصیل شود.

مت دیمون و بن افلک
مت دیمون و بن افلک

فیلم های مت دیمون

مت دیمون از سال 1988 به بازی در سینما روی آورد و نقش های کوتاهی در برخی فیلم ها ایفا کرد اما با بازی در فیلم شجاعت زیر آتش در سال 1996 به بازیگری حرفه ای در دنیای هالیوود روی آورد.

از فیلم های معروف او می توان به ویل هانتینگ خوب در کنار رابین ویلیامز، دلال بیمه، نجات سرباز رایان در کنار تام هنکس، راندرز در کنار ادوارد نورتون، جزم اندیشی در کنار بن افلک، آقای ریپلی با استعداد، همه اسب های زیبا در کنار پنه لوپه کروز و افسانه بگر ونس در کنار ویل اسمیت و شارلیز ترون اشاره کرد.

یازده، دوازده و سیزده یار اوشن در کنار برد پیت و جورج کلونی، هویت، برتری و جیسون بورن، جری در کنار کیسی افلک، سیریانا در کنار جورج کلونی، برادران گریم در کنار هیث لجر، چوپان خوب در کنار آنجلینا جولی، رفتگان در کنار لئوناردو دی کاپریو و مارک والبرگ و شکست ناپذیر در کنار مورگان فریمن از دیگر فیلم های موفق او هستند.

از دیگر فیلم های دیمون می توان منطقه سبز، شهامت واقعی در کنار جف بریجز، سو استفاده از جایگاه، آخرت، اداره تعدیل در کنار امیلی بلانت، ما باغ وحش خریدیم در کنار اسکارلت جوهانسون، شیوع، سرزمین موعود، ایلیسیم، مردان آثار یادبود، مریخی، دیوار بزرگ، کوچک سازی و سابربیکن در کنار جولیان مور را نام برد.

مت دیمون و همسرش لوسیانا باروسو
مت دیمون و همسرش لوسیانا باروسو

از سال 1997 تا 2000 با وینونا رایدر دوست بود. مت دیمون در سال 2003 با لوسیانا بوزان باروسو آرژانتینی ملاقات کرد، این دو در سال 2005 در یک مراسم خصوصی در منهتن ازدواج کردند.

حاصل این ازدواج سه فرزند دختر به نام های ایزابلا (متولد سال 2006)، جیا زاوالا (متولد سال 2010) و استلا زاوالا (متولد سال 2010) هستند.

همچنین مت دختر لوسیانا از ازدواج قبلی اش، آلکسیا باروسو (متولد سال 1998) را به فرزند خواندگی قبول کرده است.

جوایز مت دیمون

  • برنده جایزه اسکار بهترین فیلم‌ نامه غیراقتباسی برای فیلم ویل هانتینگ خوب – سال 1998
  • برنده جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم‌ نامه برای فیلم ویل هانتینگ خوب – سال 1998
  • نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم ویل هانتینگ خوب – سال 1998
  • نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم شکست ناپذیر – سال 2010
  • نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم شکست ناپذیر – سال 2010
  • نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم مریخی – سال 2016
مت دیمون
مت دیمون

در مصاحبه ای اعلام کرده که در دوران مدرسه همیشه به خاطر قد کوتاهش ترس شدیدی داشته است.

مت دیمون در سال 2007 ستاره ای را در پیاده روی مشاهیر هالیوود به دست آورده است.

بن افلک و کریس همسورث دوستان صمیمی و نزدیک او هستند.

سیگار کشیدن را با روش هیپنوتیزم ترک کرده است.

در سال 2007 توسط مجله پیپل به عنوان جذاب ترین مرد جهان انتخاب شد.

او از حامیان موسسه های خیریه در حوزه‌های مختلفی از جمله مقابله با فقر و گرسنگی در آفریقا و فراهم کردن آب آشامیدنی سالم برای مردم نیازمند جهان است.

مت دیمون و دخترانش
مت دیمون و دخترانش

تام هنکس نمی خواست که مت دیمون نقش اصلی فیلم نجات سرباز رایان را بازی کند چون معتقد بود که مت برای این نقش زیادی لاغری است.

از طرفداران حزب دموکرات است.

مدتی با بن افلک و برادر کیسی افلک زندگی می کرد.

ثروت او حدود 170 میلیون دلار تخمین زده می شود.

چالش مت دیمون و جیمی کیمل

جیمی کیمل بیشتر برنامه هایش را با جمله ثابت با عذرخواهی از مت دیمون، ما زمان نداریم! به پایان می‌برد. این جمله به برنامه‌ای مربوط است که در آن مت مهمان برنامه ی جیمی کیمل بود و تنها چند دقیقه پس از حضورش، کیمل رو به دوربین گفت متأسفانه هیچ زمانی نداریم. با عذرخواهی از مت دیمون!

دیمون از این موضوع عصبانی شد اما در سال 2006 کیمل در مصاحبه ای اعلام کرد که این ماجرا فقط یک شوخی بوده است.