بیوگرافی کامل و عکس های دیدنی مارلون براندو و همسران و فرزندانش

عکس مارلون براندو
عکس مارلون براندو

مارلون براندو با نام کامل مارلون براندو جونیور (به انگلیسی : Marlon Brando) در 3 آوریل 1924 در اوماها، نبراسکا آمریکا متولد شد.

پدرش مارلون براندو تولید کننده سموم آفت کش و مادرش دوروتی جولیا بازیگر تئاتر بودند.

پدر و مادرش زمانی که مارلون 11 ساله بود از هم جدا شدند و مادرش سه فرزندش را به سانتا آنا، کالیفرنیا برد و در آنجا با مادرش زندگی کرد. در سال 1937 والدین براندو با یکدیگر آشتی کردند و به لیبرتیویل، ایلینویز شهری کوچک در شمال شیکاگو نقل مکان کردند.

براندو دو خواهر بزرگتر به نام های جوسلین و فرانسز داشت که جوسلین هم بازیگر بود.

قد او 175 سانتیمتر بود.

از همان دوران کودکی به بازی در نمایش های محلی بازی می کرد. او یک سال در دبیرستان درس خواند اما بعد ها به دلیل آوردن موتور سیکلت به راهرو های مدرسه اخراج شد. همان زمان به اجبار پدر به آکادمی نظامی شاتاک در مینه سوتا اعزام شد ولی آن را نیمه تمام گذاشت.

به نیویورک نقل مکان کرد و به آکادمی بازیگری استلا آدلر رفت و سپس به تئاتر برادوی راه‌ یافت، با بازی در نمایش تئاتری اتوبوسی به نام هوس به بازیگری روی آورد.

مارلون براندو در فیلم پدرخوانده
مارلون براندو در فیلم پدرخوانده

فیلم های مارلون براندو

به مدت 3 سال در تئاتر اتوبوسی به نام هوس بازی کرد و سرانجام با بازی در فیلم مردان به دنیای بازیگری حرفه ای در هالیوود راه یافت.

از فیلم های موفق او می توان به زنده باد زاپاتا در کنار آنتونی کوئین، ژولیوس سزار، وحشی در کنار مری مرفی، در بارانداز، دزیره در کنار جین سیمونز، مرد ها و عروسک ها در کنار جین سیمونز، سایونارا، شیر های جوان، سرباز های یک چشم در کنار کارل مالدن، شورش در کشتی بونتی، آمریکایی زشت، داستان وقت خواب، آپالوزا، تعقیب در کنار جین فوندا و رابرت ردفورد و کنتسی از هنگ کنک در کنار سوفیا لورن اشاره کرد.

انعکاس در چشمان طلایی در کنار الیزابت تیلور، آب نبات، شب روز بعد، کوئیمادا، پدر خوانده در کنار آل پاچینو و دایان کیتن، آخرین تانگو در پاریس، آب بند های میسوری در کنار جک نیکلسون، سوپرمن، اینک آخرالزمان، تازه کار در کنار آل پاچینو و کالین فارل، کریستف کلمب : اکتشاف، دون خوان دی‌ مارکو در کنار جانی دپ، جزیره دکتر مورو، شجاع در کنار جانی دپ و امتیاز در کنار رابرت دنیرو و ادوارد نورتون از دیگر فیلم های معروف او هستند.

مارلون براندو و همسرش آنا کاشفی
مارلون براندو و همسرش آنا کاشفی

جوایز مارلون براندو

  • جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم پدر خوانده – سال 1972
  • جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم در بارانداز – سال 1954
  • جایزه جشنواره فیلم کن بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم زنده باد زاپاتا – سال 1952
  • جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم درام برای فیلم در بارانداز – سال 1954
  • جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم درام برای فیلم پدرخوانده – سال 1972
  • جایزه بفتا بهترین بازیگر خارجی برای فیلم ژولیوس سزار – سال 1953
  • جایزه بفتا بهترین بازیگر خارجی برای فیلم زنده باد زاپاتا! – سال 1952
  • جایزه بفتا بهترین بازیگر خارجی برای فیلم در بارانداز – سال 1954

درگذشت مارلون براندو

مارلون براندو به دلیل پرخوری ناشی از استرس در دهه 1970 وزن زیادی به دست آورد و اوایل دهه 1990 او وزن 140 کیلوگرم داشت و همین باعث شد که به دیابت نوع 2 مبتلا شود.

در سال 2001 به دلیل ذات الریه در بیمارستان بستری شد و سرانجام در 1 ژوئیه 2004 در سن 80 سالگی بر اثر نارسایی تنفسی ناشی از فیبروز ریوی و نارسایی احتقانی قلب در مرکز پزشکی UCLA درگذشت.

گفته می شود که او در سال های پایانی عمر خود به اختلالات بینایی ناشی از دیابت و سرطان کبد مبتلا شده بود.

مارلون براندو
مارلون براندو

همسران و فرزندان مارلون براندو

مارلون براندو در اوایل دهه 1950 با بازیگر ریکو سیتو ملاقات کرد اما یک سال بعد از او جدا شد. پس از آن براندو با کتی هورادو بازیگر دوست شد.

او در سال 1954 با بازیگر زن ریتا مورنو ملاقات کرد. براندو در سال 1957 با بازیگر آنا کاشفی (یک بازیگر هندی) ازدواج کرد، حاصل این ازدواج یک فرزند پسر به نام کریستین براندو است که در سال 1958 متولد شد.

این دو در سال 1959 طلاق گرفتند.

در سال 1960 براندو با موویتا کاستاندا، بازیگر مکزیکی-آمریکایی که هشت سال از خودش بزرگتر بود ازدواج کرد. حاصل این ازوداج دو فرزند به نام های میکو کاستاندا براندو (متولد سال 1961) و ربکا براندو (متولد سال 1966) هستند.

پس از جدایی از کاستاندا در سال با بازیگر فرانسوی تاریتا تریپایا ازدواج کرد. حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های سایمون تیهوتا براندو (متولد سال 1963) و شاینی براندو (متولد سال 1970) هستند، شاینی در سال 1995 و در سن 25 سالگی خودکشی کرد.

این دو در سال 1972 از هم جدا شدند.

در اواخر دهه 1980 او رابطه ای طولانی مدت را با بازیگر جیل بانر داشت. همچنین رابطه ای با ماریا کریستینا رویز داشت که حاصل آن 3 فرزند به نام های نینا پریسیلا براندو (متولد سال 1989)، میلز جاناتان براندو (متولد سال 1992) و تیموتی براندو (متولد سال 1994) هستند.

او سه فرزند خوانده داشت.

براندو در جنگ جهانی دوم می خواست به ارتش بپیوندد اما به دلیل آسیب دیدگی زانو که در هنگام بازی فوتبال در آکادمی نظامی شاتاک، رد شد.

فرزندان مارلون براندو
فرزندان مارلون براندو

یکی از تاثیرگذار ترین بازیگران تاریخ سینمای جهان است.

یک دموکرات بود.

راسل کرو آهنگی با عنوان “I Wanna Be Marlon Brando” را درباره مارلون براندو نوشته است.

یکی از بازیگران قدیمی سبک معروف متد اکتینگ بود، بازیگری متد که با نام متد استانیسلاوسکی نیز شناخته می شود نوعی فن تربیت بازیگر که در آن هنرمند خود را به جای کاراکتر داستان قرار می‌دهد و مدتی با آن زندگی می کند.

مارلون براندو به خاطر رفتار های پرخاشگرانه ای که داشت با لقب پسر بد هالیوود شناخته می شد.

با بازیگرانی از جمله جیمز دین، کری گرنت، لارنس الیویه و راک هادسن رابطه ی صمیمی داشته است.

خودش گفته که اگر بازیگر نمی شد یک شیاد یا کلاهبردار شده بود.

در 8 فوریه 1960 در پیاده روی مشاهیر هالیوود یک ستاره به او اهدا شد.

بیشتر از 30 نوه دارد.

حیوان خانگی او یک راکون به نام راسل بوده که مادرش به او هدیه کرده بود.

ثروت او حدود 100 میلین دلار تخمین زده می شود.