بیوگرافی و عکس های جدید مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

عکس مارک زاکربرگ
عکس مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ کیست؟

مارک زاکربرگ با نام کامل مارک الیوت زاکربرگ (به انگلیسی : Mark Zuckerberg) در 14 مه 1984 در وایت پلینز، نیویرک آمریکا متولد شد.

مادرش کارن کمپنر روانپزشک و پدرش ادوارد زاکربرگ، دندانپزشک هستند.

مارک سه خواهر به نام های رندی، دانا و آریل دارد.

قد او 171 سانتیمتر است.

زاکربرگ و سه خواهرش در شهر وستچستر، نیویورک بزرگ شدند. دوران دبیرستان را در مدرسه ی آردسلی شروع کرد و همیشه به عنوان دانش آموز برتر کلاس شناخته می شد، پس از دو سال به مدرسه ی آکادمی فیلیپس اکستر رفت و توانست جوایز علمی زیادی را در رشته های (ریاضیات، نجوم و فیزیک) به دست آورد.

مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان
مارک زاکربرگ و همسرش پریسیلا چان

مارک زاکربرگ برنامه نویسی را از دوران مدرسه شروع کرد و اولین برنامه ی نرم افزاری خود را به نام ZuckNet برای پدرش نوشت که به وسیله ی آن امکان برقراری ارتباط بین خانه و مطب دندانپزشکی او آسان تر شد.

در دوران دبیرستان یک برنامه موسیقی به نام Synapse Media Player را طراحی کرد که توانست رتبه ی 3 از 5 را از پی سی مگزین کسب کند.

پس از دوران دبیرستان به دانشگاه هاروارد راه یافت و در رشته ای روانشناسی و علوم رایانه مشغول به تحصیل شد.

هنگام تحصیل در دانشگاه برنامه ای به نام Facemash را اختراع کرد، که تصاویری از دو دانشجو را در محوطه دانشگاه با هم مقایسه می کرد و کاربران می توانستند به کسی که جذاب تر است، رای دهند. این برنامه خیلی محبوب بود اما بعد ها به دلیل اینکه با محیط تحصیلی متناسب نبود، تعطیل شد.

در سال 2004 به کمک دوستانش در خوابگاه دانشگاه اندرو مک‌کالم، داستین موسکاویتز و ادواردو ساوارین شبکه اجتماعی با عنوان فیسبوک (Facebook) را تاسیس کرد. هم اکنون به عنوان مدیر اجرایی آن فعالیت می کند و سالیانه 1 دلار دستمزد می گیرد.

فیس بوک بزرگترین شبکه ی اجتماعی با 2 میلیارد کاربر فعال است که پس از ثبت نام در آن می توانید گروه‌ های مورد علاقه، دوستان، همکاران، همکلاسی ها و افراد مورد علاقه ی خود را پیدا کرده و با آن ها ارتباط برقرار کنید.

در سال 2008 تحصیل را نیمه کاره رها کرد و از هاروارد خارج شد تا بیشتر بر روی فیسبوک تمرکز کند و در نهایت در سال 2017 موفق به کسب درجه افتخاری از دانشگاه هاروارد شد.

مارک زاکربرگ و فرزندانش
مارک زاکربرگ و فرزندانش

مارک زاکربرگ در سال 2003 با پریسیلا چان دوست شد، این دو در سال 2012 با هم ازدواج کردند. حاصل این ازدواج دو فرزند دختر به نام های ماکسیما (متولد سال 2015) و آگوست (متولد سال 2017) هستند.

در سال 2015 مارک و پریسیلا اعلام کردند که 99 درصد سهام خود در فیسبوک (معادل 45 میلیارد دلار) را به خیریه بخشیدند.

او یک یهودی زاده است اما همه جا اعلام کرده بود که خدا ناباور می باشد. در سال 2017 به مناسبت کریسمس پستی در فیس بوک منتشر کرد : کریسمس مبارک! عید اخلاص مبارک! از طرف من، پریسیلا و مکس. من یک یهودی به دنیا آمدم و زمانی که بزرگتر شدم به شک افتادم. اما اکنون بر این باورم که مذهب خیلی اهمیت دارد.

در دانشگاه کاپیتان تیم شمشیربازی بود.

می تواند زبان های فرانسوی، عبری، لاتین، چینی و یونان باستانی را بخواند و بنویسد.

لیدی گاگا، تیلور سویفت و کیتی پری خوانندگان مورد علاقه ی او هستند.

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ

در سال 2010 دیوید فینچر فیلمی به نام شبکه اجتماعی را در مورد زندگی مارک زاکربرگ و چگونگی تاسیس فیس بوک ساخته است.

مارک مبتلا به کوررنگی قرمز و سبز است. رنگ فیسبوک آبی است چون او این رنگ را بهتر می بیند.

در سن 23 سالگی میلیاردر شد.

حلقه ی عروسی همسرش را خودش طراحی کرده است.

وین دیزل بازیگر سه ایکس دوست اوست.

حدود 50 تا 60 ساعت در هفته در دفتر کار خود، فعالیت می کند.

در سال 2008 مجله فوربس مارک زاکربرگ را با ثروتی بالغ بر 1.5 میلیارد دلار، به عنوان جوان ترین میلیاردر جهان معرفی کرد. ثروت او حدود 73.6 میلیارد دلار تخمین زده می شود.