زندگی نامه و عکس های اینگوار کامپراد صاحب شرکت آیکیا و همسرش

عکس اینگوار کمپراد
عکس اینگوار کمپراد

اینگوار کمپراد (کامپراد) با نام کامل فئودور اینگوار کمپراد (به انگلیسی : Ingvar Kamprad) صاحب فروشگاه ایکیا در 30 مارس 1926 در یکی از روستاهای بخش المهولت در شهرستان کرونوبری، اسملاند سوئد متولد شد.

پدرش فئودور کمپراد آلمانی و مادرش برتا نیلسون سوئدی بودند.

کمپراد یک خواهر داشت.

تا سن 6 سالگی با پدر و مادر، خواهر و مادر بزرگش در مزرعه زندگی می کرد.اینگوار کمپراد فعالیت خود را از سن 7 سالگی شروع کرد؛ او متوجه شد که اگر کبریت های زیادی را به صورت یک جا و ارزان تر از استکهلم بخرد و دانه دانه با قیمت پایین تر در شهر خود به فروش برساند، می تواند سود خوبی به دست آورد.

پس از آن محصولات دیگری را از جمله دوچرخه، ماهی، وسایل تزیینی درخت کریسمس، بذر گل و گیاه و مداد و خودکار را هم به لیست فروش خود اضافه کرد.

اینگوار کمپراد و همسرش مارگارتا کمپراد-استینرت
اینگوار کمپراد و همسرش مارگارتا کمپراد-استینرت

از سال 1943 تا 1945 در یکی از دبیرستان های وابسته به دانشگاه گوتنبرگ به تحصیل پرداخت و در سال 1943 زمانی که 17 ساله بود، فروشگاه ایکیا یا آیکه آ (IKEA) را تاسیس کرد.

ایکیا در واقع مخفف نام، نام خانوادگی (Ingvar Kamprad)، نام مزرعه ای که در آن بزرگ شده (Elmtaryd) و شهر محل زندگی (Agunnaryd) می باشد.

اوایل در این فروشگاه تنها میز های آشپزخانه به صورت سفارش های پستی به فروش می رسید اما با رونق گرفتن کار شرکت در سال 1947 انواع مبلمان، صندلی و تختخواب هم به محصولات آن اضافه شدند.

او در دهه 1960 فروشگاه هایی در نروژ و دانمارک تاسیس کرد تا برای اولین بار کسب و کارش را خارج از سوئد گسترش داده باشد. در سال 1987 به بازار های آمریکا و انگلیس هم وارد شد و آنقدر ادامه داد تا امروز حدود 300 شعبه در 37 کشور دنیا برند ایکیا را عرضه می کنند.

در حال حاضر شرکت ایکیا یکی از بزرگترین شرکت های خصوصی دنیاست که در 37 کشور جهان بیش از 300 شعبه دارد و 120 هزار کارمند استخدام کرده است.

شعار ایکیا؛ سادگی، کارایی، زیبایی است. محصولات این شرکت به واسطه ارزانی و کیفیت خوب و مناسب آن شهرت جهانی دارند.

در سال 2012، درآمد این شرکت به 36.7 میلیارد دلار و سود آن به 4.2 میلیارد دلار رسید.

در ماه ژوئن 2013، کمپراد از کار در شرکت بزرگ ایکیا استعفا داد و پسر جوانش ماتیاس کمپراد به عنوان رئیس هیئت مدیره جایگزین او شد و در کنار دو برادر بزرگترش رهبری این مجموعه را بر عهده گرفت.

اینگوار کمپراد
اینگوار کمپراد

زندگی شخصی اینگوار کمپراد

اینگوار کمپراد و همسر اولش کریستن وادلینگ یک دختر به نام آنیکا را به سرپرستی قبول کردند. در دهه 1960، کمپراد با همسر دومش مارگارتا کمپراد-استینرت (1940-2011) ازدواج کرد، آن ها سه پسر داشتند: پیتر، جوناس و ماتیاس.

او در سال های 1976 تا 2014 در سوئیس زندگی می کرد و در سال 2014 پس از 40 سال زندگی در خارج از کشور به اسملاند، سوئد بازگشت.

درگذشت اینگوار کمپراد

اینگوار کمپراد در 27 ژوئن 2018 در سن 91 سالگی بر اثر ذات الریه در خانه اش در المهولت، اسملاند سوئد درگذشت. طبق وصیت او، نیمی از ثروتش صرف آبادانی نورلاند، یکی از سرزمین های سوئد می شود.

اینگوار کمپراد و پسرانش
اینگوار کمپراد و پسرانش

ثروت اینگوار کمپراد

کمپراد در سال های 2005 تا 2010 با دارایی 23 میلیارد دلار به عنوان یکی از 10 فرد ثروتمند جهان شناخته می شد، در سال 2011 بعد از اینکه وکلایش اسنادی را ارائه کردند که در آن مالکیت IKEA به صورت غیرقابل برگشت به یک خیریه تاسیس شده توسط او در لیختن اشتاین منتقل شده، ثروت او سقوط کرد.

در سال 2015 فوربس تخمین زد که ثروت او حدود 3.4 میلیارد شده دلار است.

بلومبرگ ثروت کمپراد را در سال 2018 حدود 58.7 میلیارد دلار تخمین زده است.

ثروت شرکت ایکیا در سال 2018 نزدیک به 52.3 میلیارد دلار برآورد می شود.

یک ویلا در سوییس، یک بنگاه معاملات املاک در سوئد و یک باغ انگور بزرگ در پراوانس فرانسه داشت.

بروشور کمپانی IKEA بعد از انجیل، دومین کتابی است که بیش از 100 میلیون نسخه از آن در جهان به فروش رسیده است.