در دنیای مد هستند کسانی که به حقوق حیوانات احترام می گذارند و از محصولات حیوانی به ویژه خز در طراحی محصولات خود استفاده نمی کنند.

یکی از این طراحان مد و فشن استلا مک کارتنی انگلیسی دختر پل مک کارتنی خواننده معروف گروه بیتلز است که یک گیاهخوار و فعال حقوق حیوانات بوده و به هیچ وجه از محصولات حیوانی به ویژه خز و چرم در طراحی های خود استفاده نمی کند.

استلا مک کارتنی
استلا مک کارتنی

تام فورد آمریکایی یکی دیگر از طراحان معروف است که به تازگی وگن شده و تصمیم دارد از ماه فوریه 2018 استفاده از محصولات حیوانی در برند خود را کاهش دهد، او در این باره می گوید : نمی توانم به یکباره استفاده از محصولات حیوانی را ممنوع کنم اما کم کم استفاده از محصولات حیوانی را کاهش می دهم.

تام فورد
تام فورد

جان گالیانو طراح مد و فشن بریتانیایی که به عنوان طراح ارشد برای برند های ژیوانشی، کریستین دیور کار کرده و در حال حاضر برند خود با نام جان گالیانو را تاسیس کرده اعلام کرد که به تازگی گیاهخوار شده و دیگر حاضر نیست در طراحی هایش از چرم و خز استفاده کند.

جان گالیانو
جان گالیانو

در ماه اکتبر 2017 صاحب برند گوچی، مارکو بیزاری در مصاحبه ای گفته بود که شما فکر می کنید که استفاده از خز نشانه ی با کلاس بودن است، من اینطور فکر نمی کنم و از این به بعد به هیچ وجه از خز در محصولاتمان استفاده نمی کنیم.

مارکو بیزاری، صاحب برند گوچی
مارکو بیزاری، صاحب برند گوچی

مایکل کورس طراح مد آمریکایی، برند ایتالیایی فلورا و برند BCBG متعلق به طراح مد تونسی مکس آزیرا، جورجیو آرمانی، لاکست، گپ، زارا و کلوین کلین از دیگر افراد مشهوری هستند که استفاده از خز را در طراحی محصولات خود ممنوع کرده اند.

مایکل کورس
مایکل کورس

به تازگی دوناتلا ورساچه مدیر ایتالیایی برند ورساچه اعلام کرده که از این بعد محصولات این برند بدون محصولات حیوانی از جمله خز طبیعی و چرم تهیه می شوند.

او معتقد است که خز نباید به عنوان یکی از ویژگی های مد شناخته شود و در مصاحبه ای با لوک لیچ از مجله اکونومیست می گوید : من دیگر از خز برای طراحی هایم استفاده نمی کنم، من نمی خواهم به خاطر من حیوانات کشته شوند.

دوناتلا ورساچه
دوناتلا ورساچه

نام برند ورساچه چندین دهه است که با نام خز حیوانات مترادف بود. دن متیوز معاون ارشد سازمان حمایت از حقوق حیوانات پیتا از این تصیم دوناتلا ورساچی استقبال کرده و تصمیم دوناتلا را نقطه قوتی برای پایان دادن به استفاده از خز در دنیای مد و فشن می داند.

بسیاری از ستارگان سینما و موسیقی هم استفاده از خز را تحریم کرده اند، در یک ماه گذشته بیش از سی نفر از هنرمندان بریتانیایی، نامه ای را امضا کردند که از دولت انگلیس می خواهند که واردات خز به این کشور را ممنوع کند.

پاملا اندرسون بازیگر و فعال حقوق حیوانات به تازگی نامه ای برای کیم کارداشیان نوشته و گفته : میدانی که تو را دوست دارم اما تو می توانی به قهرمان حیوانات تبدیل شوی و با این کار طرفدارانت را برای استفاده نکردن از خز ترغیب کنی.