بیوگرافی و عکس های الویس پریسلی، همسرش پریسیلا و دخترش لیزا ماری + علت مرگ

بیوگرافی و زندگی نامه ی الویس پریسلی

عکس الویس پریسلی
عکس الویس پریسلی

کوکا : الویس پریسلی با نام کامل الویس آرون پریسلی به انگلیسی Elvis Presley در 8 ژانویه 1935 در توپلو ایالت می‌سی‌سی‌پی، آمریکا متولد شد.

او پسر ورنون الویس پریسلی و گلادیس لاو اسمیت بود، برادر دوقلوی او جس گارون در هنگام تولد از دنیا رفت.

قد او 182 سانتیمتر بود.

ثروت او حدود 100 میلیون دلار تخمین زده می شود.

خانواده او در سال 1949 از توپلو نقل مکان کرده و به ممفیس در ایالت تنسی رفتند. پریسلی جوان برای تحصیل به دبیرستان ال سی هیومز رفته و در سال 1951 درسش تمام شد. در تابستان آن سال وقتی او برای ضبط یک ترانه شخصی به نام شادمانی من به همراه ترانه اینجاست که اندوهت آغاز می‌شود به‌ عنوان هدیه‌ای برای مادرش به شرکت سان رکوردز رفته بود مورد توجه رییس آنجا قرار گرفت. پریسلی یک سال پس از آن، نخستین ضبط موسیقی خود را در این شرکت به انجام رساند و سرهنگ تام پارکر که مدیریت کارهای او را در این مدت برعهده گرفته بود برنامه حضور او در صحنه را سازماندهی کرد.

الویس پریسلی و همسرش پریسیلا
الویس پریسلی و همسرش پریسیلا

او در دوران شکوفا شدن موسیقی سبک راک اند رول به ویژه در نیمه دوم دهه 1950 بر آن حکمرانی می‌کرد، چنانکه به سلطان راک اند رول مشهور شد. الویس از سال 1956 به بعد با اجرای 45 ترانه که از هرکدام از آنها بیش از یک میلیون نسخه به فروش رفت و با بازی در 33 فیلم سینمایی و حضور در برنامه‌ های تلویزیونی و کنسرت ها موفقیت اقتصادی رکوردشکنی را کسب کرد و مرگ او در سن 42 سالگی به محبوبیت وی در بین هوادارانش و به فروش موفق کارهای او خاتمه نبخشید.

بعد از مرگش فروش آثارش رو به فزونی گذاشت و حتی بازدید از آرامگاه او جزو یکی از نمادهای صنعت گردشگری آمریکا به شمار می‌رود. الویس پریسلی به عنوان یک فرهنگ دیداری شنیداری بزرگترین هنرمند دوران معاصر محسوب می‌شود. او همچنین با فروش بین 600 میلیون تا 1 میلیارد نسخه از آثار، پرفروش‌ترین و موفق‌ترین خواننده تاریخ است. در سال 1955 شرکت آرسی‌اِی ویکتور قرارداد ضبط موسیقی او را از فیلیپس خریداری کرد و در سال 1956 و پس از اجرای ترانه هتل دل‌شکستگان الویس پریسلی از لحاظ فروش کارهایش و بازی در برنامه‌های تلویزیونی به موفق‌ترین هنرمند تبدیل شد. در 20 دسامبر سال 1958 الویس نامه‌ای از طرف ارتش ایالات متحده برای به اعزام به خدمت ضروری به مدت دو سال دریافت کرد. و پس از رفتن به خدمت پس از چندی به عنوان سرباز صفر از طریق نیروی دریایی به آلمان سفر کرد و به عنوان راننده کامیون خدمت وظیفه را به پایان رساند. او در 2 مارس سال 1960 به آمریکا بازگشت و پنجم مارس درجه خود را دریافت کرد.

لیزا ماری پریسلی دختر الویس پربسلی
لیزا ماری پریسلی دختر الویس پربسلی

الویس پریسلی در 1 می 1967 با پریسیلا بیولو ازدواج کرد و در 1 فوریه 1968 تنها فرزند آنها لیزا ماری پریسلی متولد شد. پریسیلا در 1973 از الویس جدا شد، الویس پس از آن دیگر هرگز ازدواج نکرد.

علت مرگ الویس پریسلی

الویس پس از جدا شدن همسرش ، رفته رفته گوشه‌ نشین شد. او که به مشکل اضافه وزن در سال های پایانی عمر خود دچار شده بود، از داروهای تجویز شده گوناگونی برای مقابله با آن استفاده می‌کرد. سرانجام 16 اوت 1977 در شهر ممفیس پیکر بی‌جان الویس را در حمام پیدا کردند که باعث تاثر بسیاری از هوادارانش در سراسر جهان شد.

علت مرگ وی حمله قلبی اعلام شد. گفتنی است هواداران وفادار الویس پریسلی همه‌ ساله برای او سالگرد تولد و وفات می‌گیرند و با گذشت 3 دهه از مرگ این ستاره، او را از یاد نبرده‌اند.

علت مرگ الویس پریسلی
علت مرگ الویس پریسلی

رکورد اجرای بزرگ‌ ترین کنسرت جهان به الویس تعلق دارد. کنسرت سال 1973 هاوایی با نام هاوایی آلوها فورم که به طور زنده و مستقیم از تلویزیون اکثر کشورهای جهان پخش گردید با مخاطب بیش از یک میلیارد نفر در سرتاسر جهان به عنوان بزرگ‌ ترین کنسرت جهان در کتاب رکورد های گینس به ثبت رسیده‌ است.

به ملاطفت دوستم بدار، دوست داشتن تو، وحشی در دهکده، تفریح در آکاپولکو و زنده باد لاس وگاس از فیلم های او هستند.

پریسلی یکی از مشهورترین نوازندگان و افراد با نفوذ در قرن بیستم محسوب می شود.

الویس 14 بار نامزد دریافت جایزه ی گرمی شد و 3 بار این جایزه را دریافت کرد.

سنگ قبر الویس پریسلی
سنگ قبر الویس پریسلی

در سال 1960 کمربند سیاه کاراته را دریافت کرد.

فوتبال ورزش مورد علاقه ی او بود.

الویس پریسلی از بی خوابی مزمن رنج می برد.

او کلکسیونی از اسلحه و مدال های مختلف داشت. تخمین زده شده که او در سال های فعالیتش 4.5 میلیارد دلار پول به دست آورده است.

لیزا ماری پریسلی دختر الویس با مایکل جکسون ازدواج کرده بود.

دنیل رایلی کیئو بازیگر هالیوود نوه ی الویس و دختر لیزا ماری می باشد.