آشنایی با انواع ماساژها و فواید آن ها

در این مقاله با انواع ماساژ ها مانند ماساژ سنگ داغ، ماساژ تایلندی، شکلاتی و ماساژ شمع و فواید آن ها آشنا خواهید شد.

انواع ماساژها

تمام آنهایی که برای یک بار هم ماساژ را تجربه کرده‌اند، خاطره خوشی از آن دارند؛ خاطره‌ای که دنبال فرصت دوباره‌ای برای تکرار آن می‌گردند. اگرچه خدمات‌ماساژ در سالن‌های دهان پرکن پایتخت تقریبا هزینه بالایی دارند اما برای فرار از تنش و استرس‌های این روزها بهترین گزینه هستند.

ما با کمک کارشناسان دوره دیده در تایلند و هند به تخصصی‌ترین سالن‌های ماساژ پایتخت رفتیم تا پکیجی کامل از انواع و اقسام ماساژ با هزینه‌های آن فراهم کنیم تا شما با آگاهی بیشتری ماساژ مورد نظر خود را انتخاب و امتحان کنید. این مطلب چه برای آنهایی که برای نخستین بار ماساژ می‌گیرند و چه برای کسانی که ماساژ به یکی از عادت‌های دلپذیر در زندگی‌شان تبدیل شده بسیار مفید است.

اگر شما هم بعد از یک هفته کاری شلوغ و طاقت‌فرسا به‌دنبال راهی برای فرار از تمام تنش‌ها و خستگی‌ها هستید این نوع ماساژ مختص شماست. ماساژ پرفرمنس ماساژی است‌که مانور ویژه‌ای روی نواحی گردن، شانه و کمر دارد. همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم این ماساژ برای افرادی که ساعات طولانی مشغول کار و نشستن پشت میز هستند انتخاب ایده‌آلی است. اما این ماساژ چیست و چه فوایدی دارد؟

از آنجایی که عمده خستگی‌های کاری ما در ناحیه کمر، گردن و شانه‌های‌مان جمع می‌شود، ماساژ پرفرمنس برای رفع خستگی و گرفتگی در این قسمت‌های بدن یکی از متداول‌ترین ماساژهاست که در این روش، ماساژور با حرکات کششی روی ناحیه گردن، شانه و کمر و با استفاده از روغن‌های گیاهی مقوی، خالص، فشارهای مناسب با گرفتگی و کوفتگی به این نواحی وارد می‌آورد. در ماساژ پرفرمنس خستگی عضلانی و گرفتگی‌های طولانی مدت و مزمن در نواحی گردن، شانه و کمر تا حد زیادی تسکین یافته و احساس سنگینی دراین نواحی از بین می‌رود.

زمان معمول ارائه ماساژ پرفرمنس 60 تا 90 دقیقه است. این ماساژ را می‌توانید به عنوان ماساژ تکمیلی در کنار ماساژهای دیگر امتحان کنید که البته هزینه 60 دقیقه استفاده از این ماساژ 80 تا 100 هزار تومان است.

معجزه سنگ‌ها (ماساژ سنگ داغ)

برای شمایی که به خواص جادویی سنگ‌ها معتقدید

در بدن همه انسان‌ها چاکرا‌ه‌هایی وجود دارد که امواج مثبت و منفی از این چاکراه‌ها به بدن انسان وارد و خارج می‌شود اما یکی از روش‌های کنترل ورود و خروج انرژی‌های مثبت و منفی ماساژ با استفاده از سنگ‌های آذرین با خاصیت‌های بی‌اندازه و انرژی مثبت آن است. ماساژ سنگ داغ ماساژی بسیار لذت‌بخش است که با ویژگی درمانی و آرامبخش سنگ‌های آتش‌فشانی که دارد به رفع گرفتگی عضلات وگردش خون کمک ویژه‌ای می‌کند.

در این نوع ماساژ، چند نوع از سنگ‌های آتش‌فشانی، سنگ مرمر و نمک در آب گرم حرارت داده شده در روغن‌های معطر غلتانده می‌شوند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. یعنی ماساژ‌دهنده سنگ‌های حرارت دیده در اندازه‌های مختلف را روی نقاط کلیدی بدن قرار می‌دهد تا وزن و گرمای سنگ‌ها معجزه نرم شدن بافت‌های قسمت‌های مختلف بدن را به شما منتقل کند و در نتیجه امواج منفی را از بدن خارج کند. تا جایی که حرارت سنگ‌های آتش‌فشانی به عمق ماهیچه‌های خسته و ستون مهرها نفوذ می‌کند.

همچنین چیدن این سنگ‌ها در پایان ماساژ پشت گردن تا کمر موجب تسکین سیستم اعصاب مرکزی بدن ماساژ‌گیرنده می‌شود. این ماساژ که تلفیقی از ماساژ سنتی و مدرن است باعث تسکین درد و توازن انرژی بدن و در نهایت آرامش می‌شود به ویژه اینکه این ماساژ در فصول سرد سال از پرطرفدارترین و دلچسب‌ترین ماساژ‌هاست. ماساژ سنگ داغ به کسانی توصیه می‌شود که به گرفتگی‌های عضلانی عمیقی در طول روز دچار می‌شوند و نیز برای افرادی که تمایل زیادی به دفع سموم بدن، تقویت سیستم عصبی و افزایش تمرکز دارند .

اما این ماساژ را به افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به فشار خون بالا و نارسایی‌های قلبی، افرادی که به علت مصرف دارو یا ابتلا به بیماری خاص غلظت خون‌شان کاهش یافته است، پیشنهاد نمی‌کنیم. زمان معمول استفاده از ماساژ سنگ داغ از 60 تا 90 دقیقه بوده و هزینه آن در سالن‌های مختلف از 200 تا 250 هزار تومان تفاوت ‌دارد.

طبیعت را باپوست خود لمس کنید

در دل طبیعت به آرامش برسید

ماساژ آروماتراپی که به ماساژ ریلکسی هم معروف است، از سبک‌های متداول ماساژ تایلندی است؛ ماساژی که در آن از روغن‌های گیاهی خوش عطر و اعجاب‌انگیز در روند آرامش عضلات استفاده می‌شود. سرتاسر طبیعت به ویژه مناطق استوایی سرشار از انواع گل و گیاه و شیره درختان است که حاوی روغن‌های متنوع و خوشبو با خواص فراوان هستند اما از آنجا که این روغن‌ها خواص متعددی مثل تسکین‌دهنده، انرژی‌زا، آرامبخش و از همه مهم‌تر ضد میکروبی دارند، گزینه مناسبی برای استفاده در فرآیند ماساژ است.

در ماساژ آروماتراپی روغن‌های معطر با تحریک گردش خون در بدن فرد کمک شایانی به درمان افسردگی می‌کند. مثلا ریحان علاوه بر بوی خوش و آرامش‌بخشی که دارد، برای درمان میگرن بی‌نظیر است و پونه کوهی تاثیر ویژه‌ای در درمان عفونت دارد. اگر می‌خواهید استرس، هر نوع فشار عصبی و عضلانی و درد‌های ماهیچه‌ای را برای همیشه فراموش کنید، این ماساژ بهترین انتخاب شماست.

در آروماتراپی، بهترین تکنیک‌های ماساژ با خواص بی‌نظیر روغن‌های طبیعی ترکیب می‌شود تا خاصیت نیروزا و آرام‌‌بخش بودن آن و ویژگی بازسازی‌کننده سلول‌های مرده پوست را با این روغن‌ها با پوست خود لمس کنید. در روش ماساژ با روغن‌های معطر گیاهی ماساژور با انتخاب ترکیبی از روغن‌های دلخواه شما ترکیب حرکات لمسی و کششی آرام روی بدن انجام می‌دهد تا روغن‌های مفید و موثر از طریق سلول‌های پوستی شما جذب بدن شده و به جریان خون راه یابند و باعث تسکین تنش‌های عصبی و آرامش روح و جسم ‌شوند. مدت مناسب برای استفاده از ماساژ آروماتراپی45 تا 60 دقیقه و هزینه آن 110 تا 130 هزار تومان است.

ماساژ پا

روی ابرهای لطیف قدم‌ بردارید

اسم پا را به‌عنوان قلب دوم و تاثیر فراوان آن در نشاط و شادابی اندام‌های دیگر بدن فراوان شنیده‌ایم. تحمل وزن و تعادل بدن مهم‌ترین دلیل برای جمع شدن هرگونه خستگی و درد در قسمت کف پا است که همان خستگی را مستقیما به کل بدن منتقل می‌کند. تعداد زیادی از رگ‌های خونی در پا قرار دارند و توسط رشته‌های عصبی به اعضای مختلف بدن متصل می‌شوند، درد و کوفتگی ناشی از فعالیت‌های روزمره و همچنین استفاده طولانی مدت از کفش‌های نامناسب، بیشترین فشار را به شما وارد می‌آورد. در این نوع ماساژ که با استفاده از روغن‌های گیاهی انجام می‌شود، ابتدا کل پا را از قسمت بالا تا پایین مچ ماساژ داده و با فشارهای موضعی با کف دست یا انگشتان، آرایش عجیبی را تجربه خواهید کرد.

ماساژ پا شاخه‌هایی هم در خود دارد شاخه اول ماساژ پرمیوم (اصلاح و ترمیم پوست کف پا) که تاثیر مستقیمی روی سلامت شریان های حیاتی بدن دارد برای مثال با این ماساژ ترک و زبری قسمت پاشنه پا و میخچه با استفاده از تجهیزات مخصوص،ترمیم شده، سپس ناخن‌های پا مرتب و پاکسازی می‌شوند. اما در شاخه دیگر این ماساژ پرفکت (لطیف‌سازی ترمیم و اصلاح پوست کف پا با استفاده از پارافین) همانند طرح پرمیوم با استفاده از لوازم مخصوص قسمت‌های سفت و ترک‌خورده پا را ترمیم و سطحی نرم و صاف را به پای شما بر می‌گردانند.

تا جایی که ماساژ کف و روی پا با کمک کرم‌های محافظت‌کننده و قرار دادن پاها درون حمام پارافین، خیلی زود لطافت و احساس بی نظیری را در شما ایجاد خواهد کرد.
زمان معمول استفاده از ماساژ پا 60 یا 90 دقیقه است که هزینه 60 دقیقه ماساژ پا حدود 80 تا 100 هزار تومان است و در صورتی که بخواهید از خدمات اضافی اصلاح ترک پا استفاده کنید برای هر 15 دقیقه 20 تا 30 هزار تومان به ماساژ شما اضافه خواهد شد.

ماساژ شکلاتی

اگر دنبال لوکس‌ترین نوع ماساژ هستید…

همان قدر که خوردن شکلات برای عده‌‌ای از شما لذت بخش و هیجان‌انگیز است، ماساژ آن هم تجربه‌ای تازه از نوع شکلاتی است که می‌توانید آن را امتحان کنید به ویژه کسانی که از ترس اضافه وزن در حسرت خوردن هر نوع شکلات هستند، بدانند که این روزها کرم ماسک و روغن‌های مختلفی از شکلات گرفته می‌شود که برای بازسازی سلول‌های مرده پوست، طراوت لایه‌های سطحی و تقویت گردش خون معجزه می‌کند.

کافئینی که در شکلات موجود است، به سفت شدن پوست کمک کرده و خاصیت آنتی اکسیدانی این ماده از پوست در برابر میکروب و آسیب‌دیدگی محفاظت می‌کند. در این نوع ماساژ ابتدا تکنیک‌های ماساژ از نوع سوئدی اجرا و با ریختن شکلات آب شده روی کل پوست گرمای بدن و خستگی جذب مواد فعال موجود در شکلات می‌شود و انرژی بی‌اندازه‌ای با دریافت مواد معدنی به شما می‌بخشد. این نوع ماساژ از خدمات لوکس و خاص سالن‌های ماساژ پایتخت است که با استفاده از شکلات‌های مخصوص صورت می‌گیرد. ماساژور شکلات مایع را به صورت حرکات دورانی روی ماهیچه ماساژ می‌دهد تا علاوه بر شفافیت و تغذیه پوست با کافئین موجود در شکلات، سلولیت‌های اضافی را شکسته و فرآیند چربی‌سوزی به سرعت انجام ‌شود.

مواد معدنی فراوان موجود در شکلات به رشد و نشاط سلول‌های پوست کمک می‌کند و تنفس رایحه شکلات در طول فرآیند ماساژ تاثیری شگرف در آرامش اعصاب و از بین رفتن تنش‌های روحی دارد اما انتخاب نوع شکلات از نوع قهوه یا شیری برعهده خود شماست. 60 دقیقه ماساژ با شکلات حدود 200 تا 220 هزار تومان هزینه ‌دارد.

مادرهود ماساژ

ماساژ مخصوص مادرهای آینده

خانم‌های باردار هنگام نزدیک شدن به زایمان بیشتر از هر زمانی به آرامش نیاز دارند. این نوع ماساژ هم همان‌طور که از نام آن پیداست مخصوص خانم‌های باردار است کاهش استرس و اضطراب در دوران بارداری، فراموش کردن خستگی‌ها و از بین بردن دردها و اسپاسم‌های عضلانی به ویژه در ناحیه کمر، گردن و پاها، افزایش دریافت اکسیژن خون و جذب بهتر مواد مغذی به سلول‌های مادر و جنین، انعطاف‌پذیری ماهیچه‌ها و کمک به کاهش درد زایمان، از فواید فوق‌العاده این نوع ماساژ است. البته به یاد داشته باشید که در این ماساژ از روغن‌های معطر استفاده نمی‌شود اما بهتر است قبل از دریافت این ماساژ با پزشک خود مشورتی داشته باشید اما اکثر خانم‌های باردار با مراجعه به سالن‌های ماساژ برای رفع ناراحتی روحی و روانی ماساژ مادرهود را انتخاب می‌کنند.

زمان تعیین شده برای استفاده از این ماساژ 60 دقیقه است که حدود 100 هزار تومان هزینه دارد. ماساژ سر و صورت اگر می‌خواهید چین و چروک روی پوست ننشینند…

اگر می‌خواهید به سرعت از شر چین و چروک‌های سطحی یا عمیقی که با سپری شدن عمر به شما تحمیل می‌شود، خلاص شوید، تکنیک‏های ماساژ صورت به راحتی می‌تواند این خواسته را برای شما دست یافتنی کند. ماساژ کامل سر و صورت روشی منحصر برای افرادی است که می‌خواهند ظاهری جوان و شاداب داشته باشند. این ماساژ از حدود صد سال پیش که با استفاده از روغن‌های گیاهی روی نواحی حساس سر، گردن، گوش‌ها و عضلات صورت با فشارهایی متفاوت به پوست وارد می‌شد، مورد استقبال قرار گرفت.

همچنین برای برطرف شدن خستگی چشم، بهبود سردردها و میگرن ، تقویت ماهیچه‌های صورت و کاهش استرس بسیار موثر است. با اینکه ماساژ سر در اکثر ماساژها به صورت تلفیقی اجرا می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم این ماساژ، به عنوان مکمل در کنار ماساژهای دیگر اضافه شود تا از خواص آن بهره‌ بیشتری ببرید. در ماساژ صورت هم که کششی و فشاری در قسمت‌های مختلف صورت اعمال می‌شود، باعث کاهش چین وچروک کم عمق پوست صورت، تحریک جریان خون، کاهش استرس و تنش و در نهایت نرم‌تر شدن پوست و سلامت می‌شود. زمان پیشنهادی استفاده از این ماساژ 30 دقیقه است که هزینه 60 دقیقه ماساژ صورت 100 هزار تومان است.

ماساژ شیر و عسل

شیر و عسل را به خورد پوست‌تان بدهید

همه شما نوشیدنی شیر و عسل را در میان وعده‌های خود بارها نوش جان کرده‌اید؛ نوشیدنی که خواص بی‌اندازه آن انرژی و رمق از دست رفته سلول‌های بدن را به شما بازمی‌گرداند. تصور کنید همین نوشیدنی در ترکیبی متفاوت‌تر روی پوست شما قرار گیرد این ترکیب، زیبایی و لطافت را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. عسل با خاصیت مرطوب و شفاف‌کننده و شیر با داشتن اسید لاکتیک؛لایه‌برداری ملایم و طبیعی هستند که موجب نرمی و آبرسانی به پوست می‌شوند. بنابراین ترکیب این دو عصاره طبیعی باعث تغذیه پوست شده و سلامت آن را تضمین می‌کند و با سود بردن از خواص طبیعی شیر و عسل، آرامش دلنشینی را به شما می‌بخشد.

در این ماساژ از ترکیب شیر و عسل روی بدن استفاده می‌شود که مانند ماساژ با روغن‌های گیاهی معطر، حرکات دورانی و ریتمیک روی ماهیچه‌های بدن انجام می‌شود و از این طریق ماساژ شیر و عسل علاوه بر تاثیر کلی ماساژ، باعث جذب شیر و عسل به پوست بدن می‌شود و برای همه افراد به ویژه بانوان یک تجربه ماندگار است. این ماساژ با دارا بودن مواد فوق مغذی باعث تغذیه عمیق پوست شده و لطافت و شادابی را به پوست شما بازمی‌گرداند.

زمان معمول ارائه این ماساژ 60 دقیقه است که بین 120 تا 140 هزار تومان هزینه دارد.

ماساژ از نوع تایلندی

آرامشی که تا به امروز تجربه نکرده‌اید

حرکات کششی و فشاری به منظور سلامت و تندرستی بدن شعاری بود که سال‌ها پیش در تایلند برای ماساژ سنتی تایلند در نظر گرفته شد. حرکات منظم پرفشار با انگشتان دست بدون استفاده از روغن روشی است که با جریان انرژی در بدن آزادانه‌تر حرکت می‌کند. ماساژ تایلندی ‌انعطاف‌پذیری بدن را افزایش و تنش‌های ماهیچه‌ای را تسکین می‌دهد و در نتیجه مواد سمی از مفاصل و ماهیچه‌ها دفع می‌شود.

ماساژ سنتی تایلندی انرژی حبس شده در بافت‌های بدن را شناسایی و آزاد می‌کند و در نتیجه آن احساس سبکی و آرامش حاصل می‌شود. در ماساژ تایلندی، بر خلاف ماساژ سوئدی که با ضربه‌های پی‌درپی روی بدن انجام می‌گیرد، ماساژ از روی لباس فشارهای ملایم و کشش‌های ماهیچه‌ای را به صورت آرام و ریتمیک روی پوست شما وارد می‌کند به‌طوری که تمام گرفتگی عضلانی برطرف خواهد شد. ماساژ تایلندی برای مدت 60 دقیقه حدود 70 تا 100 هزار تومان هزینه دارد.

ماساژ شمع

با استرس خداحافظی کنید

تعجب نکنید؛ این نوع ماساژ یکی از پرطرفدارترین ماساژهای موجود است. به این ترتیب که در این ماساژ به جای استفاده از روغن‌های معمول گیاهی از شمع‌هایی خاص استفاده می‌شود که در ترکیب آنها به جای پارافین روغن‌های طبیعی بسیار خوشبو و کره‌های مخصوص گیاهی به کار رفته است. در این روش شمع آب شده که دمای آن دو درجه از دمای بدن شما گرم‌تر است روی قسمت‌های مختلف بدن ریخته شده و حرکات ملایمی همانند ماساژ سوئدی روی پوست اعمال می‌شود.

خاصیت نرم‌کنندگی و جذب بالای روغن موجود در این شمع، پوست بدن شما را زیبا، خوشبو و شفاف‌تر خواهد کرد تا جایی که همزمان با ذوب شدن این شمع‌ها روی پوست ، خستگی و استرس‌های شما هم آب خواهند شد. این روشی تازه و طبیعی برای مراقبت از بدن و پوست شما با استفاده از پارافین و کره‌های گیاهی معطر و مغذی است که ماندگاری طولانی آن کوفتگی و ناراحتی‌های شما را از بین می‌برد. استفاده از ماساژ شمع برای مدت 60 دقیقه مناسب است که هزینه‌ای حدود 110 تا 140 هزار تومان دارد./ مجله سیب سبز