معرفی 10 فیلم برتر کریستوفر نولان کارگردان معروف انگلیسی

بهترین فیلم های کریستوفر نولان
بهترین فیلم های کریستوفر نولان

اگر به دنیای فیلم علاقه دارید بی شک با اکران آثاری که نام کریستوفر نولان کارگردان پشت آن ها می درخشد به وجد آمده و در اولین فرصت به تماشای آن ها خواهید نشست در حالی که می دانید هرگز از زمان و هزینه ای که صرف فیلم کرده اید پشیمان نخواهید شد!

کریستوفر نولان کارگردان مشهور انگلیسی است که برخلاف بسیاری از کارگردانان هم عصر خود توانسته با تلفیق عناصر سینمایی با ابعاد شخصیتی انسان ها آثاری ماندگار خلق کند که هم در گیشه موفق بوده و هم رضایت منتقدان را به خود جلب کرده اند.

در سری مطالب معرفی بهترین فیلم های کارگردانان معروف دنیا در این مقاله به سراغ 10 فیلم برتر کریستوفر نولان رفته ایم. با کوکا همراه باشید.

1. حیثیت (2006 – The Prestige)

فیلم حیثیت
فیلم حیثیت

فیلم پرستیژ یا حیثیت یکی از بهترین فیلم های کریستوفر نولان است که به عقیده بسیاری از منتقدین بهترین فیلمنامه و داستان را در میان فیلم های این کارگردان داشته است.

نولان از آن چه در یادگاری به دست آورده بود استفاده کرده و توانست پا را یک قدم جلوتر بگذارد. تم فیلم به خوبی با موضوع، دنیای مرموز شعبده بازی و جادو، فیلمسازی و سبک خاص نولان در هم پیچیده شده و اثری ماندگار در سینمای هالیوود به جا گذاشته است.

بی شک درخشش دو بازیگر مشهور یعنی کریستین بیل و هیو جکمن در موفقیت حیثیت بی تاثیر نبوده و به طور کلی بازیگری، فیلمبرداری، طراحی تولید، لباس، فیلمنامه و دیگر عوامل همه عالی از آب درآمده است.

حیثیت داستان رقابت دو جادوگر حرفه ای را بیان می کند که هر یک شخصیت پیچیده ای داشته و از تمام توان خود برای غلبه بر دیگری استفاده می کند، در طول فیلم به سوالات مهمی درباره زندگی، مرگ، شغل، زمان، جادو، حافظه و تعهد پرداخته می شود … تعهد به دیگران، خانواده، دوستان و همچنین شعبده بازی!

مایکل کین و اسکارلت جوهانسون از دیگر بازیگران این فیلم هستند و فیلمنامه آن توسط کریستوفر و جاناتان نولان نوشته شده است.

2. یادگاری (Memento – 2000)

فیلم یادگاری
فیلم یادگاری

فیلم یادگاری یا ممنتو با بودجه تنها 5 میلیون دلار توانست تغییر شگرفی در سینمای هالیوود ایجاد کرده و سبک داستان پردازی کریستوفر نولان را شکل دهد.

نولان در این فیلم از رسانه به سبک جدیدی بهره برده که تا آن زمان در فیلم دیگری استفاده نشده بود و با ترکیب تم ها و ابزار سینمایی مختلف یک فیلم فراموش نشدنی با داستان وهم آور ایجاد کرد که ذهن هر بیننده ای را به چالش می کشد تا خاطرات خود را زیر سوال ببرد.

بهترین بخش یادگاری موضوع داستان آن است که در عین حال که عجیب به نظر می رسد اما برای هر فردی ممکن است رخ دهد که در شرایط خاص در دنیای لئونارد شلبی (با بازی گای پیرس) قرار بگیرد، بازرس بیمه ای که همسرش به قتل رسیده و حافظه کوتاه مدتش را نیز از دست داده است.

داستان، روایتی رو به عقب دارد و شیوه ای که نولان برای فیلمبرداری و برش فیلم استفاده کرده اوج هنر این کارگردان در ارائه داستان غیر خطی را نشان می دهد.

کریستوفر نولان خود فیلمنامه فیلم را نوشته و کری ان ماس (بازیگر زن فیلم های ماتریکس) از دیگر بازیگران آن می باشد.

3. دانکرک (Dunkirk – 2017)

فیلم دانکرک
فیلم دانکرک

کریستوفر نولان موفق شد از یک فیلمنامه 76 صفحه ای یک فیلم جنگی فوق العاده بسازد تا تماشاگر بتواند برای 106 دقیقه به اعماق جنگ جهانی دوم سفر کند، فیلمی که به عقیده منتقدین و طرفداران بیش از آن که حرف بزند نشان می دهد!

دانکرک یک دستاورد بصری خارق العاده و از واقعی ترین و مبهم ترین فیلم هایی است که تاکنون ساخته شده و نولان در آن به شیوه ای استادانه از ابزار سینمایی مورد علاقه اش یعنی برش متقاطع بهره برده است.

نکته قابل توجه فیلم استفاده از صدای شپارد است که نوعی توهم شنوایی به تماشاگر تلقین کرده و به اشتباه تصور می کند موسیقی فیلم به تدریج در حال اوج گرفتن است.

نورپردازی، جلوه های ویژه و کم بودن دیالوگ ها از دیگر عوامل موفقیت دانکرک محسوب می شوند. هرچه در فیلم های تلقین، بین ستاره ای و بتمن برمی خیزد از دیالوگ و کارهای فضایی و جادوگرانه استفاده شده اما دانکرک در واقع رستگاری کریستوفر نولان در زمینه فیلم سازی محسوب می شود!

او اگرچه می توانست مانند بسیاری از کارگردانان بدون به چالش کشیدن، از سبک فیلم های قدیمی خود برای ساخت فیلم جدید استفاده کند اما با بهره بردن از موفقیت های گذشته و با تلاشی نو و مضاعف فیلم منحصر به فرد دیگری خلق کرده است.

فیلمنامه دانکرک نوشته کریستوفر نولان و موسیقی متن آن از آثار برجسته هانس زیمر آهنگساز مشهور می باشد.

4. شوالیه تاریکی (The Dark Knigh – 2008)

فیلم شوالیه تاریکی
فیلم شوالیه تاریکی

شوالیه تاریکی یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی است که تاکنون ساخته شده است.

داستان فیلم به نبرد پرداخته اما نه نبردی میان خیر و شر بلکه نولان بیشتر روی درگیری های طبیعی تمرکز داشته و این که هر عملی عکس العمل برابر خودش را خواهد داشت.

هنرنمایی هیث لجر در نقش جوکر به همراه دیالوگ های سنگین او به یکی از ماندگارترین اجراهای تاریخ سینما تبدیل شد، تا جایی که می توان گفت اگرچه باب کین خالق این شخصیت خارق العاده است اما کریستوفر نولان و هیث لجر با همکاری عالی توانستند آن را برای همیشه جاودان کنند.

کریستوفر نولان با ساخت این اثر نشان داد می تواند از تکراری ترین موضوعات سینمایی نیز شاهکاری بزرگ به عظمت شوالیه تاریکی خلق کند، کاری که کمتر کارگردانی در عصر ما حاضر به انجامش بوده است.

از دیگر بازیگران این فیلم می توان مایکل کین و گری اولدمن اشاره کرد و فیلمنامه آن حاصل همکاری برادران نولان (کریستوفر و جاناتان) می باشد.

5. بی خوابی (Insomnia – 2002)

فیلم بی خوابی
فیلم بی خوابی

بی خوابی یکی از ماندگارترین فیلم های کاراگاهی کل دوران محسوب می شود و کاراگاه دورمر از دیگر شخصیت های مبهم و ترک خورده فیلم های کریستوفر نولان است.

فیلم بی خوابی نوعی فیلم روانشناختی است که در ساخت آن از هیچ ابزار فوق العاده سینمایی، عناصر فانتزی یا سفر فضایی استفاده نشده است.

تماشاگر با یک کاراگاه فوق العاده خواب آلود روبرو می شود، کاراگاه دورمر (با نقش آفرینی آل پاچینو) برای رازگشایی از قتل یک زن جوان راهی آلاسکا می شود که 24 ساعت شبانه روز خورشید در آن غروب نمی کند.

او که از بی خوابی رنج می برد در طول فیلم با ترس ها، عذاب وجدان و سردرگمی هایش مواجه می شود که در کنار سردردهایی که دائمی شده و رابطه ای که با تبه کار فیلم (رابین ویلیامز) ایجاد شده خط اصلی داستان را شکل می دهد.

هیلاری سوانک از دیگر بازیگران مطرح این فیلم است. بی خوابی تنها فیلم این لیست است که نولان در نوشتن فیلمنامه آن دخالت نداشته است.

6. بتمن آغاز می کند (Batman Begins – 2005)

فیلم بتمن آغاز می کند
فیلم بتمن آغاز می کند

فیلم بتمن آغاز می کند اگرچه در نگاه اول فیلم ابر قهرمانی دیگری از کمپانی دی سی به نظر می رسد اما این فیلم نیز به لطف نام کریس نولان کارگردان بار مفهومی بالا، پیچیدگی شخصیت و داستان ناب خودش را دارد.

فیلمی مستقل که برخلاف باور بسیاری توانست درون مایه درام را به دنیای ابر قهرمانان باز کند و ابر قهرمان این فیلم یعنی بروس وین (با بازی کریستین بیل) نه به عنوان یک فرد بی نقص با قدرت های خارق العاده بلکه همانند انسانی با شخصیت ناقص و سرشار از خشم و میل به انتقام جویی ظاهر شده است.

بتمن فردی بی پروا است که با ترس های شخصی اش در هم پیچیده شده و نیاز به رهایی دارد، در کودکی پدر و مادرش توسط یک ولگرد خیابانی کشته شده و او نزد مردی به نام آلفرد پنی ورث بزرگ می شود، در زمینه جرم و جنایت به تحقیق می پردازد و در نهایت به شهرش گاتهام برمی گردد.

از دیگر بازیگران فیلم می توان به لیام نیسون و کیتی هولمز اشاره کرد و کریستوفر نولان با همکاری دیوید اس گویر فیلمنامه آن را نوشته اند.

7. تلقین (Inception – 2010)

فیلم تلقین
فیلم تلقین

فیلم تلقین از فیلم های علمی تخیلی کریستوفر نولان است که به جالب ترین شکل ممکن توانسته خط باریک میان واقعیت و رویا را محو کند.

در این فیلم که نولان ده سال از عمرش را صرف فیلمنامه اش کرده بسیاری از صحنه ها علاوه بر جذابیت گاهی دیوانه کننده به نظر می رسند، تلقین صحنه های اکشن زیادی نیز دارد که در کنار نقش آفرینی بازیگرانی همچون لئوناردو دی کاپریو آن را به یکی از موفق ترین و چالش برانگیزترین فیلم های نولان که در سال های آغازین فعالیتش ساخته تبدیل کرده است.

تلقین درباره تیمی از سارقان به سرکردگی کاب (با بازی دی کاپریو) است که با شکستن ذهن ناخودآگاه افراد اطلاعات آن را به سرقت برده و در اختیار دیگران قرار می دهند.

از بازیگران مطرح فیلم می توان به بازیگر ژاپنی کن واتانابه و ماریون کوتیار اشاره کرد و فیلمنامه آن نیز از کریس نولان می باشد.

در ادامه : دانلود آهنگ فیلم تلقین

8. میان ستاره ای (Interstellar – 2014)

فیلم میان ستاره ای
فیلم میان ستاره ای

میان ستاره ای از فیلم های فضایی موفق کریستوفر نولان با درون مایه فلسفی و ماورایی است که به گفته بسیاری از منتقدین بهترین مجموعه صحنه های فضایی پس از فیلم 2001: ادیسه فضایی کوبریک تاکنون را داشته است.

بسیاری از جلوه های بصری فیلم قبل از ضبط صحنه ها ساخته شده و به بازیگران این امکان را داد که بدون استفاده از صفحه سبز نسبت به محیط اطراف خود واکنش نشان دهند.

با این وجود بین ستاره ای نیز در مقایسه با فیلمی همچون 2001: ادیسه فضایی همان اشتباهی را مرتکب می شود که بسیاری از فیلم های علمی تخیلی دچارش شده اند: نولان بیش از حد به توضیحات می پردازد! و اگر دیالوگ های توضیحی آن 30 تا 50 درصد کمتر بود بی شک رتبه بهتری در میان فیلم های فضایی به دست می آورد.

در دنیای آینده زمین، جوزف کوپر (با بازی متیو مک کانهی) که خلبان سابق ناسا بوده و به همراه خانواده اش در مزرعه ای زندگی می کنند مجبور می شود برای نجات زمین به یک ماموریت فضایی برود، او در یک هزارتوی فضایی گم می شود و سال ها بعد در بُعد دیگری از زمان با دخترش رابطه برقرار می کند.

آن هاتاوی و جسیکا چستین در این فیلم به نقش آفرینی پرداخته و فیلمنامه آن نیز حاصل همکاری برادران نولان می باشد.

در ادامه بخوانید : دانلود آهنگ فیلم میان ستاره ای

9. شوالیه تاریکی برمی خیزد (The Dark Knight Rises – 2012)

شوالیه تاریکی برمی خیزد
شوالیه تاریکی برمی خیزد

اگرچه سعی کرده ایم به هر فیلم این لیست به عنوان اثری مستقل نگاه کنیم اما به نظر می رسد موفقیت فیلم شوالیه تاریکی و تحسین منتقدان تاثیر زیادی در موفقیت فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد داشته است.

با این وجود این فیلم که قسمت آخر سه گانه شوالیه تاریکی و ادامه داستان بروس وین با بازی کریستین بیل می باشد کمتر از دو فیلم دیگر نولان مورد توجه تماشاگران و منتقدین قرار گرفت.

از دیگران بازیگران آن می توان به مایکل کین، گری اولدمن و آن هاتاوی اشاره کرد و فیلمنامه آن نیز توسط برادران نولان نوشته شده است.

10. تعقیب (Following – 1998)

فیلم تعقیب
فیلم تعقیب

تعقیب اولین فیلم بلند کریستوفر نولان و یک فیلم 69 دقیقه ای است که با یک دوربین دستی و به صورت سیاه و سفید تولید شده است.

بودجه ای که صرف این فیلم شد بسیار محدود و حدود 6 هزار دلار بود و نولان برای ساخت آن یک سال وقت گذاشته است.

این فیلم داستان نویسنده ای مرموز را به تصویر می کشد که به دنبال پیدا کردن شخصیت های کتاب هایش در خیابان ها می گردد و افراد مختلف را تعقیب می کند.

فیلمنامه این فیلم توسط کریس نولان نوشته شده و موفقیت آن انگیزه ساخت فیلم های بعدی این کارگردان بزرگ بوده است.

منابع: studiobindercinemablend