10 فیلم برتر ابرقهرمانی کمپانی مارول + ترتیب دیدن آن ها

ترتیب دیدن فیلم های سینمایی مارول
بهترین فیلم های مارول

دنیای ابر قهرمان ها با حوادث عجیب و غریب و شخصیت های خارق العاده سال هاست دنیای هالیوود را به تسخیر خود در آورده اند و همه ساله شاهد اکران چندین فیلم ابر قهرمانی جنجال برانگیز هستیم.

در میان کمپانی های سازنده فیلم های کمیک، مارول نامی آشنا و محبوب است که از سال 2008 تاکنون برترین آثار ابر قهرمانی را روانه سینماها کرده و بسیاری از آن ها رتبه های خوبی در باکس آفیس کسب کرده اند.

در ادامه قصد داریم به معرفی 10 فیلم برتر ابر قهرمانی دنیای مارول بپردازیم.

اگر به تازگی به جمع طرفداران مارول و شخصیت های کمیک پیوسته اید و قصد دارید به تماشای تمام فیلم های این کمپانی بنشینید توصیه می کنیم این فیلم ها را به ترتیتی که در انتهای مقاله قرار داده ایم – و نه سال انتشار و اکران آن ها – انتخاب کنید.

1. پلنگ سیاه (Black Panther) – سال 2018

پلنگ سیاه
پلنگ سیاه

کارگردان: رایان کوگلر
بازیگران: چادویک بوزمن، مایکل بی.جردن
فروش در گیشه: 1 میلیارد و 344 میلیون دلار

پلنگ سیاه فیلمی چند لایه و درخشان از کمپانی مارول است که همه جنبه های آن از فیلمنامه گرفته تا بازیگری، طراحی صحنه، طراحی لباس و تدوین همگی عالی هستند اما شخصیت پردازی مهم ترین نقطه قوت فیلم محسوب می شود.

بی شک اریک کیلمونگر و تاثیر او بر تچالا باعث شده این فیلم یک سر و گردن بالاتر از بقیه فیلم های لیست ما قرار بگیرد و ثروت زیادی را روانه کمپانی مارول کند، جالب آن که این موفقیت و این ثروت حاصل عملکرد حرفه ای جوان ترین کارگردان مارول یعنی رایان کوگلر 33 ساله است.

2. انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame) – سال 2019

انتقام جویان: پایان بازی
انتقام جویان: پایان بازی

کارگردان: برادران روسو
بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک روفالو، کریس ایوانز
فروش در گیشه: 2 میلیارد و 800 میلیون دلار

این فیلم اوج شجاعت مارول برای ایجاد یک دنیای مشترک و ده ها کش و قوس داستانی در میان 22 فیلم است.

داستان گویی جسورانه، پرش زمانی، مرگ شخصیت ها و گره خوردن آن به فیلم های قبلی همگی در کنار هم باعث شده حس تماشای یک حماسه کامل و منحصر به فرد از دنیای مارول در مخاطب ایجاد شود.

اگرچه قهرمانان پایان بازی پس از رخداد جنگ ابدیت از نظر روحیه در سطح پایینی قرار گرفته و ناامیدی در این فیلم موج می زند اما همچنان صحنه های طنز و لحظه های پیروزی فراوان در طول آن دیده می شود.

پایان بازی فیلمی سرگرم کننده و فوق العاده مهیج است و برادران روسو تمام تلاش خود را کرده اند تا پایانی رضایت بخش برای این سری فیلم های حماسه گونه ارائه دهند.

3. انتقام جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) – سال 2018

انتقام جویان: جنگ ابدیت
انتقام جویان: جنگ ابدیت

کارگردان: برادران روسو
بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، کریس ایوانز، اسکارلت جوهانسون
فروش در گیشه: 2 میلیارد و 48 میلیون دلار

انتقام جویان: جنگ ابدیت اولین فیلم مارول است که زمانی که به تماشای آن می نشینید باید حداقل 18 فیلم این کمپانی را دیده باشید تا از فیلم نهایت لذت را ببرید و این مورد نه تنها انتقاد یا نقطه ضعف جنگ ابدیت محسوب نمی شود بلکه می تواند یکی از بزرگ ترین نقاط قوت آن نیز باشد.

جنگ ابدیت به عنوان نقطه اوج سری فیلم های مارول طی بیش از 10 سال گذشته و تا سال 2018 است که توانست تحسین طرفداران و منتقدان را به خود جلب کند و همان طور که گفتیم اگر با شخصیت هایی که وارد داستان می شوند آشنایی قبلی داشته باشید جذابیت فیلم دو چندان خواهد شد.

اگرچه جنگ ابدیت به اندازه کافی تماشایی است که حتی اگر برای اولین بار فیلم های ابر قهرمانی مارول را تماشا می کنید می تواند بیش از دو ساعت شما را سر جای خود میخکوب کند.

4. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (Captain America: Civil War) – سال 2016

کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی
کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی

کارگردان: برادران روسو
بازیگران: کریس ایوانز، رابرت داونی جونیور، اسکارلت جوهانسون
فروش در گیشه: 1 میلیارد و 153 میلیون دلار

سومین فیلم از سری فیلم های کاپیتان آمریکا با عنوان جنگ داخلی در واقع ترکیبی از جذابیت و سرگرم کننده بودن فیلم اول انتقام جویان، ثبات قدم فیلم سرباز زمستانی و عمق شخصیت پردازی در عصر اولتران می باشد که حاصل آن به یکی از تماشایی ترین فیلم های کمپانی مارول تبدیل شده است.

در این فیلم روی شخصیت های پلنگ سیاه و مرد عنکبوتی نیز خوب کار شده و این دو ابر قهرمان کاملا یکپارچه در کشمکش های اصلی فیلم حضور پیدا کرده اند.

نکته شگفت انگیز درباره جنگ داخلی تاثیرگذاری آن است که توانسته در چند صحنه مخاطب را احساساتی کند و می توان گفت در استفاده از هر آن چه در فیلم های قبلی مارول دیده شده برای ساخت اثری بهتر بسیار موفق عمل کرده است.

5. نگهبانان کهکشان 2 (Guardians of the Galaxy Vol. 2) – سال 2017

نگهبانان کهکشان 2
نگهبانان کهکشان 2

کارگردان: جیمز گان
بازیگران: کریس پرت، زویی سالدانیا، دیوید باتیستا
فروش در گیشه: حدود 863 میلیون دلار

نگهبانان کهکشان 2 از فیلم های محبوب مارول با تم کمدی و شخصیت پردازی بسیار عمیق و تا حدی حیرت انگیز است.

کش و قوس های داستانی بین شخصیت های مختلف و اتفاقات مهم زیادی در طول فیلم رخ می دهد که به نظر می رسد پشت هر صحنه و هر چیزی مفهوم خاصی گنجانده شده است.

یکی از نکات جالب نگهبانان کهکشان صحنه پایانی فیلم است که برای جلوگیری از اسپویل به آن اشاره نمی کنیم اما همین قدر بدانید که موسیقی آن آهنگ “پدر و پسر” کت استیونس است و سکانس فوق العاده زیبایی از آب درآمده است.

جلوه های ویژه شگفت انگیز، تدوین، صحنه های اکشن دیدنی و هنرنمایی بازیگران همگی در جذابیت فیلم تاثیر بسزایی داشته اند.

این اولین بار نیست که از آهنگ های دهه 70 و 80 در فیلم های مارول استفاده شده، بی شک نگهبانان کهکشان 1 در این زمینه بسیار بهتر عمل کرده و آهنگ های جذاب تری دارد اما این اثر تماشایی از نظر معنا و مفهوم عمیق در جایگاه بالاتری ایستاده است.

6. کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Captain America: The Winter Soldier) – سال 2014

کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان
کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان

کارگردان: برادران روسو
بازیگران: کریس ایوانز، اسکارلت جوهانسون، سباستین استن
فروش در گیشه: حدود 714 میلیون دلار

فیلم سرباز زمستان از سری فیلم های کاپیتان آمریکا را می توان ادغامی از فیلم های سه روز کرکس و یورش با ته مایه ای از مخمصه و بازگشت جدای دانست که از هر یک به اندازه ای مناسب استفاده شده است.

اگر تا قبل از این از شخصیت کاپیتان آمریکا به عنوان شخصیتی جذاب یاد نمی کردید این فیلم بهترین فرصت است تا نظرتان را عوض کنید. البته قبل از جنگ داخلی!

در این فیلم صحنه های اکشن جسورانه ای می بینیم که حتی بعد از سال ها تماشای آن ها لذت بخش است و تقریبا به یک اندازه از زمان فیلم به شخصیت های ناتاشا رومانوف و نیک فیوری اختصاص یافته است.

فیلمنامه از صحنه های به اندازه کافی غافلگیر کننده بهره برده و توجه به جزئیات در آن به قدری است که حتی موشکاف ترین منتقدان فیلم های ابر قهرمانی را نیز شگفت زده کرده است.

تا قبل از کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی، صحنه های اکشن این فیلم از بهترین های مارول بودند.

7. ثور: راگناروک (Thor: Ragnarok) – سال 2017

ثور: راگناروک
ثور: راگناروک

کارگردان: تایکا وایتینی
بازیگران: کریس همسورث، تام هیدلستون، کیت بلانشت
فروش در گیشه: 854 میلیون دلار

اگر بگوییم راگناروک بهترین دنباله از سری فیلم های ثور است کافی نیست، حتی اگر ادعا کنیم ثور راگناروک بهترین نسخه شخصیت ثور در بسیاری از فیلم های مارول را به تصویر کشیده باز هم حق آن را به طور کامل ادا نکرده ایم.

بهتر است راگناروک را این گونه توصیف کنیم که هنگام تماشای آن احساس می کنید کمیک مورد علاقه تان به دست تیم خلاق جدیدی افتاده که نگرش کمی متفاوت تر نسبت به شخصیت های فیلم داشته اند. این طرز نگاه و سبک خاص اگرچه همیشه نتیجه خوبی به همراه نداشته اما در مورد راگناروک بی شک اثر تماشایی خلق کرده است.

راگناروک در یک کلام فیلمی سرگرم کننده، عجیب و خلاقانه است.

8. نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy) – سال 2014

نگهبانان کهکشان
نگهبانان کهکشان

کارگردان: جیمز گان
بازیگران: کریس پرت، زویی سالدانیا، دیوید باتیستا
فروش در گیشه: 773 میلیون دلار

نگهبانان کهکشان فیلمی با موسیقی حیرت انگیز و شخصیت پردازی بی نظیر است. شخصیت های عالی که بلافاصله برای تان مهم می شوند و تعامل آن ها با یکدیگر به شیوه های جالب و خنده دار به همراه صحنه های خوب کارگردانی شده باعث شده نگهبانان کهکشان به یکی از بهترین فیلم های کمپانی مارول تبدیل شود.

صحنه های رقص و موسیقی متن فوق العاده دهه 70 و 80 از مزیت های این فیلم است.

این که تماشاگران فیلم را تماشا کردند در حالی که یک راکون سخن گو و یک درخت رونده برای آن ها اهمیت پیدا کرده بود نشان دهنده مهارت های کارگردانی جیمز گان، نویسندگان و بازیگران فیلم است.

9. انتقام جویان: عصر اولتران (Avengers: Age of Ultron) – سال 2015

انتقام جویان: عصر اولتران
انتقام جویان: عصر اولتران

کارگردان: جاس ویدون
بازیگران: رابرت داونی جونیور، کریس همسورث، مارک روفالو، کریس ایوانز
فروش در گیشه: 1 میلیارد و 403 میلیون دلار

عصر اولتران سوالات جالبی از ابر قهرمانانش می پرسد، این که چرا این کار را کردند؟ چه مدت می توانند به این کار ادامه دهند؟ و همین باعث شد نسبت به سایر فیلم های مارول قبل از خودش بهتر در دل شخصیت هایش نفوذ کند.

اگرچه اولین فیلم از سری فیلم های انتقام جویان فیلم سرگرم کننده محض است که عمق کافی برای جذب مخاطب داشته اما عصر اولتران یک فیلم کاملا متفاوت و صد البته داستانی تر است.

عصر اولتران در واقع فیلم انتقام جویان نیست و سعی هم نمی کند شبیه آن باشد بلکه فیلمی جالب تر و تامل برانگیزتر محسوب می شود که شخصیت پردازی موفق تر نسبت به فیلم های قبل از خود داشته است.

10. مرد آهنی 3 (Iron Man 3) – سال 2013

مرد آهنی 3
مرد آهنی 3

کارگردان: شین بلک
بازیگران: رابرت داونی جونیور، گوئینت پالترو، دان چیدل
فروش در گیشه: 1 میلیارد و 215 میلیون دلار

مرد آهنی 3 را می توان بهترین دنباله از سری فیلم های مرد آهنی تاکنون دانست که این محبوبیت را به فیلمنامه خنده دار و دقیق و شخصیت پردازی قوی خود مدیون است.

در این فیلم تونی استارک در بیشتر سکانس ها بدون زره آهنی اش دیده می شود و فرصت خوبی به مخاطب می دهد تا بهتر و عمیق تر این شخصیت را موشکافی کند.

شخصیت های شرور فیلم باورپذیر و دلهره آور هستند و مبارزه نهایی با آلدریچ کیلیان یکی از بهترین مبارزه های کمیک در تمام دوران محسوب می شود.

ترتیب تماشای فیلم های کمپانی مارول

در ادامه ترتیب درست فیلم های مارول بر اساس خط داستانی آن ها را مشاهده می کنید:

1. کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو (2011)
2. مرد آهنی (2008)
3. هالک شگفت انگیز (2008)
4. مرد آهنی 2 (2010)
5. ثور (2011)
6. انتقام جویان (2012)
7. مرد آهنی 3 (2013)
8. ثور: دنیای تاریک (2013)
9. کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (2014)
10. نگهبانان کهکشان (2014)
11. نگهبانان کهکشان 2 (2017)
12. انتقام جویان: عصر اولتران (2015)
13. مرد مورچه ای (2015)
14. کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی (2016)
15. پلنگ سیاه (2018)
16. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (2017)
17. دکتر استرنج (2016)
18. مرد مورچه ای و زنبورک (2018)
19. کاپیتان مارول (2019)
20. ثور: رگناروک (2017)
21. انتقام جویان: جنگ ابدیت (2018)
22. انتقام جویان: پایان بازی (2019)

منابع: cnet