کوپن الکترونیکی یا کالا کارت چیست و به چه کسانی تعلق می گیرد؟

کوپن الکترونیکی چیست؟

کوپن الکترونیکی
کوپن الکترونیکی

همانطور که می دانید در گذشته از کوپن های کاغذی برای تهیه کالاهای اساسی همچون روغن، برنج، قند و شکر استفاده می شد و سالهاست این طرح از برنامه اقتصادی کشور حذف شده است اما خبرها حاکی از آن است که احتمالا کوپن ها دوباره به سیستم اقتصادی کشور بازمی گردند اما این بار به طرح و شکلی متفاوت: کوپن الکترونیکی یا کالا کارت.

اگرچه طرح و شیوه استفاده از کوپن های الکترونیکی هنوز مشخص نشده و در حال حاضر در دفتر معاول اول ریاست جمهوری در حال بررسی است اما آن چه مسلم است در صورت تایید اجرایی شدن این طرح، کوپن الکترونیکی کارکردی مشابه کوپن های کاغذی دارد و به منظور تامین مواد غذایی و کالاهای اصلی در اختیار مردم قرار داده می شود.

افرادی که کوپن الکترونیکی در اختیار داشته باشند همانند کوپن کاغذی، قادر نیستند از پول نقد کالاها استفاده کنند بلکه کوپن، شیوه غیر ارزی برای تهیه کالاهای اساسی مورد نظر می باشد.

به گفته وزارت تعاون، ایده کوپن الکترونیکی یا کالا کارت به منظور اطمینان از تامین کالاهای اساسی مردم و در جهت بهینه سازی یارانه ارزی مطرح شده است.

تاکنون اخباری درباره شیوه تهیه کوپن و پرداخت پول جهت دریافت کوپن الکترونیکی منتشر نشده اما به نظر می رسد کارت کوپن الکترونیکی همان کارت بانکی می باشد که یارانه هر خانواده به آن واریز می شود و پس از واریز وجه کوپن، افراد واجد شرایط می توانند با مراجعه به فروشگاه های مورد تایید نسبت به دریافت کالای مورد نظر اقدام کنند.

کوپن الکترونیکی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

طرح کوپن الکترونیکی به مدت 4 سال به طور اختصاصی برای مددجویان نهادهای حمایتی استفاده شده و به نظر می رسد وزارت تعاون در نظر دارد این طرح را روی تمام اقشار جامعه پیاده سازی کند.

به گفته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ طرح کوپن الکترونیکی هنوز قطعا تایید نشده و نیاز به بررسی های بیشتری در این زمینه می باشد اما احتمال اجرای طرح های حمایتی در شرایط اقتصادی فعلی در آینده نزدیک زیاد است.

انوشیروان محسنی بندپی همچنین اضافه کرد که تا پایان همین ماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای هشت دهک یا همه اقشار جامعه در دستور کار قرار می گیرد.

به گفته هادی ابوی، دبیر کل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران؛ با توجه به این که امروز بیشترین فشار اقتصادی روی قشر کارگر می باشد طی جلسه ای که با سرپرست وزارت کار صورت گرفته پیشنهاد اعطای سبد کالای اساسی غیر نقدی به صورت کوپن الکترونیکی یا بن به کارگران ارائه شده است.

هادی ابوی پیشنهاد می دهد: دولت می تواند طرح اعطای کوپن الکترونیکی را در چند مرحله و با اولویت قرار دادن کارگران و اقشار ضعیف جامعه اجرا کند و در مرحله اول طرح، افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که دارای کد بیمه هستند در اولویت توزیع قرار بگیرند.

اخبار جدید حاکی از آن است که طبق گفته های سرپرست وزارت تعاون، دولت برای حمایت از اقشار ضعیف جامعه از دو برنامه استفاده خواهد کرد:

هدف برنامه اول برخورداری یک تا هشت دهک از کالاهای اساسی با نرخ مصوب می باشد و هدف برنامه دوم حمایت اجتماعی نقدی و غیر نقدی از پنج دهک می باشد که طی چند هفته آینده به مرحله اجرا خواهد رسید. لازم به ذکر است این برنامه برای حداقل بگیران بازنشسته یا کارگر و مستمری بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی با درآمد ضعیف در نظر گرفته شده است.

به گفته معاون رفاه وزارت کار با توجه به برآوردها، پس از تایید کالا کارت، برای 10 میلیون نفر کالا کارت صادر شده و هر سال چند مرتبه شارژ می شود.

همانطور که قبلا اشاره شد احتمالا این کالاکارت همان کارت یارانه خانوارها در نظر گرفته خواهد شد.

در صورت تصویب این طرح در آینده نزدیک می توانید اطلاعات جامع درباره کوپن الکترونیکی و پاسخ به سوالات زیر را در همین صفحه دنبال کنید:

زمان توزیع کوپن الکترونیکی یا کالا کارت چه زمانی است؟

شرایط دریافت کوپن الکترونیکی یا کالا کارت چیست؟

نحوه استفاده از کوپن الکترونیکی یا کالا کارت چگونه است؟

فال حافظ کوکا