کاربرد سنگ های آتشفشانی چیست؟

تحقیق در مورد سنگ های آتشفشانی
فواید انواع سنگ های آتشفشانی

سنگ آتشفشانی چیست؟

سنگ های آتشفشانی یکی از انواع رایج سنگ های روی زمین به خصوص در اقیانوس ها هستند که به خانواده سنگ های آذرین تعلق دارند و در حال حاضر حدود 8 درصد سطح زمین را تشکیل می دهند.

چگونگی تشکیل

زمانی که گدازه های آتشفشانی به سطح زمین می رسند و خنک می شوند به حالت جامد تغییر شکل داده و به سنگ های آتشفشانی در شکل ها، اندازه ها و رنگ های مختلف تبدیل می شوند.

این سنگ ها در مناطقی که قبلا یا در حال حاضر فعالیت آتشفشانی داشته اند یافت می شوند و یکی از مهم ترین خصوصیات آن ها بافت حفره ای گونه یا متخلخل است که باعث شده این سنگ ها در حفظ طبیعی آب و گرما بسیار کمک کننده باشند.

امروزه از سنگ های آتشفشانی در کاربردهای مختلف زیبایی شناختی، معماری و دکوراسیون، طب سنتی، صنعت و زندگی روزمره استفاده های زیادی می شود.

کاربردهای سنگ های آتشفشانی

1. سیستم های تصفیه آب

سنگ های آتشفشانی در سیستم های تصفیه سازی آب دریاچه ها و تالاب های مصنوعی استفاده می شوند زیرا بافت حفره دار سنگ ها به رشد طبیعی باکتری های مفید در آن ها کمک کرده و هنگامی که آب از این سنگ ها عبور می کند باکتری ها باعث جداسازی سموم از محلول می شوند.

این روش به دوباره پر کردن آب های زیر زمینی و منابع آبیاری باغ ها کمک زیادی می کند.

2. دئودورانت ها

یکی از کاربردهای رایج سنگ آتشفشانی در تولید محصولات دئودورانت برای از بین بردن بوی حیوانات، کپک و بوی پا می باشد.

در کیسه های کوچک بو گیر که پر از سنگ هستند و به راحتی داخل کفش یا مکان هایی همچون بالش سگ ها، آلونک ها یا انبارها قابل جاسازی می باشند از این سنگ ها استفاده می شود که مواد جایگزین سالم تری برای اسپری ها و مواد شوینده معطر محسوب می شوند زیرا حاوی سموم یا افزودنی های معطر نمی باشند.

برای استفاده طولانی مدت از این کیسه ها می توان آن را به طور مرتب با آب تمیز کرده و چند ساعت در مقابل نور خورشید قرار داد.

3. طب سنتی و درمان های جایگزین

از سنگ های آتشفشانی در طب سنتی نیز استفاده می شود، به عنوان مثال در جزایر اقیانوس آرام، سنگ های داغ و صیقلی آتشفشانی برای درمان استرس و کاهش دردهای عضلانی کاربرد دارند.

به این صورت که سنگ ها را گرم کرده و پس از آغشته کردن به روغن های معطر آروما روی بخش های مختلف بدن بیماری قرار می دهند.

سنگ ها به آرامی گرما را آزاد کرده و باعث آرامش عضلات می شوند.

4. دکوراسیون

از سنگ های آتشفشانی می توان در تزیین گلدان ها، دکوراسیون پاسیو و باغچه، آکواریوم و تراریوم استفاده کرد. این سنگ ها معمولا ظاهر نامنظم و بافت جالبی دارند و با رنگ آمیزی آن ها می توان جلوه ای زیبا به فضای داخلی و حیاط منزل بخشید.

از سوی دیگر به دلیل سبک تر بودن آن ها نسبت به سنگ های معمولی نگرانی بابت شکسته شدن شیشه دکوری ها وجود ندارد.

5. وسایل کباب کردن مواد غذایی

سنگ های آتشفشانی را می توان به عنوان جایگزین زغال سنگ در کوره های سنتی یا در کباب پزهای گازی استفاده کرد.

با کمک این سنگ ها غذاها بهتر و کامل تر پخته می شوند زیرا گرما را در خود حفظ کرده و توزیع گرما به صورت یکنواخت انجام می شود.

همچنین سطح متخلخل این سنگ ها یا آجرها چربی ها را به خود جذب می کنند و عطر و طعم چوبی به ماده غذایی می بخشند.

لازم به ذکر است تمیز کردن دستگاه های کباب پز گازی بسیار راحت تر است. توصیه می شود بین دو استفاده سنگ ها را تمیز نگه داشته یا هر بار از سنگ های جدید استفاده کنید.

6. باغبانی

باغبانان و معماران طراح باغ از سنگ های آتشفشانی برای اهداف تزیینی و نگهداری آب استفاده می کنند.

این سنگ ها دو خاصیت مهم دارند: جمع کردن آب و حفظ گرما.

استفاده از این سنگ ها در اطراف گیاهان باعث ذخیره آب شده و در روزهای گرم به تامین مایعات مورد نیاز گیاهان کمک می کند، همچنین با حفظ گرما در طول روز برای حفظ تعادل دما در شب مفید است.

7. زندگی روزمره 

برخی کاربردهای رایج سنگ های آتشفشانی در زندگی روزمره عبارتند از:

  • کانتر تراپ آشپزخانه و حمام
  • سنگ قبرها
  • سنگ مرمر در خیابان ها
  • تندیس ها و مجسمه ها
  • شن و ماسه
  • سنگ پا
  • برخی جواهرآلات

در ادامه بخوانید : کاربرد فسفر چیست؟

منابع: doityourselfquorahunker