آیا سرکه سیب به تسکین درد زونا کمک می کند؟

تاثیر سرکه سیب روی زونا
سرکه سیب برای درمان زونا خوب است؟

زونا نوعی بیماری عفونی ناشی از ویروس آبله مرغان است که به صورت راش های پوستی دردناک و ناراحت کننده روی پوست ظاهر می شود و افراد مبتلا سعی می کنند از روی های موثر دارویی و خانگی از جمله سرکه سیب برای تسکین درد خود استفاده کنند.

یکی از روش های خانگی برای تسکین درد زونا که در برخی منابع توصیه شده اعمال سرکه سیب روی راش های پوستی می باشد که گفته شده به کاهش درد و خارش کمک کرده و ویروس عامل این بیماری را از بین می برد.

در ادامه قصد داریم درباره میزان موثر بودن سرکه سیب برای زونا صحبت کرده و با فواید و خطرات احتمالی آن در این زمینه آشنا شویم. با کوکا همراه باشید.

روش های استفاده از سرکه سیب برای درمان زونا

به طور کلی افراد برای تسکین درد زونا از چند روش مختلف استفاده می کنند، از جمله:

  • اعمال مستقیم سرکه سیب رقیق شده روی جوش ها
  • ترکیب سرکه سیب با سایر مواد از جمله عسل و اعمال آن روی پوست
  • اضافه کردن اندکی سرکه سیب به آب حمام

آیا سرکه سیب به کاهش علائم زونا کمک می کند؟

بسیاری افراد از سرکه سیب برای درمان درد گزنده و خارش ناشی از جوش های زونا استفاده می کنند و گفته شده این ماده به دلیل خواص ضد ویروسی خود احتمالا در کاهش جوش ها و از بین بردن ویروس عامل زونا یعنی هرپس زوستر مفید می باشد.

اگرچه تاثیر استفاده از سرکه سیب در کاهش علائم زونا از نظر علمی ثابت نشده اما این مسئله دلیل نمی شود که سرکه سیب در این مورد موثر نباشد.

خطرات احتمالی استفاده از سرکه سیب برای درمان زونا

به طور کلی استفاده از سرکه سیب روی پوست ممکن است خطرات زیادی به دنبال داشته باشد، این مسئله اغلب به دلیل رقیق کردن نادرست سرکه سیب قبل از اعمال روی پوست رخ می دهد زیرا سرکه سیب ماده بسیار اسیدی است و استفاده از آن بدون رقیق کردن می تواند باعث سوختگی پوست شده، علائم زونا را تشدید کند و خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی پوستی را افزایش دهد.

برای جلوگیری از عوارض احتمالی توصیه می شود قبل از اعمال مستقیم سرکه سیب روی پوست هر 1 تا 2 قاشق غذاخوری (15 تا 30 میلی لیتر) از آن را با 1 فنجان (237 میلی لیتر) آب مخلوط کرده یا نصف تا 1 فنجان (119 تا 237 میلی لیتر) سرکه سیب به آب حمام اضافه کنید.

روش های درمانی بی خطر برای بیماری زونا

برای درمان زونا و کاهش علائم آن بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید، پزشک معمولا برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از جوش های زونا پماد ضد درد موضعی تجویز می کند.

از دیگر روش های کاهش درد زونا می توان به کمپرس سرد و حمام جو دو سر ولرم اشاره کرد. پماد بدون نسخه کالامین نیز در کاهش خارش موثر می باشد.

در ادامه بخوانید : علائم بیماری زونا چیست؟

منبع: healthline