15 درمان گیاهی برای لکه های کبدی یا خورشیدی روی پوست صورت و بدن

درمان های گیاهی برای لکه های خورشیدی یا کبدی
درمان های گیاهی برای لکه های خورشیدی یا کبدی

لکه های ناشی از آفتاب که به نام لکه های کبدی یا لکه های خورشیدی روی پوست هم شناخته می شوند، لکه هایی کوچک به رنگ قهوه ای و با ظاهری برجسته هستند که به دلیل تجمع رنگ دانه ها در پوست بر اثر قرار گرفتن به مدت طولانی زیر نور خورشید ایجاد می شوند.

این لکه های قهوه ای بیشتر بر روی پوست صورت و بینی، کمر، گردن، سینه، شانه ها و دست ها ظاهر می شوند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با بهترین روش ها و ماسک های طبیعی و خانگی برای از بین بردن این لکه های قهوه ای از روی پوست تان آشنا شوید؛

درمان های طبیعی با ماسک های گیاهی

توجه : پیش از گذاشتن هرگونه ماسک بر روی صورت و نواحی حساس بدن، با مالیدن مقداری کمی از آن بر روی پوست دست خود به مدت حداقل 20 دقیقه، از نداشتن حساسیت نسبت به آن اطمینان حاصل نمایید.

1. لیمو ترش

لیمو ترش حاوی مقادیر قابل توجهی اسید سیتریک است که به طور طبیعی برای درمان لکه های خورشیدی روی پوست و سفید کردن پوست صورت و بدن استفاده می شود.

روش اول

آب یک لیمو ترش تازه را بگیرید و با یک پد پنبه ای بر روی مناطق آسیب دیده پوست صورت و بدن بمالید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید.

این روش را 3-4 بار در هفته تکرار کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

روش دوم

آب یک لیمو ترش تازه را بگیرید و با یک قاشق چای خوری شکر ترکیب کنید و بر روی لکه های قهوه ای پوست بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

این اسکراب را یک بار در هفته استفاده کنید.

2. پاپایا

آلفا هیدروکسی اسید و آنزیم های موجود در پاپایا دارای خواص لایه برداری پوست صورت و بدن هستند که به درمان لکه های قهوه ای ناشی از آفتاب کمک می کنند.

هر روز صبح و عصر یک تکه پاپایا بردارید و له کنید، آن را بر روی پوست بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب سرد بشویید.

3. هندوانه

مقادیر بالای ویتامین A، ویتامین C و ویتامین های B موجود در هندوانه به درمان لکه های قهوه ای پوست کمک می کنند.

هر روز مقداری آب هندوانه را با یک پد پنبه ای بر روی پوست آسیب دیده بمالید و بگذارید 20-30 دقیقه بماند سپس با آب سرد خوب بشویید.

4. پیاز قرمز

پیاز قرمز به دلیل مقادیر بالای گوگرد و خاصیت اسیدی که دارد به درمان لکه های کبدی پوست صورت و بدن کمک می کند.

یک قاشق غذا خوری آب پیاز قرمز را با 2 قاشق غذا خوری عسل طبیعی مخلوط کنید، این خمیر را بر روی پوست بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند سپس با آب و صابون خوب بشویید.

این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

5. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از بهترین روش های طبیعی برای سفید کردن پوست و درمان لکه های قهوه ای محسوب می شود.

آب یک گوجه فرنگی تازه را بگیرید و با پد پنبه ای بر روی پوست صورت و بدن بمالید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب سرد خوب بشویید.

این ماسک را 3-4 بار در هفته استفاده کنید.

6. خیار

مقادیر بالای آب و ویتامین C موجود در خیار برای درمان لکه های ناشی از آفتاب مفید می باشد.

هر روز یک خیار را رنده کرده و با یک قاشق غذا خوری گلیسیرین مخلوط کنید، این ترکیب را بر روی پوست صورت و بدن بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند، سپس با آب خوب بشویید.

7. آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی که دارد، یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان بیماری های پوستی از جمله لکه های خورشیدی محسوب می شود.

هر روز صبح و عصر مقداری ژا آلوئه ورا را جدا کنید و به طور مستقیم بر روی پوست صورت و بدن بمالید و بگذارید تا خشک شود.

8. روغن بادام شیرین

مقادیر بالای اسید لینولئیک، ویتامین A، ویتامین B2 و B6، ویتامین D و ویتامین E موجود در روغن بادام شیرین به پاک سازی پوست کمک کرده و برای درمان لکه های خورشیدی مفید می باشد.

هر شب قبل از خواب دو قطره روغن بادام شیرین را به آرامی بر روی پوست آسیب دیده بمالید و خوب ماساژ دهید، بگذارید بر روی پوست بماند تا جذب شود.

9. روغن کرچک

اسید های چرب امگا 3 موجود در روغن کرچک به پوست نفوذ کرده و به درمان لکه های قهوه ای روی پوست کمک می کنند.

هر روز صبح و شب دو قطره روغن کرچک را به آرامی بر روی پوست بمالید و خوب ماساژ دهید و بگذارید بماند تا جذب شود.

10. سرکه سیب

آلفا هیدروکسیل اسید موجود در سرکه سیب برای پیشگیری و درمان لکه های قهوه ای پوست صورت و بدن مفید می باشد.

نصف قاشق چای خوری سرکه سیب را با یک قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه مخلوط کنید و با یک پد پنبه ای بر روی پوست بمالید، بگذارید خشک شود و سپس با آب خوب بشویید.

این ماسک را یک باز هفته استفاده کنید تا نتیجه بگیرید.

11. چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی است که می تواند برای درمان لکه های کبدی مفید باشد.

هر روز یک قاشق چای خوری چای سبز خشک را در یک فنجان آب جوش بریزید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند تا دم بکشد و سرد شود، این محلول را با یک پد پنبه ای بر روی پوست صورت و بدن بمالید و بگذارید بماند تا جذب شود.

12. آب نارگیل

آب نارگیل یکی از بهترین ماسک های سفید کننده پوست است که به درمان لکه های خورشیدی روی پوست صورت و بدن کمک می کند.

هر روز آب نارگیل را با یک پد پنبه ای بر روی پوست بمالید و بگذارید بماند تا خشک شود.

13. زردچوبه

زردچوبه خواص ضد التهابی و ضد عفونی کننده قوی دارد که به طور طبیعی برای درمان لکه های پوستی استفاده می شود.

یک قاشق غذا خوری پودر زردچوبه را با یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی ترکیب کنید و بر روی پوست صورت و بدن بمالید، بگذارید 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب خوب بشویید.

این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید.

14. چوب صندل

چوب صندل یکی از بهترین مواد طبیعی برای درمان لکه های قهوه ای روس پوست ناشی از آفتاب می باشد.

روش اول

یک قاشق چای خوری پودر چوب صندل را با یک قاشق چای خوری گلاب و آب یک لیمو ترش تازه ترکیب کنید تا خمیری به دست آید، این خمیر را بر روی پوست بمالید و بگذارید بماند تا خشک شود، سپس با آب خوب بشویید.

این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید.

روش دوم

هر شب یک قاشق چای خوری پودر چوب صندل را با یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل و دو قاشق غذا خوری روغن زیتون ترکیب کنید و بر روی لکه های قهوه ای پوست صورت و بدن بمالید، بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب خوب بشویید.

15. آرد نخود

آرد نخود یکی از بهترین مواد طبیعی برای سفید کردن پوست صورت محسوب می شود که می تواند به درمان لکه های خورشیدی یا کبدی روی پوست کمک کند.

2 قاشق غذا خوری آرد نخود را با یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه، 1 قاشق چای خوری آب لیمو ترش تازه و 1 قاشق چای خوری شیر ترکیب کنید، این خمیر را بر روی پوست صورت و بدن بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند سپس با آب سرد خوب بشویید.

این ماسک را 2-3 بار در هفته استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

منابع : brightsidestylecraze