گیاه انگور اورگن چیست و چه خواصی دارد؟

عکس گیاه انگور اورگن
فواید گیاه انگور اورگن

انگور اورگن چیست؟

انگور اورگن (نام علمی : Mahonia aquifolium) گیاهی گلدار است که قرن ها در طب سنتی چینی برای درمان بیماری های پسوریازیس، مشکلات گوارشی، سوزش سر دل و بهبود خلق و خوی استفاده می شود.

با وجود آنکه نام این گیاه انگور اورگن است اما میوه ی آن انگور نیست بلکه نوعی توت بنفش رنگ می باشند که حاوی مقادیر بالای ویتامین C بوده و هنوز اطلاعات دقیقی از اثر آن ها بر روی بدن منتشر نشده است.

موضوع مورد بحث در این مقاله ریشه و ساقه های انگور اورگن هستند که به دلیل مقادیر بالای ترکیبات گیاهی به نام بربرین می توانند با عفونت های باکتریایی و قارچی و همچنین شرایط التهابی و بیماری های پوستی مبارزه کنند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید گیاه انگور اورگن برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی انگور اورگن برای سلامتی

1. ضد میکروب طبیعی

بربرین یک ترکیب فعال در انگور اورگن است که دارای خواص ضد میکروبی قوی می باشد؛ بربرین برای درمان اسهال و عفونت های انگلی ناشی از باکتری هایی مانند اشرشیا کولی استفاده می شود.

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داده که عصاره ی انگور اورگن فعالیت ضد میکروبی در برابر باکتری های مضر و قارچ ها دارد.

2. معده و دستگاه گوارش

بربرین موجود در انگور اورگن ممکن است علائم معده درد، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری های التهابی روده را کاهش دهد.

همچنین بربرین موجود در انگور اورگن به دلیل خواص ضد التهابی که دارد برای جلوگیری از سوزش سر دل در بیماری رفلاکس معده و آسیب های مربوط به مری مفید می باشد.

3. استرس و افسردگی

برخی از شواهد نشان می دهد که بربرین موجود در انگور اورگن می تواند علائم افسردگی و استرس مزمن را کاهش دهد.

خواص انگور اورگن برای پوست

4. درمان اگزما و پسوریازیس

برخی از شواهد نشان می دهد که استفاده از کرم های موضعی انگور اورگن به درمان سریع تر بیماری های پسوریازیس و درماتیت آتوپیک (نوعی شدید از اگزما که باعث خارش و خشکی پوست می شود) کمک می کند.

عوارض و مضرات انگور اورگن

دوران بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر انگور اورگن بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده اما بربرین، یک ترکیب فعال در انگور اورگن می تواند از جفت عبور کرده و باعث انقباض رحم شود به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان

هنوز اطلاعات دقیقی از اثر انگور اورگن بر روی نوزادان و کودکان منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف آن برای این گروه سنی اجتناب کنید.

طریقه مصرف انگور اورگن

از ریشه، ریزوم و ساقه های گیاه انگور اورگن برای تهیه دارو استفاده می شود.

انگور اورگن را به صورت خوراکی و موضعی استفاده می کنند؛ انگور اورگن را در فرم های مکمل، عصاره، روغن، کرم یا پماد و تنتور به کار می برند.

مقدار مصرف روزانه انگور اورگن

برای درمان پسوریازیس : یک کرم حاوی عصاره 10٪ انگور اورگن روزی 2-3 بار در مناطق آسیب دیده اعمال شود.

منابع : healthlinewebmd