اطریفل چیست و چه خواصی برای بدن دارد؟

فواید اطریفل چیست؟
فواید اطریفل چیست؟

اطریفل چیست؟

اطریفل که به نام های طریفل یا طرافل هم شناخته می شود یک ترکیب گیاهی متشکل از سه گیاه بومی هند می باشد که بیش از 1000 سال در طب سنتی آیورودا به عنوان داروی درمانی استفاده شده است.

مطالعات نشان می دهد که اطریفل می تواند به جلوگیری از التهاب کمک کند و مطالعات آزمایشگاهی اثر محافظتی احتمالی این ترکیب را در برابر برخی سرطان ها نشان داده اند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید دارویی و درمانی اطریفل برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

اطریفل ترکیبی از میوه های خشک شده سه گیاه بومی هند است؛

1. آمله یا انگور فرنگی هندی (Emblica officinalis)

آمله که بیشتر به عنوان انگور فرنگی هندی شناخته می شود نقش مهمی در طب آیورودا دارد و یکی از قدیمی ترین میوه های خوراکی شناخته شده در هند است.

انگور فرنگی هندی میوه خوراکی یک درخت کوچک و متوسط ​​است که در سراسر هند رشد می کند و مانند انواع توت ها طعم ترش و بافت فیبری دارد.

انگور فرنگی هندی و عصاره آن برای درمان یبوست و همچنین در پیشگیری از سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

انگور فرنگی هندی بسیار مغذی و سرشار از ویتامین C، اسید های آمینه و مواد معدنی است همچنین حاوی ترکیبات گیاهی قدرتمندی مانند فنل ها، تانن ها، فیلمبلیک اسید، روتین، کورکومینوئید ها و امبلیکول می باشد.

در مطالعات آزمایشگاهی مشخص شده که عصاره انگور فرنگی هندی باعث مهار رشد سلول های سرطانی دهانه رحم و تخمدان می شود.

2. بیبهیتاکی (Terminalia bellirica)

بیبهیتاکی یک درخت بزرگ است که معمولا در جنوب شرقی آسیا رشد می کند. در طب آیورودا از میوه ی این درخت به عنوان درمانی برای بیماری های شایع مانند عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می شود.

بیبهیتاکی حاوی تانن، اللاژیک اسید، گالیک اسید، لیگنین، فلاون ها و ترکیبات گیاهی قدرتمندی است که تصور می شود مسئول خواص دارویی آن می باشند.

بیبهیتاکی به دلیل خاصیت ضد التهابی آن مورد تحقیق قرار گرفته است.

در یک مطالعه مشخص شده که مصرف 500 میلی گرم از این داروی گیاهی به میزان قابل توجهی میزان اسید اوریک را در بیماران مبتلا به نقرس کاهش داده است، یک بیماری التهابی که با ایجاد اسید اوریک در بدن مشخص می شود.

بیبهیتاکی به دلیل مقادیر بالای گالیک اسید و الاژیک اسیدی که دارد معمولا در طب سنتی آیورودا برای درمان دیابت و اختلال در تنظیم قند خون استفاده می شود.

این مواد شیمیایی گیاهی به ترشح انسولین از لوزالمعده کمک می کنند و نشان داده شده است که قند خون بالا را کاهش داده و مقاومت به انسولین را در مطالعات حیوانی بهبود می بخشند.

3. هلیله سیاه (Terminalia chebula)

هلیله سیاه یک درخت دارویی است که در سراسر خاورمیانه، هند، چین و تایلند رشد می کند.

از میوه کوچک و سبز این گیاه در طب آیورودا به عنوان دارو برای درمان تعدادی از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، آسم، زخم ها و معده درد مورد استفاده قرار گرفته است.

هلیله سیاه حاوی ترپن ها، پلی فنول ها، آنتوسیانین ها و فلاونوئید هاست که همگی فواید سلامتی قدرتمندی دارند.

مطالعات نشان داده که هلیله سیاه خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قدرتمندی دارد و در طب آیورودا به طور گسترده ای برای درمان مشکلات گوارشی مانند یبوست مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید دارویی و درمانی اطریفل برای بدن

1. ضد التهاب قوی

اطریفل حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست که عملکرد های محافظتی در بدن دارند.

این گیاه حاوی ویتامین C، فلاونوئید ها، پلی فنول ها، تانن ها و ساپونین ها به همراه سایر ترکیبات گیاهی قوی است.

این ترکیبات در مبارزه با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد که می توانند به سلول ها آسیب وارد کرده و در ایجاد بیماری های مزمن نقش داشته باشند، موثر می باشند.

رژیم های غذایی حاوی آنتی اکسیدان ها خطر ابتلا به التهاب و بیماری های قلبی، برخی سرطان ها، دیابت و پیری زودرس را کاهش می دهد.

مطالعات حیوانی نشان داده که اطریفل التهاب و آسیب های ناشی از آرتروز را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که مصرف مکمل های آنتی اکسیدان ممکن است فواید دیگری نیز داشته باشد، از جمله محافظت در برابر بیماری های قلبی، بهبود عملکرد ورزشی و کاهش التهاب بدن.

2. سرطان

مطالعات بر روی حیوانات نشان داده که اطریفل خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش می دهد.

به عنوان مثال، نشان داده شده که مانع از رشد لنفوم و همچنین سرطان معده و لوزالمعده در موش ها می شود.

این داروی گیاهی همچنین منجر به مرگ سلول های سرطانی پروستات در مطالعات لوله آزمایش می شود.

محققان اظهار داشته اند که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های قدرتمند موجود در اطریفل مانند گالیک اسید و پلی فنول ها ممکن است مسئول خاصیت های ضد سرطان آن باشند.

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است اما مطالعات انسانی در این زمینه مورد نیاز است.

3. سلامت دهان و دندان

اطریفل دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند به جلوگیری از تشکیل پلاک، که یک علت شایع سوراخ شدن دندان ها و التهاب لثه است کمک کند.

یک مطالعه روی 143 کودک نشان داده که شستشو با دهانشویه حاوی عصاره اطریفل باعث کاهش پلاک، التهاب لثه و رشد باکتری در دهان می شود.

یک مطالعه دیگر نشان داده که درمان با دهانشویه های حاوی اطریفل منجر به کاهش قابل توجهی در پلاک دندان و التهاب لثه در بیماران مبتلا به پریودنتال شده است.

4. لاغری و کاهش وزن

برخی مطالعات نشان داده اند که اطریفل ممکن است در کاهش چربی بدن به ویژه در ناحیه شکم موثر باشد.

در یک مطالعه بر روی موش های صحرایی که دارای رژیم غذایی پرچرب بودند مشخص شد که مصرف مکمل اطریفل باعث کاهش وزن و چربی بدن آن ها می شود.

یک مطالعه دیگر روی 62 بزرگسال چاق نشان داده افرادی که روزانه 10 گرم پودر اطریفل مصرف می کردند، نسبت به افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، کاهش بیشتری در وزن، دور کمر و دور باسن را تجربه کردند.

5. ملین طبیعی

اطریفل از زمان های بسیار قدیم به عنوان یک درمان طبیعی برای مسائل گوارشی مانند یبوست مورد استفاده قرار می گرفت. این یک جایگزین برای مسهل های بدون نسخه است و اثربخشی آن در چندین مطالعه نشان داده شده است.

در یک مطالعه بر روی بیماران مبتلا به اختلالات گوارشی، اطریفل باعث کاهش یبوست، درد شکم، نفخ شکم و بهبود حرکات روده شده است.

همچنین در مطالعات حیوانات مشخص شده که اطریفل التهاب روده را کاهش داده و آسیب های روده را ترمیم می کند.

6. قند خون و دیابت

دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن شایع است که باعث می شود قند خون فرد بالا رفته و بالا بماند. هنگامی که قند خون بطور مداوم زیاد باشد، این مانع از جذب موثر و استفاده قند برای تولید انرژی توسط سلول ها می شود.

برخی تحقیقات حاکی از آن است که اطریفل باعث کاهش قند خون و کلسترول خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.

انگور فرنگی هندی موجود در اطریفل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد می تواند باعث کاهش قند خون و رفع آسیب های عصبی ناشی از دیابت شود.

بیبهیتاکی موجود در اطریفل ممکن است دارای پتانسیل ضد دیابتی باشد. این گیاه سرشار از گالیک اسید است، یک ترکیب فیتوشیمیایی که ممکن است مقاومت به انسولین را بهبود بخشیده و به سلول ها در جذب قند خون کمک کند.

7. استرس و اضطراب

برخی از شواهد نشان می دهد که اطریفل می تواند بدن را در برابر استرس و اضطراب محافظت کند. یک مطالعه دیگر نشان داده که اطریفل باعث سازگاری بدن در واکنش به استرس می شود.

8. خواص اطریفل برای پوست

تحقیقات نشان می دهد که اطریفل به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد ممکن است به بازسازی پروتئین پوست و حفظ رطوبت پوست کمک کند.

محققان همچنین متوجه شدند که اطریفل به افزایش تشکیل کلاژن و کاهش باکتری های روی پوست کمک کرده و به این ترتیب باعث بهبود سریع تر زخم های پوستی می شود.

عوارض و مضرات اطریفل

اسهال

زیاده روی در مصرف اطریفل به دلیل اثرات ملین طبیعی آن، ممکن است باعث اسهال و ناراحتی شکم شود.

بارداری و شیردهی

هنوز اطلاعاتی از اثرات اطریفل بر روی زنان باردار و شیرده منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که زنان در دوران بارداری و شیردهی از مصرف آن اجتناب کنند.

نوزادان و کودکان

هنوز اطلاعاتی از اثرات اطریفل بر روی نوزادان و کودکان منتشر نشده به همین دلیل توصیه می شود که از مصرف آن در این گروه سنی خودداری کنید.

تداخل دارویی

اطریفل ممکن است با برخی از دارو های خاص از جمله رقیق کننده های خون مانند وارفارین تداخل دارویی داشته باشد.

طریقه مصرف اطریفل

اطریفل به اشکال مختلف از جمله کپسول، پودر یا مایع موجود است. پیشنهاد می شود که برای جذب بیشتر، اطریفل را بین وعده های غذایی و با معده خالی مصرف کنید.

پودر اطریفل را می توان با آب گرم و عسل مخلوط کرده و قبل از غذا مصرف کرد.

همچنین این پودر را می توان با کره حیوانی مخلوط کرد و با استفاده از کمی آب و عسل یک خمیر خوراکی تهیه کرده و استفاده نمود.

مکمل های اطریفل را می توان قبل از خواب با یک لیوان بزرگ آب گرم مصرف کرد.

مقدار مصرف روزانه اطریفل

به طور معمول، دوزهای توصیه شده از 500 میلی گرم تا یک گرم در روز متغیر هستند، اگرچه مقادیر بیشتر می تواند برای درمان علائمی مانند یبوست استفاده شود.

در ادامه بخوانید : خواص دارویی خون سیاوشان

منابع : healthlinemedicalnewstoday

فال حافظ کوکا