تست خانگی بارداری با نمک چیست و تشخیص آن درست است؟

تشخیص بارداری با نمک و ادرار
تشخیص بارداری با نمک و ادرار

وسایل مورد نیاز | نحوه انجام تست | تشخیص با عکس

برای یک ثانیه تصور کنید خانمی هستید که در دهه 1920 میلادی زندگی می کنید و احتمال می دهید که باردار شده اید اما از این مورد مطمئن نیستید، برای مطمئن شدن از این مسئله چه کاری باید انجام دهید؟

تست های بارداری خانگی که امروز به راحتی در هر داروخانه ای می توان یافت و تا حد خاصی دقیق هستند تا سال 1976 توسط سازمان غذا و دارو تایید نشده بود و در دوران قدیم زنان برای اطمینان از حاملگی منتظر علائم بارداری از جمله تاخیر در پریود، بیماری صبحگاهی، خستگی و بزرگ شدن اندازه شکم می ماندند.

با این حال طبق ادعای برخی منابع با کمک برخی تست های خانگی می توان از بارداری خود اطمینان حاصل کرد.

یکی از این آزمایش های محبوب تست بارداری با نمک است که به چیزی بیشتر از نمک، چند کاسه کوچک و مقداری ادرار نیاز ندارد و در ادامه قصد داریم درباره نحوه انجام این تست و میزان دقت و علمی بودن آن صحبت کنیم. با کوکا همراه باشید.

لوازم مورد نیاز برای تست بارداری نمک

طبق گفته منابع مختلف – که هیچ یک از آن ها اعتبار علمی ندارد – برای انجام تست بارداری نمک به ابزار زیر نیاز است:

  • یک کاسه یا فنجان کوچک، تمیز و بدون سوراخ برای جمع کردن ادرار
  • یک کاسه یا فنجان کوچک، تمیز و بدون سوراخ برای قرار دادن ترکیب نمک و ادرار
  • 2 قاشق پر نمک سفره

توصیه می شود از کاسه یا فنجان شفاف برای تست استفاده کنید تا بهتر بتوانید نتیجه آزمایش را مشاهده کنید.

در اکثر سایت ها از نمک معمولی برای انجام تست بارداری نام برده شده و انواع دیگر نمک از جمله نمک کوشر یا هیمالیا و غیره مد نظر ما نمی باشند.

نحوه انجام تست بارداری نمک 

1. ابتدا 2 قاشق پر نمک داخل کاسه یا فنجان تمیز بریزید.

2. سپس مقدار اندکی از ادرار اول صبح خود را داخل ظرف دیگر جمع کنید.

3. در مرحله بعد ادرار خود را روی نمک بریزید.

4. منتظر بمانید.

مرحله انتظار مرحله مبهم این تست می باشد زیرا به گفته برخی منابع برای مشاهده نتیجه آزمایش تنها چند دقیقه باید منتظر بمانید در حالی که طبق نظر منابع دیگر به 2 ساعت انتظار نیاز است. حتی در برخی موارد خانم ها تا 8 ساعت یا بیشتر هم منتظر مانده اند!

نحوه تفسیر نتیجه تست بارداری نمک

خانم هایی که این تست را انجام داده اند معمولا در تفسیر نتیجه تست از روی ظاهر آن سردرگم می شوند و مطمئن نیستند که چه زمانی نتیجه آن مثبت یا منفی است.

به طور کلی به نظر می رسد اگر بعد از گذشت مدت زمان انتظار، ترکیب تغییر خاصی نکند نتیجه تست منفی بوده و حاصل تست تنها یک فنجان ادرار نمکی خواهد بود! اما اگر بعد از گذشت مدت زمان انتظار ترکیب ظاهر شیری یا پنیری پیدا کند نتیجه تست بارداری مثبت است.

تست بارداری با نمک تصویری
نتیجه آزمایش بارداری با نمک در منزل

نظریه پشت این ادعا این است که نمک با گنادوتروپین کوریونی انسانی یا هورمون حاملگی – هورمونی که در ادرار و خون زنان باردار وجود دارد – واکنش نشان داده و ظاهر ترکیب ادرار و نمک تغییر خواهد کرد.

آیا می دانستید؟

هورمون حاملگی یا hCG همان هورمونی است که توسط نوارهای تست بارداری خانگی نیز برداشته می شود، اما لازم است ابتدا بدن به اندازه کافی از این هورمون تولید کند تا نتیجه تست بارداری مثبت شود. اما بدن زنان در همان لحظه بارداری این ماده را تولید نمی کند بلکه لازم است ابتدا تخم بارور شده به رحم برسد که این پروسه ممکن است حدود 2 هفته زمان ببرد.

به همین دلیل است که علی رغم ادعاهای مربوط به تست های نتیجه فوری، هورمون حاملگی در دوره ای که پریود ماهیانه عقب افتاده یا پس از آن از طریق آزمایش ادرار برداشته می شود.

بنابراین اگر گمان می کنید باردار هستید اما نتیجه تست بارداری خانگی منفی است 2 روز منتظر بمانید و دوباره آزمایش را تکرار کنید یا برای اطمینان آزمایش خون انجام دهید.

میزان دقت تست بارداری نمک چقدر است؟

تست بارداری نمک در واقع یک تست جالب و سرگرم کننده است که هیچ پشتوانه علمی یا تایید پزشکی برای آن یافت نشده و دلیل محکمی برای باور کردن نظریه واکنش نمک با هورمون حاملگی وجود ندارد.

به طور کلی هیچ مطالعه و مقاله منتشر شده ای این ایده یا تست را پشتیبانی نمی کند.

با این حال گاهی ممکن نتیجه تست برای خانمی درست باشد که این مسئله کاملا تصادفی است و به قانون احتمالات بر می گردد نه دقت این تست بارداری!

بنابراین اگر فکر می کنید باردار شده اید بهتر است از نوارهای تست بارداری برای اطمینان استفاده کرده یا با پزشک خود مشورت کنید.

اگر علاقه دارید از تست بارداری نمک استفاده کنید مانعی نیست اما به نتایج این تست تکیه نکنید و از روش های تایید شده علمی برای این منظور کمک بگیرید.

منبع: healthline


فال حافظ کوکا