علت، علائم و راه های درمان فشار خون بالا در جوانان و نوجوانان

دلایل بالا رفتن فشار خون بالا در جوانان، نوجوانان و کودکان

احتمالا برنامه معاینه جسمی قبلی تان را یاد تان هست : یک پرستار بازو بندی دور بازوی تان می‌بندد، بعد آن را پر از باد می‌کند و بعد اجازه می‌دهد که هوا به آرامی از آن بیرون بیاید و در همین حین خودش در گوشی طبی گوش می‌دهد. احتمالا در این زمان هیچ حس خاصی نداشته‌ اید مگر آن حس عجیب بالا رفتن مقدار خون در دست تان. برای بیشتر دخترها و پسرها این تنها زمانی است که به فشار خون شان فکر می‌کنند.

علت فشار خون بالا در جوانان و نوجوانان , درمان فشار خون بالای جوانان
فشار خون بالا در جوانان و نوجوانان

فشار خون چیست؟

هر آدمی برای اینکه بتواند زندگی کند به فشار خون نیاز دارد. بدون فشار خون، خون قادر نخواهد بود در بدن گردش کرده تا اکسیژن و سوخت لازم را به اندام‌های بدن برساند.

فشار خون فشاری است که خون شما را با پمپاژ قلب در برابر دیواره رگ‌ های خونی وارد می‌کند. فشار خون با هر تپش قلب بالا رفته و وقتی قلب بین تپش‌ ها استراحت می‌کند پایین می‌آید اما همیشه یک مقدار معین فشار در رگ‌ ها وجود دارد. این فشار خون از دو نیروی جسمی ناشی می‌شود. قلب با پمپاژ کردن خون به رگ‌ ها و در دستگاه گردش‌خون یک نیرو ایجاد می‌کند. نیروی دیگر از رگ‌ ها به دست می‌آید که دربرابر جریان خون مقاومت می‌کنند.

فشار خون در هر دقیقه تغییر می‌کند و نه تنها تحت تاثیر فعالیت و استراحت فرد، بلکه تحت‌تاثیر دما، رژیم‌ غذایی، وضعیت روحی روانی، طرز ایستادن و نشستن و داروها نیز می‌باشد.

فشار خون برحسب میلیمتر مرکوری (که به صورت mm Hg نشان داده می‌شود) سنجیده می‌شود. به عنوان مثال، فشار خون طبیعی برای افراد بزرگسال باید کمتر از mm HG 80/120 باشد. عدد بالایی که در این مثال 120 است فشار خون سیتولیک نامیده می‌شود و نشان دهنده فشار خون در اوج هر ضربان قلب است. عدد پایینی که در این مثال 8 است فشار خون دیاستولیک نامیده می‌شود و نشانگر فشار خون در زمان استراحت قلب بین هر ضربان است. فشار سیستولیک اول و فشار دیاستولیک دوم نوشته می‌شود.

فشار خون با استفاده از ابزاری به نام فشار سنج اندازه‌ گیری می‌شود. یک باند بازو بند دور بازوی فرد پیچیده می‌شود و برای ایجاد فشار باد می‌شود. وقتی بازو بند پر از باد شد، یک رگ بزرگ در بازو را فشار می‌دهد و برای لحظه‌ای جریان خون را قطع می‌کند. فشار خون را وقتی هوا را به آرامی از بازوبند بیرون می‌رانیم و باعث می‌شود خون دوباره در رگ جریان پیدا کند، اندازه‌گیری می‌کنند.
گوش دادن با یک گوشی طبی به دکتر یا پرستار این امکان را می‌دهد تا اولین ضربه را بشنوند. این فشار سیستولیک است. فشار دیاستولیک وقتی صدای ضربه قطع می‌شود نوشته می‌شود.

فشار خون بالا چیست؟

بیشتر افراد با بالا رفتن سن دچار فشار خون بالا می‌شوند، از این رو اگر نوجوانی فشار خون بالا داشته باشد، به نظر عجیب خواهد رسید. با اینکه فشار خون بالا در نوجوانان بسیار نادر است اما باید فشار خون تان را کنترل کنید. حتی نوزادان هم ممکن است دچار فشار خون بالا شوند.

فشار خون کمتر از 120 روی 80 برای افراد 18 سال و بالاتر نرمال است. مرز فشار سیستولیک 120 تا 139 یا فشار دیاستولیک 80 تا 89 باید تحت کنترل قرار گیرد. فشار خون بالاتر از 140 روی 90 برای افراد بالاتر از 18 سال فشار خون بالا در نظر گرفته می‌شود.

عدد فشار خونی که دکترها برای نوجوانان بالا تشخیص می‌دهند ممکن است کمتر از آنچه که برای بزرگسالان در نظر می‌گیرند باشد.

برای نوجوانان زیر 18 سال، فشار خون بالا فشار خونی است که بالاتر از 95 درصد سن، قد و جنسیت شان باشد (به عبارت دیگر، 95 درصد بچه‌ها در یک سن، قد، و جنسیت معین فشار خونی پایین تر از این عدد دارند). اندازه‌گیری بین 90 تا 95 درصد میزان قابل ‌انتظار بالا نرمال یا پیش پر فشاری در نظر گرفته می‌شود.

احتمال ابتلای نوجوانانی که فشار خون بالاتر از 90 درصد محدوده قابل‌ انتظار دارند به مشکل فشار خون در بزرگسالی سه برابر بیشتر است.

دکتر قبل از اینکه تشخیص دهد نوجوانی دچار فشار خون بالا است، حداقل در سه زمان مختلف فشار خون او را اندازه‌گیری می‌کند. فشار خون بیشتر نوجوانان در معاینات سالانه آنها اندازه‌ گیری می‌شود. دکترها توصیه می‌کند که کودکان بزرگتر که فشار خون نرمال دارند هر سال فشار خون شان را اندازه‌گیری کنند.

اگر فشار خون شما نزدیک به حد بالای محدوده نرمال است یا سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارید، بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل قرار دارید. دکتر به شما خواهد گرفت که چند وقت یکبار باید فشار خونتان را اندازه‌گیری کنید.

دلایل فشار خون بالا در جوانان

بیشتر فشار خون‌ ها دلیل خاصی ندارند و فشار خون ضروری یا اولیه نامیده می‌شوند. در مواردی که علت فشار خون بالا شناخته شده باشد (که فشار خون ثانویه نامیده می‌شود)، معمولا در نتیجه مشکل کلیوی، اختلالات هورمونی، ناهنجاری آئورت (رگ اصلی که خون اکسیژن‌دارشده را در بدن حمل می‌کند) و یا باریک شدن برخی رگ‌ها ایجاد می‌شود. دکترها نوجوانان مبتلا به فشار خون را معاینه می‌کنند تا دلایل ثانویه آن را تشخیص دهند.

برخی نوجوانان ممکن است زمینه ابتلا به فشار خون بالا را از یکی یا هر دو والدین شان ارث برده باشند. با اینکه فشار خون معمولا ارثی است اما بعضی افراد که سابقه قوی خانوادگی این بیماری را دارند، هیچوقت به آن مبتلا نمی‌شوند.

کودکان و نوجوانان چاق بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند. ورزش نکردن چاق شدن را آسان‌تر می‌کند و احتمال ابتلا به فشار خون را هم بالا می‌برد. افرادی که از نوشیدنی‌های الکلی یا موادمخدر استفاده می‌کنند نیز در معرض ابتلا به این مشکل هستند. در برخی موارد، داروهایی مثل استیروئیدها یا داروهای ضد بارداری هم می‌تواند علت فشار خون بالا در جوانان باشد.

فشار خون بالا ممکن است برای زنان باردار هم اتفاق بیفتد. این نوع فشار خون پره‌اکلامپسی نامیده می‌شود. بااین‌حال این مشکل نادر است: فقط 6 تا 8 درصد از زنان باردار به این وضعیت مبتلا می‌شوند.

علائم فشار خون بالا در جوانان

فشار خون بالا حجم کار قلب و رگ‌‌ها را بیشتر می‌کند. قلب باید قوی‌تر پمپاژ کند و رگ‌ها هم باید خونی را که تحت فشار بیشتری حرکت می‌کنند را حمل کنند. اگر فشار خون بالا برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، قلب و رگ‌ها دیگر آنطور که باید فعالیت نمی‌کنند. سایر اندام‌های بدن، مثل کلیه‌ها، چشم‌ها و مغز هم دچار آسیب می‌شوند.

افراد می‌توانند با فشار خون بالا به مدتی طولانی زندگی کنند بدون اینکه علائمی مشاهده کند. به همین دلیل است که فشار خون بالا معمولا “قاتل خاموش” نامیده می‌شود. اینکه فرد هیچ علائمی ندارد، به این معنی نیست که فشار خون بالا بر بدن او اثر نمی‌گذارد.

ابتلا به فشار خون بالا فرد را بیشتر در معرض سکته، حملات قلبی، نارسایی کلیه، از دست رفتن بینایی و تصلب شریان قرار می‌دهد. در موارد نادر، فشار خون شدید می‌توانند ایجاد سردرد، تغییر بینایی، سرگیجه، خونریزی بینی و حالت‌تهوع شود.

تشخیص فشار خون بالا در جوانان

برای بیشتر نوجوانان تنها راه تشخیص فشار خون بالا این است که فشار خون تان را اندازه ‌بگیرید. این روشی بدون درد و سریع است.

اگر یک بار فشار خون تان بالا بودن لزوما به این معنی نیست که فشار خون دارید، اما می‌تواند نشانه این باشد که باید مراقب فشار خون تان باشید.

برای اینکه تشخیص داده شود که فردی فشار خونی است باید چندین مرتبه در روزها مختف فشار خون او اندازه‌گیری شود.

دکترها معمولا در این مواقع در این زمینه‌ها از بیمار اطلاعات می‌گیرند

– سابقه پزشکی کامل، ازجمله سوالاتی درمورد وضعیت کنونی و گذشته سلامتی وی و وضعیت سلامت اعضای خانواده
– اینکه فرد دارویی مصرف می‌کند یا خیر
– اینکه فرد سیگار می‌کشد یا از مشروبات الکلی استفاده می‌کند
– عادت‌ های تغذیه و ورزش

دکتر احتمالا قد و وزن فرد را هم اندازه‌گیری می‌کند و ممکن است آزمایش ادرار و خون نیز از او بگیرد تا وضعیت سلامت او مثل مشکلات کلیوی یا اختلالات تیروئید که گاهی‌ اوقات می‌تواند علت بروز فشار خون باشد، را با دقت بیشتری بررسی کند. دکتر ممکن است کلسترول بالا یا مشکلات دیگری که می‌تواند خطر ایجاد بیماری قلبی یا سکته را بالا ببرد را نیز بررسی می‌کند.

درمان فشار خون بالا در جوانان و نوجوانان

فشار خون بالا می‌تواند مشکلی موقتی یا بیماری برای همه عمر باشد. صرف نظر از اینه چه چیز علت فشار خون بالا است، مسئله مهم این است که آن را تحت کنترل قرار دهید. کسانی که فشار خون شان را با یک برنامه درمانی کنترل می‌کنند، خطر بروز مشکلات جدی را در خود پایین می‌ آورند.

با اینکه مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا الزامی است اما در بسیاری از موارد فشار خون را می‌توان با ایجاد اصلاحاتی در وضعیت زندگی مثل کاهش وزن و تغییرات غذایی کنترل کرد.

اگر برای تان تشخیص داده شده که فشار خون بالا دارید، شما به همراه دکتر تان باید تصمیم بگیرید که بهترین روش درمان برای شما چه روشی است. دکتر احتمالا توصیه می‌کند که با ایجاد تغییر در سبک زندگی مثل کاهش خوردن چربی‌ها و نمک، خودداری از مصرف الکل و سیگار و ورزش کردن مشکل تان را کنترل کنید.

ورزش یک درمان بسیار مهم برای فشار خون است. فقط افرادی که فشار خون کنترل‌ نشده جدی دارند، که بسیار نادر است، باید درمورد ورزش احتیاط کنند. آکادمی طب اطفال امریکا (AAP) توصیه می‌کند که نوجوانان مبتلا به فشار خون جدی فقط تا زمانیکه فشار خونشان کنترل شود، از انجام برخی ورزش ها خودداری کنند.
ورزش هایی که باید از آن دوری شود شامل بدنسازی و بادی‌بیدینگ، مخصوصا اگر به صورت حرفه‌ای انجام شود، نیز می‌باشد. به عبارت دیگر، ورزش هایی که روی عضله‌سازی تمرکز دارد اما آن را با ورزش های هوازی متعادل نمی‌کند از جمله ورزش هایی است که باید از آن اجتناب شود. افرادی که به فشار خون خفیف‌تر مبتلا هستند یا فشار خونشان تحت کنترل است باید به ورزش به عنوان راهی برای درمان مشکل خود نگاه کنند.

آیا فشار خون بالا قابل پیشگیری است؟

با رعایت نکات زیر می توانید به درمان فشار خون بالا کمک کنید :

– نسبت به قد تان وزنی نرمال داشته باشید.
– به طور منظم ورزش کنید. این کمک می‌کند دچار اضافه وزن نشوید یا اضافه ‌وزن تان را از بین ببرید. ورزش همچنین قلب و عروقتان را قوی و سالم نگه می‌دارد.
– یک رژیم ‌غذایی سالم که شامل دانه‌های کامل، لبنیات کم‌چربی، میوه و سبزیجات می‌شود داشته باشید.
– سیگار نکشید. سیگار کشیدن و فشار خون بالا جزء عوامل اصلی ابتلا به حمله قلبی و سکته هستند.
– سطح استرس تان را تحت کنترل داشته باشید. تکنیک‌های ریلکسیشن مثل تمرینات تنفس عمیق در این زمینه کمک می‌کند.
– مصرف سدیم (نمک) خود را تحت کنترل داشته باشید. مصرف کمتر نمک به پایین آوردن فشار خون در برخی افراد کمک می‌کند و از بروز فشار خون بالا در برخی افراد جلوگیری به عمل می‌آورد.
– از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
– فشار خونتان را بدانید. به طور منظم آن را چک کنید. / کیدزپرشیا