طرز تهیه شربت و ژله تخمه شربتی + نحوه ی شستن صحیح دانه ها

طرز تهیه شربت و ژله تخمه شربتی

برای آشنایی با فواید این شربت مقوی پیشنهاد میکنیم مقاله خواص تخم شربتی را حتما مطاله نمایید.

طرز تهیه شربت تخم شربتی
طرز تهیه شربت تخم شربتی

مواد لازم برای تهیه ی شربت تخمه شربتی

تخم شربتی 4 قاشق غذاخوری
آب سرد 4 لیوان
آبلیمو 1/4 لیوان
شکر مقدار لازم

طرز تهیه شربت تخمه شربتی

تخم شربتی را داخل کاسه ای بریزید و به آن آب اضافه کنید. پس از 10 دقیقه دانه ها خیس خورده و لعاب دار میشوند. در این مرحله باید تخم شربتی ها را از آب جدا کنید ( این روش برای تمیز شدن تخم شربتی است تا شن های ریز و خاشاک از تخم شربتی جدا شوند ، این مرحله را 2 بار دیگر تکرار کنید).

پس از شستشو تخم شربتی را داخل پارچ بریزید و به آن 4 لیوان آب سرد ، آبلیمو و شکر اضافه کنید، خوب مخلوط کنید تا شکر حل شود سپس داخل لیوان بریزید و به آن تکه های یخ اضافه کرده و سرو کنید.

طرز تهیه ژله تخم شربتی
طرز تهیه ژله تخم شربتی

مواد لازم برای تهیه ژله تخمه شربتی

ژله به رنگ دلخواه : 1 بسته
شربت تخم شربتی بدون شکر: 1 لیوان
آب جوش : 1 لیوان
گلاب : یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه ژله تخمه شربتی

ژله را با یک لیوان آب جوش مخلوط میکنیم و هم میزنیم تا شفاف شود. سپس شربت تخم شربتی و گلاب را اضافه کرده و در قالب میریزیم و در یخچال میگذاریم تا بسته شود، با این کار تخم شربتی ته نشین می شود و ژله حالتی دو لایه و زیبا بخود می گیرد.

نکته :
اگه دوست دارین تخم شربتی ها ته نشین نشوند، باید بعد از افزودن تخم شربتی، ژله را در یخچال بگذارید تا کمی نیم بند شود، بعد با قاشق هم بزنید و در قالب بریزید، نهایتا در یخچال بگذارید تا کاملا بسته شود.

نحوه ی صحیح شستن تخمه شربتی

تخم شربتی رو باید تو ظرف پلاستیکی شست آب بریزید بر روی دانه ها و بگذارید 10 دقیقه بماند دانه ها لعاب می دهند، آب روی آن ها را به آرامی خالی کنید و دوباره آب تازه بریزید چندین بار این کار را انجام دهید تا تمیز شوند.