جایزه بفتا چیست؟

جوایز آکادمی فیلم بریتانیا (به انگلیسی British Academy Film Awards) که به اختصار جایزه بفتا (به انگلیسی BAFTA) نامیده می شود جایزه ای است که هر ساله به بهترین های سینما و تلویزیون در بریتانیا اهدا می شود.

عکس ماسک جایزه بفتا
جایزه بفتا چیست؟

تاریخچه جایزه بفتا

اولین مراسم جوایز بفتا در سال 1949 در بخش سینما برگزار شد و برندگان یک مجسمه برنزی به شکل ماسک دریافت کردند، این ماسک برنزی بر روی یک پایه سنگ مرمر قرار دارد.

در سال 1954 جایزه بفتا در بخش تلویزیون هم به جوایز بفتا اضافه شد.

از سال 2008 مراسم جایزه بفتا در اپرای سلطنتی لندن برگزار شده است، قبل از آن این مراسم در سینمای اودون در میدان لستر برگزار می شد.

مراسم جشن سالانه جوایز بفتا در ماه‌های آوریل و می برگزار می‌شد اما از سال 2002 به بعد به دلیل آنکه قبل از مراسم جایزه اسکار برگزار شود، زمان برگزاری آن به ماه فوریه تغییر یافت.

جایزه بفتا در بخش سینما به بهترین فیلم، بهترین فیلم بریتانیایی، بهترین فیلم خارجی، بهترین فیلم کوتاه، بهترین انیمیشن، بهترین مستند، بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین تازه وارد

بهترین فیلم برداری، بهترین صدا برداری، بهترین طراحی تولید، بهترین تدوین، بهترین گریم و آرایش مو، بهترین فیلم نامه اصلی و اقتباسی و رقابت ستاره ها اهدا می شود.

جایزه بفتا در بخش تلویزیون به بهترین بازیگر نقش اصلی زن و مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، بهترین سریال کمدی، بهترین برنامه سرگرمی، بهترین عملکرد سرگرمی، بهترین بازیگر زن و مرد کمدی، بهترین سریال درام

بهترین برنامه بین‌المللی، بهترین مستند، بهترین برنامه ویژه، بهترین پوشش خبری، بهترین برنامه ورزشی، جایزه پایونیر، جایزه بین‌المللی و جایزه تماشاگران یوتیوب اهدا می شود.

برندگان جایزه بفتا

وودی آلن تاکنون 24 بار در زمینه های مختلف نامزد جایزه بفتا شده و 10 بار جایزه بفتا را به دست آورده است.

جودی دنچ بازیگری است که در دهه های 60، 80، 90، 2000 و 2010 برنده ی جایزه ی بفتا شده است، او در کنار مریل استریپ با 15 نامزدی جایزه ی بفتا رکورد دار هستند.

داستین هافمن تاکنون 8 باز نامزد جایزه ی بفتا شده و از این نظر رکورد دار می باشد.

دو فیلم ایرانی جدایی نادر از سیمین در سال 2011 و فیلم فروشنده در سال 2017 توانسته‌ اند نامزد جایزه بفتای بهترین فیلم غیر انگلیسی شوند.