10 گل دوست داشتنی که تنها در شب می شکفند

شب های مهتابی، زیبایی خودشان را دارند. شب زیبایی را تصور کنید، در حالی که یک فنجان قهوه یا چای داغ در دست دارید و کنار خانواده تان نشستید، نسیم خنکی به آرامی گونه های شما را نوازش می کند و رایحه مطبوع گل های شب بو در فضا پخش می شود.

هیچ چیز نمی تواند زیباتر از این باشد، آرامش و صفایی که بعد از یک روز کار سخت نصیب شما می شود. به نظر من باغ ها و چمنزارها بدون گل های شب بو، معنا و مفهومی ندارند. من چند نمونه از این گل های پرطرفدار را به شما معرفی می کنم.

10- پامچال یا شکوفه عصر (Evening Primrose)

پامچال یا شکوفه عصر
پامچال یا شکوفه عصر

پامچال (اصطلاح گیاه شناسی: Oenothera biennis)، گیاهی از خانواده اصیل اوناگرسی است که بومی آمریکاست، اما در حال حاضر در اروپا، آسیا، نیوزیلند و استرالیا نیز یافت می شود. گل های زرد و زیبای این گیاه، شکوفه شب نامیده می شود، چراکه این گل فقط شب ها می شکفد. این گیاه از نظر گیاه پزشکی نیز معروف است.

از دانه ، برگ ها، روغن دانه و ریشه آن، در داروسازی استفاده می شود. حشرات شبگردی مثل بید، این گیاهان را گرده افشانی می کنند. ارتفاع این گیاه به 3 تا 5 فوت می رسد. پهنای گل های آن نیز بین 0.78 تا 2 اینچ هستند.
9- نیلوفر آبی شب بو

نیلوفر آبی شب بو
نیلوفر آبی شب بو
نیلوفر آبی شب بو
نیلوفر آبی شب بو

این گل گرمسیری که شبها می شکفد، در هر برکه ای که دیده شود، توجه همه را به سوی خود جلب می کند. این زنبق آبی به رنگ قرمز خونی، صورتی یا ارغوانی است. در هوای گرگ و میش شب می شکفد. این گل زیبا و درخشان شناور در آب، اغلب در مجاورت زمینه تاریک، منظره ای اسرارآمیز می آفریند. نیلوفرهای گرمسیری، بزرگتر از نیلوفرهایی هستند که در مناطق خشک می رویند و در اغلب موارد، شدت رنگ آنها بیشتر از نیلوفرهای مناطق خشک است. این گل ها، 7 تا 10 سایز مختلف دارند. هر گل، 19 تا 20 گلبرگ دارد و رایحه این گل ها تند اما ضعیف است.

8- گل های مهتاب

گل های مهتاب
گل های مهتاب
گل های مهتاب
گل های مهتاب

گل های مهتاب (اصطلاح گیاه شناسی: Ipomoea)، به این اسم نامیده می شوند، چراکه در زیر نور ماه می شکفند. رنگ این گل های زیبا صورتی یا سفید است. شب ها به سرعت باز می شوند و تمام طول شب شکوفایند. آنها زمانی بسته می شوند که گلبرگ هایشان نور خورشید را لمس کند. ارتفاع این گیاه به حدود 15 فوت می رسد. توسط بذر تکثیر می شود و باید زمانی کاشته شود که هلال ماه، نو یا در حال افزایش است.

7- زنبق شب

زنبق شب
زنبق شب
زنبق شب
زنبق شب

این زنبق شب زیبا (اصطلاح گیاه شناسی: Gladiolus Tristis)، گلی به رنگ زرد شیری با رایحه تند و دل انگیز است. این گل، معمولا در مناطق خنک با بارش فراوان باران رشد می کند. آنها را می توان در نزدیکی سطح دریا تا ارتفاعات بلند نیز پیدا کرد. ارتفاع معمول آنها بین 36 تا 48 اینچ است. در اواخر بهار و اوایل نیمه تابستان شکوفه می دهد. اسم آن شامل دو واژه است؛ شب و Gladiolus. Gladiolus، یک واژه لاتین به معنای شمشیر است. قسمت هایی از این گیاه سمی است و می تواند سبب حساسیت و خارش پوستی شود. این گیاه، پروانه ها، زنبورها و حشرات را به سمت خود جذب می کند.
6- زنبق کازابلانکا

زنبق کازابلانکا
زنبق کازابلانکا
زنبق کازابلانکا
زنبق کازابلانکا

زنبق کازابلانکا، گلی بسیار گرانقیمت و معطر است که در ساخت عطرها و در مراسم عروسی مورد استفاده قرار می گیرد. گلی از تیره لیلیوم است که بیش از 110 گونه متنوع را شامل می شود. این گل ها، 6 گلبرگ دارند و رنگ بندی آنها از سفید گرفته تا زرد، نارنجی و ارغوانی و صورتی متنوع است. اگر تمام گونه های آن در یک باغ کشت شوند، باغ شبیه رنگ هایی به نظر می رسد که روی تخته رنگ یک نقاش اسپری شده. این گل، زیبا، ظریف و دارای رایحه ای عالی است.

5- درخت مگس گیر ناتینگهام

درخت مگس گیر ناتینگهام
درخت مگس گیر ناتینگهام
درخت مگس گیر ناتینگهام
درخت مگس گیر ناتینگهام
درخت مگس گیر ناتینگهام
درخت مگس گیر ناتینگهام

ناتینگهام، یک گل سفید وحشی با برگ های کرکی و ته رنگ صورتی است. عصر که می شود، رایحه غلیظ آن هوا را پر می کند. این گیاه، حشرات شب پر و بیدها را به سمت خود جذب می کند. یکبار، دیوارهای قلعه ناتینگهام را با این گل های زیبا پوشاندند و به همین دلیل این گل به این نام معروف شد. این گل ها در طول عملیات بازسازی و ساخت و ساز این قلعه در قرن نوزدهم خراب شدند. مگس گیر ناتینگهام، دارای ساقه های باریک و نیزه ای شکل و برگ های آویزان شبیه قاشق است.

4- گل  ساعت 4

گل ساعت 4
گل ساعت 4

گل های زیبای این گیاه دائمی ترد و شکننده، شبها می شکفد. این گیاه در بهار و تابستان گل می دهد. این گل ها در رنگ هایی چون قرمز، زرد، صورتی و آبی تا سفید یافت می شوند. برای رشد، به تابش کامل نور آفتاب نیازمند است و گل های آن در ساعت 4 عصر شروع به شکفتن می کند. به همین دلیل نیز به این اسم نامیده می شود. حصار و پرچین های عالی را می شود از آنها ساخت. زمانی که گل های این گیاه می شکفند، عطر فوق العاده ای در فضا پخش می شود.

3- Saussurea obvallata/ براهما کمال

Saussurea obvallata/ براهما کمال
Saussurea obvallata/ براهما کمال

Saussurea Obvallata، به براهما کمال نیز معروف است. گل زیبایی است که شبها می شکفد و بعد از براهما، خدای هندو، به این اسم نامیده شد. این گیاه، بومی چین، هند و برمه است. یکبار در سال و شب هنگام گل می دهد و کاربردهای دارویی زیادی دارد. این گل در مناطق سردسیری و کوهستان ها رشد می کند. راس گل عملا ارغوانی است و طبیعت آن به شکل لایه هایی به رنگ زرد مایل به سبز است که در جلد کاغذی قایقی شکل محصور شده است.

2- گل های میوه اژدها

گل های میوه اژدها
گل های میوه اژدها
گل های میوه اژدها
گل های میوه اژدها
گل های میوه اژدها
گل های میوه اژدها

میوه اژدها، بومی مکزیک، آمریکای جنوبی و مرکزی است. این میوه در کشورهای جنوب غربی آسیا همچون ویتنام و مالزی نیز کشت می شود. آنها در تایوان، اسرائیل و جنوب چین نیز تولید می شوند. این گیاه، گل های زیبایی دارد که در شب می شکفند. شروع شکفتن آنها ساعت 7 عصر است و در ساعت 12 شب، کاملا باز می شوند. این گل های بزرگ زیبا، در مجاورت برگ های سبز، زمینه سیاه تیره و همراه میوه شکوفه می دهند و منظره ای باشکوه را به نمایش می گذارند. گل دهی آنها از اکتبر آغاز می شود و تا ماه می ادامه می یابد.

1- پایپ کاکتوس هلندی

 پایپ کاکتوس هلندی
پایپ کاکتوس هلندی

Epiphyllum Oxypetalum یا پایپ کاکتوس هلندی، یکی از گونه های گلدار و بزرگ کاکتوس بومی مکزیک تا برزیل است. این گیاه می تواند تا 20 فوت (6.1 متر) رشد کند. شاخه های آن، سبز تیره است و نیاز به خاک حاصلخیز و مرطوب دارد. در اواخر بهار و اوایل تابستان رشد می کند؛ حدودا 30 می. این گیاه، فقط یک تا دو روز گل می دهد. هر گل به تنهایی می تواند حدود 11 اینچ (27.9 سانتی متر) در طول و 5 اینچ (12.7 سانتی متر) در عرض رشد کند. همانطور که خورشید غروب می کند، این گل نیز شروع به باز شدن می کند. این گل، عطری بسیار نافذ و نشاط بخش دارد که به محض شکوفا شدن در فضا پخش می شود.