بهترین ادویه ها و گیاهان دارویی برای چربی سوزی، لاغری و کاهش وزن

ادویه های مفید برای لاغری و چربی سوزی
ادویه های مفید برای لاغری و چربی سوزی

همه ی ما به دنبال راهی ساده و آسان برای تناسب اندام هستیم، یکی از بهترین روش های لاغری سریع استفاده صحیح از ادویه جات و گیاهان دارویی در کنار ورزش می باشد که به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامین و مواد معدنی که دارند باعث لاغری و کاهش وزن شده و مصرف آن ها عوارض جانبی به دنبال ندارد.

ما در این مقاله از سایت کوکا ادویه ها و گیاهان دارویی مفید و مناسب برای چربی سوزی و لاغری سریع شکم و پهلو، ران ها و صورت را ارائه کرده ایم.

ادویه جات مناسب برای لاغری و کاهش وزن

1. دارچین

دارچین به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و فلاونوئید هایی که دارد، یکی از بهترین ادویه ها برای چربی سوزی، افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن و لاغری و کاهش وزن محسوب می شود.

چهار روز در هفته، صبح ناشتا 1-2 قاشق چای خوری پودر دارچین را در یک لیوان آب بریزید و بنوشید یا یک تکه چوب دارچین را از شب قبل در یک لیوان آب بیندازید و در دمای محیط بگذارید تا عصاره آن در بیاید، سپس صبح ناشتا آن را بنوشید.

2. هل

هل یکی از ادویه های ترموژنیک است یعنی با افزایش گرما در بدن به چربی سوزی کمک کرده، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

یک قاشق چای خوری چای سبز و یک قاشق چای خوری پودر هل را به یک لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، هر روز، روزی یک بار این دمنوش را استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید.

فراموش نکنید که زیاده روی در مصرف هل می تواند باعث اسهال و استفراغ شود.

3. فلفل کاین

فلفل کاین به دلیل مقادیر بالای کاپسیسین موجود در آن به عنوان یک ادویه ی ترموژنیک شناخته می شود که با افزایش گرما در بدن به چربی سوزی شکم و پهلو کمک کرده و باعث لاغری و کاهش وزن می شود. گفته می شود که فلفل کاین سوخت و ساز بدن را تا 5 درصد و چربی سوزی را تا 16 درصد افزایش می دهد.

دو بار در روز 1/4 قاشق چای خوری فلفل کاین و آب یک لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب بریزید و بنوشید.

زیاده روی در مصرف فلفل کاین ممکن است منجر به ناراحتی معده، سرگیجه و استفراغ شود.

4. فلفل سیاه

مقادیر بالای پیپرین موجود در فلفل سیاه از ایجاد سلول های چربی در بدن جلوگیری کرده و با افزایش چربی سوزی باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

علاوه بر این فلفل سیاه با سم زدایی و پاک سازی روده به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

1/4 قاشق چای خوری فلفل سیاه را با نصف قاشق چای خوری عسل طبیعی در یک لیوان آب ولرم بریزید و یک بار در روز این معجون را بنوشید.

زیاده روی در مصرف فلفل سیاه ممکن است باعث ایجاد ادم، ناراحتی معده و مشکلات تنفسی شود.

5. زیره سبز

زیره سبز یکی از بهترین ادویه ها برای سم زدایی روده است که به افزایش چربی سوزی و در نتیجه لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

قبل از هر وعده ی غذایی 1 قاشق چای خوری پودر زیره سبز (2 قاشق چای خوری دانه های زیره سبز) را در یک لیوان آب بریزید و بنوشید.

مصرف بیش از حد زیره سبز موجب التهاب، اسهال و اسپاسم روده می شود.

6. زردچوبه

مقادیر بالای کورکومین موجود در زردچوبه باعث افزایش چربی سوزی در بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه و آب یک لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب ولرم بریزید و یک بار در روز بنوشید.

زیاده روی در مصرف زردچوبه می تواند باعث تهوع، افزایش خونریزی در قاعدگی و افت فشار خون شود.

7. رزماری

رزماری حاوی مقادیر بالای آنزیم لیپاز است که باعث تجزیه ی چربی ها شده و با افزایش چربی سوزی به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

رزماری همچنین حاوی مقادیر بالای فیبر است که از جذب چربی جلوگیری کرده و با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

1 قاشق چایخوری رزماری تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، این دمنوش را روزی یک یا دو بار بنوشید.

مصرف بیش از حد رزماری باعث اسهال و حالت تهوع شود، همچنین زنان در دوران بارداری بهتر است از مصرف رزماری اجتناب کنند.  

8. تخم شنبلیله

تخم شنبلیله سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و با سم زدایی روده بزرگ به افزایش چربی سوزی بدن و لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

2 قاشق چای خوری تخم شنبلیله را در یک فنجان آب بریزید و بگذارید یک شب بماند تا خیس بخورد و عصاره آن در بیاید و صبح ناشتا این معجون را بخورید.

زنان باردار بهتر است از مصرف تخم شنبلیله در دوران بارداری اجتناب کنند.

9. خردل

خردل سیاه و زرد کربوهیدرات و کالری پایینی دارند و چون غنی از فیبر هستند با کاهش اشتها و جلوگیری از پرخوری باعث لاغری و کاهش وزن می شود. گفته می شود که خردل متابولیسم بدن را تا 25 درصد افزایش می دهد.

1 قاشق چای خوری دانه های خردل سیاه یا زرد را به مدت 30 دقیقه در آب خیس کنید، سپس با 1 قاشق چای خوری روغن زیتون و 1 قاشق چای خوری آب لیموترش تازه ترکیب کنید و از آن به عنوان سس سالاد استفاده کنید.

زیاده روی در مصرف خردل باعث سوزش سردل و ناراحتی معده می شود.

10. تخم گشنیز

این ادویه معطر حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم است که نفخ را کاهش داده و با سم زدایی روده ها، باعث افزایش سوخت و ساز بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

هر روز صبح ناشتا 2 قاشق چای خوری تخم گشنیز (1 قاشق چای خوری پودر تخم گشنیز) و نصف قاشق چای خوری پودر دارچین را به یک لیوان آب اضافه کنید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس بنوشید.

توصیه می شود که از مصرف تخم گشنیز در دوران بارداری یا قبل از جراحی اجتناب کنید.

11. رازیانه

مقادیر بالای فیبر موجود در رازیانه ز طریق اتصال به مولکول های چربی، جذب چربی در بدن را کاهش می دهد و به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در آن به سم زدایی بدن و در نتیجه لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

هر روز صبح ناشتا 2 قاشق چای خوری رازیانه را به یک فنجان آب اضافه کنید و بنوشید.

زیاده روی در مصرف رازیانه باعث اسهال و حالت تهوع می شود.

گیاهان دارویی مفید و موثر برای لاغری و کاهش وزن

12. جینسینگ

جینسنگ یکی از بهترین گیاهان دارویی شناخته شده برای افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن است که چربی سوزی را افزایش داده و باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

3 قاشق غذا خوری عصاره جینسینگ را با 1 قاشق غذا خوری آب لیمو ترش تازه و نصف قاشق غذا خوری پودر دارچین به 500 میلی لیتر آب جوش اضافه کنید، بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد و روزی یک لیوان از ایند منوش را استفاده کنید.

13. گل ختمی

دمنوش گل ختمی به دلیل خواص دیورتیک که دارد، از احتباس آب در بدن جلوگیری می کند، همچنین دمنوش گل ختمی باعث کاهش اشتها شده و با جلوگیری از پرخوری به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

2 قاشق غذا خوری از گل ختمی خشک شده را به 2 فنجان آب جوش اضافه کنید، بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد سپس با 1 قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و بنوشید.

14. چای سبز

بدون شک چای سبز یکی از بهترین گیاهان دارویی برای لاغری و کاهش وزن است. چای سبز مقادیر بالای کاتچین دارد که باعث افزایش متابولیسم بدن شده و با افزایش چربی سوزی به لاغری و کاهش ورن کمک می کند.

چای سبز همچنین با کاهش اشتها و پیشگیری از پرخوری باعث کاهش وزن می شود.

2 قاشق چای خوری چای سبز و 1/4 قاشق چای خوری پودر دارچین را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 7 دقیقه بماند تا دم بکشد، دمنوش چای سبز را 30 دقیقه قبل از هر وعده ی غذایی استفاده کنید.

زیاده روی در مصرف چای سبز باعث بی خوابی، اسهال، استفراغ، سوزش سر دل و سرگیجه می شود.

15. آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هاست و به عنوان یکی از گیاهان دارویی مفید و موثر برای افزایش متابولیسم بدن و لاغری و کاهش وزن شناخته می شود.

هر روز صبح ناشتا 1-2 قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا را با یک فنجان آب ترکیب کنید و بنوشید.

16. سیر

تحقیقات اخیر نشان داده که سیر یکی از بهترین گیاهان دارویی برای افزایش چربی سوزی به ویژه در شکم و پهلو می باشد. سیر همچنین حاوی مقادیر بالای آلیسین است باعث کاهش اشتها شده و با افزایش متابولیسم بدن به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

هر روز یک لیوان آب را به یک حبه سیر له شده و آب نصف یک لیو ترش تازه ترکیب کنید و بنوشید.

زیاده روی در مصرف سیر علاوه بر بوی بد دهان باعث تهوع و اسهال می شود.

17. زنجبیل

تحقیقات نشان داده که زنجبیل به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و خواص ضد التهابی که دارد، متابولیسم بدن را تا 20٪ بهبود بخشیده و با افزایش چربی سوزی بدن به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

زنجبیل همچنین دارای خواص ترموژنیک است که با افزایش گرمای بدن باعث کاهش اشتها شده و با جلوگیری از پرخوری به کاهش وزن کمک می کند.

هر روز یک بند انگشت زنجبیل تازه را در یک فنجان آب جوش بیندازید و بگذارید 2 دقیقه بجوشد، از روی حرارت بردارید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد، 1 قاشق غذا خوری عسل طبیعی به آن اضافه کنید و بنوشید.

مصرف بیش از حد زنجبیل باعث تهوع، گاز و ناراحتی معده می شود.

18. گل قاصدک

گل قاصدک به دلیل مقادیر بالای فیبر موجود در آن، یکی از گیاهان دارویی موثر برای کاهش اشتها بوده که با پیشگیری از پرخوری و کاهش جذب چربی در بدن باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

هر روز 1 قاشق چای خوری گل قاصدک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و بگذارید 2 دقیقه بجوشد، از روی حرارت بردارید و بگذارید 5 دقیقه بماند تا دم بکشد و سپس بنوشید.

توصیه می شود که زنان در دوران بارداری باید از مصرف گل قاصدک اجتناب کنند.


در ادامه بخوانید : دمنوش های چربی سوز خانگی


منابع : stylecrazemercola

فال روزانه کوکا