روش های نگهداری زنجبیل تازه در خانه + نحوه خرید

طرز نگهداری زنجبیل تازه
طریقه نگهداری و استفاده زنجبیل تازه

داخل یخچال | داخل فریزر | خشک کردن زنجبیل

ریشه زنجبیل یکی از بهترین و پرخاصیت ترین سبزیجات ریشه ای است که اگر به درستی نگهداری شود، مدت طولانی تازه می ماند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با بهترین راه ها و روش های نگهداری زنجبیل تازه به مدت طولانی بیشتر آشنا شوید؛

نحوه نگهداری زنجبیل تازه در خانه

1. در یخچال

بهترین روش نگهداری از زنجبیل تازه این است که آن را در یخچال نگهداری کنید. برای اینکه زنجبیل تازه را به مدت طولانی تری در یخچال نگهداری کنید توصیه می شود که ریشه زنجبیل را در کیسه فریزر قرار داده، به خوبی هوای آن را بگیرید و آن را در کشوی یخچال بگذارید.

شما همچنین می توانید زنجبیل های برش خورده یا پوست کنده را با یک دستمال پارچه ای کاملا خشک کنید و به مدت چند روز در یخچال نگهداری کنید.

توجه داشته باشید که ریشه زنجبیل تازه را بیشتر از 2 تا 3 هفته نمی توان در یخچال نگهداری کرد.

2. در فریزر

اگر می خواهید زنجبیل را به مدت طولانی تری نگهداری کنید توصیه می شود که آن را با پوست در فریزر بگذارید.

زنجبیل تازه را که به صورت کامل با پوست است، یا آن را پوست گرفته و خرد کرده اید در کیسه فریزر که هوای آن را گرفته اید یا یک ظرف پلاستیکی درب دار بگذارید و آن را فریز کنید.

هر زمان که خواستید زنجبیل را از فریزر خارج کنید، همان مقدار که می خواهید را رنده کرده و بقیه را دوباره به فریزر برگردانید.

جالب است که نیازی نیست اجازه دهید یخ زنجبیل آب شود و بعد از آن استفاده کنید چون پوست زنجبیل یخ زده راحت تر کنده می شود.

3. زنجبیل را بکارید

اگر می خواهید همیشه زنجبیل تازه در خانه داشته باشید توصیه می شود که ریشه زنجبیل را در یک گلدان کوچک بکارید و آن را کنار پنجره بگذارید.

درست مثل هر گیاه دیگری شاخه ها و برگ های آن رشد می کنند حالا هر وقت به زنجبیل تازه نیاز داشتید، آن را از گلدان خارج کنید یک تکه ریشه را قطع کنید و دوباره به گلدان برگردانید.

تا زمانی که گیاه آب داشته باشد شما همیشه زنجبیل تازه در خانه دارید.

در ادامه بخوانید : نحوه کاشت زنجبیل

4. زنجبیل را خشک کنید

درست است که زنجبیل تازه عطر و بوی قوی تری دارد اما همیشه دسترسی به آن آسان نیست، یکی از بهترین روش ها برای نگهداری ریشه زنجبیل به مدت طولانی این است که آن را خشک کنید.

برای تهیه زنجبیل خشک شده، زنجبیل های تازه را خوب بشویید و پوست آن را بکنید. سپس زنجبیل را تا حد امکان ریز خرد کنید، برش های نازک سریع تر و یکدست تر خشک می شوند.

ساده ترین روش برای خشک کردن زنجبیل این است که آن را به مدت 3 تا 4 روز پشت پنجره در معرض نور خورشید قرار دهید.

یکی دیگر از روش های خشک کردن زنجبیل این است که برش های زنجبیل تازه را در سینی فر بچینید و به مدت 1 تا 2 ساعت در دمای 150 درجه فارنهایت خشک کنید. زنجبیل را هر 15 تا 20 دقیقه یکبار چک کنید تا مطمئن شوید که نمی سوزد.

پس از خشک شدن زنجبیل، آن را از فر خارج کرده و بگذارید خنک شود. بعد از خنک شدن آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید کاملا خشک شده باشد، مهم است که زنجبیل قبل از نگهداری کاملا خشک شود چون رطوبت می تواند باعث ایجاد قارچ شود.

زنجبیل خشک شده را می توان به صورت پودر در آورد. پودر زنجبیل را در یک ظرف شیشه ای در بسته بریزید و در دمای اتاق به مدت یک ماه و در فریزر برای مدت طولانی تری نگهداری کنید.

نحوه خرید زنجبیل تازه

به دنبال زنجبیل هایی باشید که پوست خارجی صاف و بدون چروک و بافتی محکم دارند، اگر پوست زنجبیل چروکیده شده یعنی در حال خراب شدن است.

زنجبیل هایی را انتخاب کنید که بزرگ و سنگین باشند.

حتما انتهای ریشه های زنجبیل را چک کنید که لکه نداشته باشند.

در ادامه بخوانید : نگهداری سیر تازه به مدت طولانی

منبع : thespruceeats

فال حافظ کوکا