نقد و بررسی فیلم 12 سال بردگی + خلاصه داستان

داستان و نقد فیلم 12 سال بردگی
داستان و نقد فیلم 12 سال بردگی

خلاصه داستان فیلم 12 سال بردگی | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

فیلم 12 سال بردگی به کارگردانی استیو مک کوئین از فیلم های تاریخی درباره دوران سیاه برده داری در آمریکا است که بازیگرانی همچون چیویتل اجیوفور، مایکل فاسبندر و برد پیت در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

درجه فیلم : R
ژانر: زندگی نامه، درام، تاریخی
زمان فیلم: 134 دقیقه
تاریخ اکران: 8 نوامبر سال 2013
استودیو: فاکس سرچ لایت پیکچرز

خلاصه داستان فیلم 12 سال بردگی

فیلم دوازده سال بردگی اقتباسی از خاطرات یک مرد آفریقایی آمریکایی آزاد به نام سالمن نورثاپ است که داستان آن بین سال های 1841 تا 1853 رخ می دهد و دوازده سال بردگی این مرد تحت مالکیت اربابان مختلف و بی رحم را روایت می کند.

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

سال 1841 در دوره ای که نظام برده داری بر آمریکا حاکم است و سیاه پوستان به عنوان برده، زندگی سختی را می گذرانند مرد آفریقایی آمریکایی آزادی به نام سالمن نورثاپ به همراه همسر و دو فرزندش در نیویورک زندگی می کند.

نورثاپ مردی تحصیل کرده است که با نوازندگی ویولن خرج خود و خانواده اش را تامین می کند اما به دنبال شغل مناسب تری می گردد تا این که با دو مرد سفید پوست به نام های براون و همیلتون آشنا می شود.

آن ها که خود را اهل هنر معرفی کرده اند به نورثاپ پیشنهاد شغل وسوسه برانگیزی می دهند، این که او را به عنوان نوازنده استخدام کرده و با خود به واشنگتن دی سی ببرند. نورثاپ قبول می کند که با آن ها همراه شود اما بعد از رسیدن به واشنگتن دی سی، توسط این دو مرد و با مصرف بیش از حد مواد مخدر بیهوش شده و به عنوان برده به یک دلال برده فروخته می شود.

نورثاپ سعی می کند به آن ها بفهماند یک سیاه پوست آزاد است اما او را کتک زده و به همراه سایر برده های آفریقایی آمریکایی به نیو اورلئان منتقل می کنند. برده ها به او توصیه می کنند که اگر می خواهد در جنوب زنده بماند باید خود را با زندگی بردگی وفق دهد و دیگر نگوید مردی آزاد است.

یک تاجر برده به نام تئو فیلوس فریمن برای او نام پلات را انتخاب می کند و او را به ویلیام فورد، صاحب یک مزرعه می فروشد. فورد که رفتار خوبی با نورثاپ دارد یک ویولن به او می دهد اما بین او و جان تیبتس (نجار مزرعه) تنش به وجود می آید.

تیبتس سعی می کند نورثاپ را با شلاق کتک بزند اما نورثاپ به تیبتس حمله کرده و اجازه این کار را به او نمی دهد. تیبتس و گروهش در تلاش برای دار زدن نورثاپ موفق نمی شوند و در نهایت فورد او را پیدا می کند.

فورد برای نجات جان نورثاپ از دست افراد شرور، او را به برده دار دیگری به نام ادوین اپس می فروشد. نورثاپ سعی می کند به فورد بفهماند که برده نیست اما فورد که با خرید او بدهکار شده نمی تواند کمکی کند و نورثاپ به مزرعه پنبه ارباب جدیدش منتقل می شود.

اپس بر خلاف فورد مردی بی رحم است و برده هایش از جمله زنی به نام پاتسی را مورد آزار و اذیت فراوان قرار می دهد. پاتسی یک برده بسیار کاری است که می تواند دو برابر دیگران در روز پنبه برداشت کند اما به شدت مورد شکنجه اپس قرار می گیرد و خانم اپس نیز از او متنفر است.

مزرعه اپس دچار آفت می شود و او که نمی تواند روی مزارعش کار کند برده هایش را در طول فصل برداشت به مزرعه همسایه اجاره می دهد. در آن جا نورثاپ توجه مالک مزرعه یعنی قاضی ترنر را جلب می کند و او به نورثاپ اجازه می دهد در سالگرد ازدواج یکی از همسایگانش کمانچه بنوازد و پول جمع کند.

نورثاپ بعد از بازگشت به مزرعه اپس، از فردی به نام آرمسبی می خواهد با دریافت مقداری پول نامه اش را به یکی از دوستانش در نیویورک بفرستد. آرمسبی پول را قبول می کند اما درباره این مسئله به اپس گزارش می دهد.

اپس که از این مسئله بسیار عصبانی است نیمه شب با حالت مست به سراغ نورثاپ آمده و با چاقو او را تهدید می کند تا جریان نامه را برایش تعریف کند. نورثاپ سرانجام او را متقاعد می کند که آرمسبی دروغ گفته است و بعدا نامه اش را می سوزاند تا به دست اپس نیفتد.

مدتی بعد اپس، پاتسی را که برای تهیه صابون به مزرعه همسایه رفته بود (خانم اپس اجازه استفاده از صابون را به او نمی داد) گرفته و به نورثاپ دستور می دهد به او شلاق بزند، سپس خودش زن بیچاره را تا سر حد مرگ کتک می زند. این اتفاق روی نورثاپ تاثیر بدی می گذارد تا جایی که با عصبانیت ویولن خود را نابود می کند.

به دستور اپس، نورثاپ به یک کارگر کانادایی به نام ساموئل باس در ساخت آلاچیق کمک می کند. باس که با برده داری مخالف است از رفتار وحشیانه اپس با برده ها به ستوه آمده و از او می خواهد با آن ها این طور رفتار نکند.

نورثاپ وقتی از طرز فکر باس درباره برده داری مطلع می شود تصمیم می گیرد مشکل خود را با او مطرح کند. او از باس می خواهد نامه اش را به نیویورک بفرستد، اگرچه باس ابتدا به دلیل خطرناک بودن این کار دچار تردید می شود اما سرانجام قبول می کند و نامه اش را پست می کند.

یک روز کلانتر محلی به همراه دو مرد به مزرعه اپس می آیند، کلانتر برای تایید صحت حرف های نورثاپ از او سوالاتی درباره زندگی اش در نیویورک می پرسد و نورثاپ مرد همراه کلانتر را می شناسد، او آقای پارکر مغازه دار در نیویورک است که برای نجات نورثاپ آمده بود.

اپس از این موضوع بسیار عصبانی می شود و سعی می کند از رفتن نورثاپ جلوگیری کند اما موفق نمی شود. نورثاپ خداحافظی احساسی با پاتسی می کند و به سوی آزادی می رود.

نورثاپ به سوی خانه و خانواده اش بر می گردد و در حالی که گریه می کند از پله ها بالا می رود. پس از وارد شدن به خانه، همسرش به همراه پسر، دختر و دامادش از او استقبال می کنند. او صاحب یک نوه هم نام خودش نیز شده است.

خانواده اش او را دلداری می دهند و او در حالی که اشک می ریزد به خاطر غیبت طولانی مدت خود از آن ها معذرت خواهی می کند.

در پایان فیلم درباره شکایت نا موفق نورثاپ علیه براون، همیلتون و بورچ، انتشار کتاب خاطرات دوازده سال بردگی نورثاپ و نقش او در جنبش لغو قانون برده داری توضیحاتی داده می شود و گفته می شود که از مرگ و محل دفن او هیچ اطلاعی در دست نیست.

نقد و بررسی فیلم

فیلم دوازده سال بردگی بر اساس زندگی نامه سالمن نورثاپ ساخته شده که در دوران برده داری، قربانی یک آدم ربایی خشونت آمیز شده و دوازده سال از عمرش را به عنوان برده بیگاری می کشد.

دوازده سال بردگی از آثار برجسته سینمایی است که همه افرادی که به هنر ، اقتصاد، سیاست، سینما، ادبیات یا تاریخ علاقه دارند از تماشای آن پشیمان نخواهند شد.

این فیلم ساخته کارگردان انگلیسی استیو مک کوئین است که با صراحت هر چه تمام تر به بیان وضعیت اسف بار بردگان در دوران سیاه برده داری آمریکا پرداخته و در توصیف ابعاد شخصیتی قهرمان داستان و اربابان سفید پوست او بسیار خوب عمل کرده است.

بازیگران نیز به بهترین شکل ممکن از عهده نقش های خود بر آمده و بازی خیره کننده ای از خود به نمایش گذاشته اند که از جمله آن ها می توان به بازی چیویتل اجیوفور در نقش نورثاپ و درخشش مایکل فاسبندر در نقش ارباب اپس اشاره کرد.

فیلم از بسیاری جهات دیگر مانند فیلم برداری، تدوین و همچنین موسیقی آن که اثر هانس زیمر مشهور می باشد در سطح بالایی قرار دارد و توانسته نام خود را به عنوان یکی از اثرگذارترین فیلم های تاریخی جهان و برنده جایزه اسکار ماندگار کند.

فروش فیلم

فیلم 12 سال بردگی که با بودجه 22 میلیون دلاری ساخته شده توانست در باکس آفیس به فروش 187.7 میلیون دلاری دست پیدا کند.

جوایز و دستاوردهای فیلم

فیلم 12 سال بردگی نامزد جایزه اسکار در 9 رشته مختلف شد و 3 جایزه اسکار دریافت کرد:

  • جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل
  • جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی
  • جایزه اسکار بهترین فیلم
  • جایزه گلدن گلاب بهترین فیلم

منبع: wikipedia