آیا داروی رانیتیدین سرطان زا است؟

قرص رانیتیدین سرطان زا است؟
قرص رانیتیدین سرطان زا است؟

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) از تولید کنندگان دارو درخواست کرده تمامی داروهای تجویزی و بدون نسخه رانیتیدین با نام تجاری زانتاک را سریع از بازار خارح کنند.

تحقیقات محققان در سازمان غذا و دارو نشان داده آلاینده های موجود در داروهای درمان سوزش سر دل به مرور زمان و با نگهداری آن در دمای بالاتر از اندازه معمول افزایش یافته و برای سلامت عمومی خطرناک می باشد.

آلاینده موجود در رانیتیدین ماده ان نیترو سدیم اتیل آمین یا NDMA است که طبق نتایج مطالعات انجام شده احتمالا برای انسان سرطان زا می باشد.

سازمان غذا و دارو از تابستان 2019 در حال تحقیق و بررسی سطح این ماده در رانیتیدین بوده است.

رانیتیدین از داروهای گوارشی رایج است که برای پیشگیری و درمان برخی بیماری های گوارشی همچون زخم معده و روده، رفلاکس معده به مری و سوزش سر دل مصرف می شود.

دکتر وودکاک – مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات داروها در سازمان غذا و دارو – گفته است:

“ما در بسیاری از نمونه هایی که آزمایش کرده ایم سطح غیر قابل قبول ماده NDMA را مشاهده نکردیم اما از آن جا که ما نمی دانیم داروهای رانیتیدین چگونه و چه مدت نگهداری می شوند تصمیم گرفتیم این دارو را در اختیار مصرف کنندگان و بیماران قرار ندهیم مگر آن که از کیفیت آن ها اطمینان حاصل کنیم.”

طبق اعلام سازمان غذا و دارو از کلیه تولید کنندگان رانیتیدین خواسته شده محصولات خود را از بازار خارج و به مصرف کنندگان نیز توصیه شده از مصرف هرگونه قرص یا شربت رانیتیدین اجتناب کنند.

به توصیه این سازمان افرادی که رانیتیدین بدون نسخه مصرف می کنند از سایر داروهای تایید شده جایگزین مانند فاموتیدین (پپسید)، اسموامپرازول (نکسیوم) یا امپرازول (پریلوسک) استفاده کنند.

بیمارانی که از رانیتیدین تجویزی استفاده می کنند نیز حتما قبل از قطع دارو با پزشک خود در مورد سایر گزینه های درمانی مشورت کنند.

منبع: cnn