10 درمان موثر خانگی برای دفع راحت تر سنگ کلیه در منزل

سنگ کلیه به سنگ های سختی گفته می شود که به دلیل کریستالی شدن مواد معدنی، نمک، اگزالات کلسیم در کلیه تشکیل شده و از طریق مجاری ادراری و به همراه ادرار از بدن دفع می شود و معمولا با درد بسیار شدیدی نیز همراه است.

درمان خانگی سنگ کلیه
درمان خانگی سنگ کلیه

سنگ های کلیه در اکثر موارد با مصرف داروهای مسکن برای کاهش درد، مایع درمانی، مصرف داروهای خانگی یا با روش های شیمیایی قابل درمان است اما مهم ترین نکته در مورد دفع سریع تر و راحت تر سنگ کلیه مصرف مایعات فراوان می باشد زیرا مایعات علاوه بر دفع سنگ کلیه از تشکیل سنگ های جدید جلوگیری کرده و به سم زدایی بدن کمک می کنند.

اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که هر چند وقت دچار دردهای ناشی از سنگ کلیه شده و اصطلاحا کلیه سنگ ساز دارید در ادامه مطلب با کوکا همراه باشید تا شما را با چند روش گیاهی و خانگی برای درمان سریع سنگ کلیه آشنا کنیم.

نکته 1: توصیه می شود بعد از مصرف هر یک از این داروها 1 لیوان آب (225 میلی لیتر) نیز بنوشید.

نکته 2: قبل از شروع مصرف داروهای خانگی حتما با پزشک مشورت کنید تا با بررسی شرایط فعلی شما، درمان خانگی مناسب انتخاب کند زیرا گاهی استفاده از یک روش خانگی در برخی افراد نه تنها وضعیت را بهبود نمی بخشد بلکه باعث تشدید ناراحتی خواهد شد.

هشدار: زنان باردار و مادران شیرده قبل از مصرف هرگونه داروی خانگی یا شیمیایی حتما با پزشک مشورت کنند.

روش های خانگی موثر برای درمان و دفع سنگ کلیه

1. آب و مایعات

مصرف آب فراوان در دوره دفع سنگ کلیه سرعت درمان سنگ کلیه را تا حد زیادی بهبود می بخشد. بنابراین توصیه می شود مصرف 8 لیوان آب در روز را به روزانه 12 لیوان افزایش دهید.

کم آبی بدن یکی از عوامل عمده ایجاد سنگ کلیه است. برای تشخیص کم آبی کافیست به رنگ ادرار توجه داشته باشید، ادرار در شرایط طبیعی بسیار روشن و به رنگ زرد کمرنگ است، رنگ زرد تیره ادرار از نشانه های کم آبی بدن است.

مصرف مایعات باعث افزایش حجم ادرار شده و با رقیق کردن مواد تشکیل دهنده سنگ ها از کریستالی شدن آن ها جلوگیری می کند. اگرچه همه مایعات برای این منظور مفید نیستند. به عنوان مثال آب و نوشیدنی هایی همچون چای، قهوه و آب پرتقال خطر بروز سنگ کلیه را کاهش می دهند اما نوشابه های حاوی شیرین کننده های مصنوعی که دارای اسید فسفریک هستند باعث افزایش خطر تشکیل سنگ کلیه می شوند.

2. آب لیمو

آب لیمو ترش تازه از دیگر روش های موثر برای درمان سنگ کلیه است زیرا لیمو حاوی سیترات است که از تشکیل سنگ های کلیه جلوگیری کرده و با شکستن سنگ های کوچک به دفع راحت تر آن ها کمک می کند.

برای به دست آوردن نتیجه عالی مقدار زیادی لیمو نیاز است اما مصرف مقادیر کمتر لیمو نیز تاثیر خوبی در بهبود سنگ کلیه دارد.

لازم به ذکر است آب لیمو فواید دیگری نیز برای بدن دارد که از آن جمله می توان به مهار رشد باکتری های مضر در بدن اشاره کرد.

3. آب ریحان

ریحان حاوی اسید استیک است که به کاهش درد و شکستن سنگ های کلیه کمک می کند و آب ریحان به دلیل خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی برای سلامت کلیه ها مفید است.

این سبزی پرخاصیت سرشار از مواد مغذی است و از دیرباز برای درمان اختلالات گوارشی و التهابی نیز استفاده می شده است.

از برگ های تازه یا خشک ریحان برای تهیه دمنوش استفاده کرده و هر روز چند فنجان بنوشید، همچنین می توانید با استفاده از آب میوه گیر آب برگ های تازه ریحان را گرفته یا به اسموتی اضافه کنید.

هشدار: از مصرف آب ریحان بیش از 6 هفته در یک دوره درمانی خودداری کنید زیرا ممکن است با عوارضی همچون کاهش شدید قند خون، کاهش شدید فشار خون و افزایش خونریزی همراه باشد.

4. سرکه سیب

سرکه سیب نیز حاوی اسید استیک است که برای درمان سنگ کلیه مفید می باشد و علاوه بر دفع راحت تر سنگ ها، به کاهش درد شدید سنگ کلیه کمک می کند.

2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به 170 تا 225 میلی لیتر (و نه بیشتر) آب تصفیه شده اضافه و در طول روز میل کنید یا می توانید آن را به سالاد اضافه کنید.

هشدار:

مصرف خوراکی بیش از حد سرکه سیب ممکن است باعث کاهش سطح پتاسیم خون و افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان شود.

افراد مبتلا به دیابت هنگام مصرف این محلول باید احتیاط کرده و حتما در طول روز به طور منظم سطح قند خون خود را چک کنند.

افرادی که انسولین، دیگوکسین و داروهای دیورتیک مانند اسپیرونولاکتون مصرف می کنند نباید از این روش استفاده کنند.

5. آب کرفس

به نظر می رسد آب کرفس به پاکسازی سموم از بدن که از عوامل ایجاد سنگ کلیه می باشد کمک کرده و به همین دلیل از دیرباز در طب سنتی برای درمان سنگ کلیه استفاده شده است.

آب کرفس برای دفع راحت تر سنگ کلیه نیز مفید است.

1 یا چند ساقه کرفس را به همراه مقداری آب داخل مخلوط کن بریزید و مخلوط حاصل را هر روز بنوشید.

هشدار:

افرادی که دچار اختلالات خونریزی یا فشار خون پایین هستند یا به زودی عمل جراحی در پیش دارند از مصرف آب کرفس خودداری کنند.

افرادی که از داروهایی همچون لووتیروکسین، لیتیم، داروهای افزایش دهنده حساسیت به نور خورشید مانند ایزوترتینوئین و داروهای آرام بخش مانند آلپرازولام مصرف می کنند از مصرف آب کرفس اجتناب کنند.

6. آب انار

آب انار از قرن ها پیش برای بهبود عملکرد کلیه استفاده می شده و به دفع سنگ کلیه و سایر سموم بدن مفید است.

این نوشیدنی مفید دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است که به سلامت کلیه ها کمک کرده و نقش مهمی در پیشگیری از رشد سنگ کلیه ایفا می کنند.

آب انار اثر کاهنده روی سطح اسیدیته ادرار دارد که خطر تشکیل سنگ های بعدی را کاهش می دهد.

هشدار:

محدودیتی برای مقدار آب اناری که در طول روز می نوشید وجود ندارد اما افرادی که داروهای فشار خون مانند کلروتیازید، روسوواستاتین و داروهایی که توسط کبد تغییر می کنند مصرف می کنند لازم است از این روش اجتناب کنند.

7. سوپ لوبیا قرمز

سوپ حاوی لوبیا قرمز برای بهبود سلامت کلیه و دستگاه ادراری مفید است و به حل شدن و دفع راحت تر سنگ های کلیه کمک می کند. کافیست لوبیا قرمز را پخته و 1 تا 2 لیوان آب حاصل از آن را در روز میل کنید.

8. ریشه قاصدک

ریشه قاصدک یک تونیک کلیه است که تولید صفرا را افزایش داده و به نظر می رسد برای دفع ضایعات، افزایش حجم ادرار و بهبود هضم مفید است.

قاصدک حاوی ویتامین های (A, B, C, D) و مواد معدنی همچون پتاسیم، آهن و زینک می باشد.

می توانید آب قاصدک تازه میل کرده یا دمنوش آن را از بازار تهیه کنید. برای تهیه دمنوش تازه قاصدک می توانید مقداری پوست پرتقال، زنجبیل و سیب نیز به آن اضافه کنید. 3 تا 4 فنجان از این دمنوش را در طول روز بنوشید.

هشدار:

برخی افراد هنگام خوردن قاصدک دچار سوزش سر دل می شوند.

افرادی که داروهای رقیق کننده خون، آنتی اسیدها، آنتی بیوتیک ها، لیتیوم و دیورتیک هایی همچون اسپیرونولاکتون مصرف می کنند نباید از این روش استفاده کنند.

قبل از مصرف عصاره ریشه قاصدک حتما با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است با بسیاری از داروها تداخل دارویی داشته باشد.

9. جوانه گندم

جوانه گندم دارای مواد مغذی فراوان بوده و برای سلامتی بدن بسیار مفید است. جوانه گندم جریان ادرار را افزایش داده و به دفع سنگ کلیه کمک می کند و همچنین حاوی مواد مغذی ضروری می باشد که نقش مهمی در پاکسازی کلیه ها ایفا می کنند.

می توانید 56 تا 225 میلی لیتر آب جوانه گندم هر روز بنوشید. برای جلوگیری از عوارض جانبی از کوچک ترین مقدار ممکن شروع کرده و کم کم مقدار آن را تا 225 میلی لیتر افزایش دهید.

اگر آب جوانه گندم تازه در دسترس ندارید می توانید از مکمل های پودر جوانه گندم استفاده کنید.

مصرف جوانه گندم با معده خالی می تواند خطر بروز تهوع را کاهش دهد اما در برخی موارد باعث کاهش اشتها و یبوست نیز خواهد شد.

10. آب گیاه دم اسب

گیاه دم اسب برای افزایش جریان ادرار مفید بوده و به دفع سنگ کلیه کمک می کند و ورم و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد. این گیاه همچنین دارای خاصیت آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی است که به سلامت کلی دستگاه ادراری کمک می کند.

هشدار:

توصیه می شود از مصرف دم اسب بیش از 6 هفته در یک دوره درمانی خودداری کنید زیرا خطر بروز تشنج، کاهش سطح ویتامین B و کمبود پتاسیم وجود دارد.

افرادی که داروهای لیتیوم، دیورتیک ها یا داروهای قلب مانند دیگوکسین مصرف می کنند از این روش اجتناب کنند.

دم اسب برای کودکان، زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی شود.

گیاه دم اسب حاوی نیکوتین است، افرادی که در دوره ترک سیگار به سر می برند از مصرف این گیاه اجتناب کنند.

افرادی که دچار اختلالاتی همچون بیماری های مرتبط با مصرف الکل، دیابت، کمبود پتاسیم و کمبود تیامین هستند از مصرف دم اسب خودداری کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پس از گذشت 6 هفته سنگ کلیه دفع نشود یا با علائم شدید زیر همراه باشد لازم است به پزشک مراجعه کنید:

درد شدید
مشاهده خون در ادرار
تب
لرز
تهوع و استفراغ

توجه داشته باشید:

لازم است تا زمانی که سنگ کلیه دفع نشده به درمان ادامه داده و از مصرف الکل خودداری کنید.

بعد از دفع سنگ کلیه، آن را به عنوان نمونه به پزشک نشان دهید تا با تشخیص نوع سنگ با اقدامات پیشگیرانه آن آشنا شوید.

انواع سنگ کلیه

سنگ کلیه چهار نوع اصلی دارد. حدود 80 درصد سنگ های کلیه از نوع سنگ های اگزالات کلسیم هستند و بقیه موارد را سنگ های اسید اوریک، استراویت و سیستئینی تشکیل می دهد.

سنگ های کوچک معمولا مشکلی برای دفع ایجاد نمی کنند اما سنگ های بزرگ تر ممکن است باعث مسدود شدن بخشی از سیستم ادراری شده و به دردهای شدید، استفراغ و خونریزی منجر شود.

روش های دیگر درمان سنگ کلیه

در صورت عدم موثر بودن روش های خانگی و مراجعه به پزشک، پزشک پس از تشخیص نوع سنگ کلیه نسبت به درمان آن اقدام خواهد کرد. نوع سنگ معمولا با بررسی سنگ های ریز موجود در ادرار مشخص می شود.

1. برای کاهش و تسکین درد ناشی از سنگ کلیه معمولا داروهای مسکن نظیر استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن تجویز می شود.

در صورتی که سنگ کلیه با عفونت همراه باشد از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده خواهد شد. سایر داروهای تجویزی عبارتند از:

برای درمان سنگ های اسید اوریک معمولا از آلوپورینول استفاده می شود.
برای جلوگیری از تشکیل سنگ های کلسیمی احتمالا دیورتیک های تیازید تجویز می شود.
برای کاهش اسیدیته ادرار از سدیم بی کربنات یا سدیم سیترات استفاده می شود.
درمان های فسفری نیز برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه کلسیمی تجویز می شود.

2. روش لیتوتریپسی برای شکستن سنگ های بزرگ به کار می رود

3. جراحی تونل برای مواردی که سنگ بیش از بزرگ است یا باعث انسداد، عفونت و آسیب کلیه شده است

4. اورتروسکوپی برای زمانی که سنگ در مثانه یا حالب گیر افتاده است

منبع: healthline healthline