آیا داروی hrsACE2 برای درمان کرونا موثر است؟

کشف داروی hrsace2
داروی hrsace2

مدتی است بیماری همه گیر کووید 19 در سراسر دنیا شیوع پیدا کرده و افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند اما با وجود تلاش شبانه روزی محققان هنوز درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.

با این حال هر از گاهی زمزمه هایی درباره کشف داروهای احتمالی درمان کووید 19 در رسانه ها پخش می شود که بسیار امید بخش هستند.

یکی از این اخبار نوید بخش کشف داروی آزمایشی به نام APN01 یا hrsACE2 است که به گفته دکتر جوزف پنینگر – محقق دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا – می تواند راه ورود سلولی که کرونا ویروس جدید برای آلوده کردن میزبانش از آن استفاده می کند را به طور موثری مسدود کند.

محققان موسسه کارولینسکا در سوئد و دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا مطالعه ای روی این دارو انجام داده اند و نتیجه مطالعه آن ها در نشریه علمی CELL منتشر شده است.

تحقیقات نشان داده این دارو می تواند عملکرد کرونا ویروس جدید را که از طریق پروتئین های سنبله به آنزیم مبدل آنژیوتانسین انسانی (ACE2) متصل شده و سلول ها را آلوده می کند مهار کند.

طبق نتایج پژوهش های قبلی ACE2 – پروتئینی روی سطح غشای سلولی – به عنوان گیرنده اصلی گلیکوپروتئین سنبله کرونا ویروس جدید می باشد، این پروتئین گیرنده اصلی ویروس سارس در سال 2003 نیز بوده است.

محققان با استفاده از کشت های سلولی و ارگانوئیدها نشان دادند که با افزودن یک نوع اصلاح شده ژنتیکی از ACE2 به نام hrsACE2 می توانند از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری و عفونت اولیه این ویروس را متوقف کنند.

در طول مطالعه مشخص شد این دارو می تواند رشد کرونا ویروس جدید را بین 1000 تا 5000 برابر در کشت سلولی کاهش دهد.

در این تحقیقات درباره نحوه اثر کرونا ویروس جدید در سطح سلولی و آلوده سازی عروق خونی و کلیه ها نیز مطالعه شده است، محققان از ارگانوئیدهای عروق خونی و کلیه ها استفاده کردند تا نشان دهند کرونا ویروس جدید به طور مستقیم این بافت ها را آلوده و در آن ها تکثیر می شود و همین مسئله علت بروز نارسایی در برخی اندام ها و آسیب های قلبی عروقی در موارد شدیدتر بیماری کووید 19 می باشد.

علی میرعظیمی – استادیار آزمایشگاه پزشکی در موسسه کارولینسکا و یکی از مولفان این مطالعه – گفته است:

“این مطالعه بینش جدیدی در مورد این که کرونا ویروس جدید چگونه سلول های بدن از جمله عروق خونی و کلیه ها را آلوده می کند به ما داده است. ما معتقدیم اضافه کردن کپی آنزیمی hrsACE2 باعث می شود کرونا ویروس جدید به جای اتصال به سلول های واقعی به کپی آنزیمی چسبیده و از آلوده شدن سلول ها توسط ویروس جلوگیری کند که به کاهش رشد ویروس در ریه و کلیه ها منجر می شود.”

اگرچه این تحقیقات به کشت سلولی و ارگانوئیدها محدود بوده اما شرکت زیست فناوری اروپایی Aperion Biologics اعلام کرده قصد دارد با داروی APN001 که حاوی hrsACE2 به عنوان ماده فعال است یک مطالعه آزمایشی بالینی روی بیماران آلوده به کووید 19 در چین انجام دهد.

داروی APN001 در حال حاضر تولید شده و در فاز دوم تست بیماری ریه قرار دارد.

محققان خاطر نشان کردند مطالعات آن ها تنها اثر دارو در مراحل اولیه عفونت کرونا ویروس جدید را بررسی کرده و برای اطمینان از تاثیر یا عدم تاثیر آن در مراحل شدیدتر بیماری نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد.

در ادامه بخوانید : قرص فاویپیراویر چیست؟

منابع: drugtargetreviewbccourier