سردرد تنشی چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

سردرد تنشی
سردرد تنشی

سردرد های تنشی یکی از شایعترین انواع سردرد هستند که با علائمی مانند احساس درد در شقیقه ها، پشت سر و گردن و احساس فشار در سر مشخص می شوند.

سردرد تنشی چیست؟

بیشتر سردرد ها تنشی هستند. این گونه سردرد ها تمایل دارند که هر چند وقت یک بار اتفاق بیافتند. اگر شما تحت فشار و یا استرس باشید فاصله زمانی بروز این گونه سردرد ها کوتاه تر می شود. معمولا این گونه سردرد ها نشانه چیز خطرناکی نیستند. اما می توانند بسیار دردناک و آزاردهنده باشند و باعث اختلال در زندگی روزمره شوند.

سردرد های تنشی می توانند از 30 دقیقه تا یک هفته طول بکشند.

اگر شما در طول یک ماه بیش از 15 روز و به مدت سه ماه متوالی سردرد داشتید، ممکن است شما به سردرد تنشی مزمن مبتلا شده باشید. این گونه سردرد می تواند به استرس و افسردگی منجر شود که افسردگی و استرس به نوبه خود می توانند منجر به بروز سردرد بیشتری شوند.

حدود 4 نفر از هر 100 نفر در ایالت متحده آمریکا به سردرد تنشی مزمن مبتلا هستند. علائم آن می تواند از کودکی شروع شود اما بیشتر افراد در سنین میانسالی با این مشکل مواجه می شوند.

برخی از افراد به صورت همزمان از سردرد تنشی و سردرد میگرنی رنج می برند.

علل سردرد تنشی چه چیزهایی هستند؟

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث سردرد تنشی می شود. کارشناسان پیش از این گمان می کردند که تنش یا اسپاسم عضلات گردن، سر و صورت در بروز این سردرد ها نقش دارند. در حال حاضر آنها فکر می کنند که تغییراتی در مواد شیمیایی مغز ممکن است به بروز اینگونه سردرد ها بیانجامد.

سردرد های تنشی یکی از شایعترین انواع سردرد هستند. این گونه سردردها می توانند به علت استرس، افسردگی، گرسنگی و یا فشار های عضلانی بروز کنند. سردرد تنشی ممکن است به صورت ناگهانی و یا به صورت آرام آرام رخ بدهد.

علائم سردرد تنشی چه چیزهایی هستند؟

علائم سردرد های تنشی عبارتند از:

سردرد ثابت است و ضربانی نیست. معمولا درد و فشار در هر دو طرف سر احساس می شود.
احساس فشار در سر به گونه ای که شما حس می کنید که سر شما در داخل یک گیره قرار دارد و به آن فشار وارد می شود.
احساس درد در شقیقه ها، پشت سر و گردن

این درد با سردرد میگرنی متفاوت است. سردرد میگرنی معمولا به صورت ضربانی است و در یک طرف سر رخ می دهد.

سردرد های تنشی تمایل دارند که هر چند وقت یک بار بروز کنند، به ویژه اگر تحت فشار های کاری و استرس باشید.

درد سردرد های تنشی معمولا آنقدر شدید نمی شود که در کار و یا زندگی اجتماعی شما اختلالی جدی ایجاد کند. البته ممکن است برای برخی افراد بسیار شدید و یا طولانی باشد.

تشخیص سردرد تنشی چگونه است؟

پزشک برای تشخیص سردرد تنشی معمولا شما را معاینه می کند و بعد چند سوال در مورد سلامت و سبک زندگی شما می پرسد.

درمان سردرد تنشی چگونه است؟

اکثر افراد برای درمان سردرد تنشی از قرص های مسکن بدون نسخه استفاده می کنند. اما اگر شما بیش از سه نوبت در طول هفته از این قرص ها استفاده کنید ممکن است با سردرد ارجاعی مواجه شوید. این نوع از سردرد با سردرد تنشی متفاوت است. این نوع سردرد معمولا زمانی شروع می شود که قرص های مسکنی که مصرف کرده اید اثر خود را از دست بدهند، که همین قضیه باعث می شود شما مجبور به مصرف قرص های مسکن بیشتری شوید. بعد از مدتی، اگر شما قرص های مسکن مصرف نکنید با سردرد مواجه خواهید شد.

در صورتی که شما با سردرد تنشی مواجه باشید ممکن است پزشک دارو های ویژه ای را برای شما تجویز کند.

آیا می توان از سردرد تنشی پیشگیری کرد؟

برخی از افراد حتی بعد از مصرف دارو نیز باز مقداری احساس سردرد می کنند. اما با درمان سردرد تنشی احتمالا تعداد دفعات بروز آن کمتر شده و هنگامی که بروز می کنند نیز احتمالا بسیار شدید و آزار دهنده نخواهند شد.

برای پیشگیری از سردرد تنشی می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

سعی کنید استرس را کاهش دهید
مطمئن شوید که خواب، ورزش و تغذیه شما کافی، سالم و برطبق یک برنامه منظم باشد.
مطمئن شوید که حالت بدن شما در هنگام نشستن، بلند شدن، ایستادن و راه رفتن مناسب است.
سعی کنید در هنگام استفاده از کامپیوتر به چشم های خود فشار نیاورید.
اگر با اضطراب و افسردگی مواجه هستید سعی کنید برای درمان آنها اقدام کنید.
سعی کنید از سردرد های خود یادداشت برداری کنید. هر دفعه که احساس سردرد می کنید تاریخ، ساعت و کاری را که انجام داده اید و حس می کنید منجر به سردرد شما شده است و همچنین حسی که قبل از شروع سردرد داشته اید را بنویسید. این یادداشت ها می توانند به شما و پزشک کمک کنند تا بتوانید دلیل سردرد را پیدا کنید. پزشک می تواند از روی این یادداشت ها طرح درمانی مناسبی را برای شما آماده کند./ شفاجو