آیا خوردن شکلات، کاکائو و کافئین باعث جوش صورت می شود؟

شکلات، قهوه و جوش صورت
شکلات، قهوه و جوش صورت

اگر از طرفداران پر و پا قرص شکلات، کاکائو و نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه هستید حتما شنیده اید که مصرف این خوراکی ها باعث بروز جوش و آکنه های زشت و آزار دهنده روی پوست صورت می شوند و به همین دلیل قبل از قرار ملاقات های مهم، مراسم خاص و غیره سعی می کنید از چند روز قبل دور این خوردنی های خوشمزه را خط بکشید!

اما آیا این نگرانی ریشه علمی دارد و تحقیقات علمی اثر منفی شکلات، کاکائو و کافئین در بروز جوش و آکنه را تایید کرده اند؟

در این مطلب قصد داریم به این سوال مهم پاسخ داده و درباره تاثیر شکلات و کافئین روی جوش و آکنه صورت صحبت کنیم. با کوکا همراه باشید.

آیا شکلات و کاکائو باعث ایجاد آکنه می شود؟ 

دانشمندان از سال 1969 میلادی درباره شکلات به عنوان عامل احتمالی بروز جوش و آکنه به مطالعه پرداخته و به دنبال پاسخی برای این سوال بوده اند اما از آن جا که شکلات حاوی افزودنی های مختلف از جمله شیر و شکر می باشد و این مواد به نوبه خود روی سلامت پوست تاثیرگذار هستند به همین دلیل نتایج به دست آمده از تحقیقات ضد و نقیض بوده و با وجود چند دهه تحقیقات همچنان نتیجه مشخصی در این مورد به دست نیامده است.

از یک سو بعضی از مطالعات نشان داده شکلات از عوامل بروز آکنه بوده و ممکن است آن را تشدید کند. براساس این مطالعات شکلات موجب تشدید واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به دو باکتری عامل آکنه می شود که می تواند شدت و تعداد بروز آکنه را افزایش دهد، اگرچه این آزمایش روی انسان تایید نشده است.

برخی تحقیقات نیز نشان داده رابطه نزدیکی بین مصرف کاکائو و افزایش علائم آکنه وجود دارد و 99 درصد کسانی که هر روز و به مدت 2 هفته روزانه 25 گرم شکلات تلخ مصرف کردند بیشتر از دیگران دچار آکنه روی پوست شده اند.

از سوی دیگر مطالعاتی نیز وجود دارد که این نتایج و ارتباط میان مصرف شکلات و بروز آکنه را رد کرده اند.

مسئله دیگری که در این تحقیقات مورد توجه قرار گرفته مسئله تاثیر شکلات روی انسولین به عنوان عامل موثر دیگری در بروز آکنه می باشد.

در یک مطالعه مشخص شد افرادی که از پودر کاکائو برای خوش طعم کردن غذاهای خود استفاده می کنند پاسخ انسولین بالاتری نسبت به دیگران داشته و نتایج مطالعه دیگر نشان داده مقاومت انسولین در بروز آکنه نقش دارد.

با این وجود تحقیقات کافی برای اثبات این که شکلات خالص می تواند باعث جوش و آکنه شود وجود ندارد بلکه مواد افزودنی موجود در آن از جمله شکر بیش از کاکائو موجود در آن ممکن است زمینه ساز این مسئله و تشدید آن باشند.

بنابراین در صورت مصرف شکلات تلخ و برای جلوگیری از بروز جوش و آکنه توصیه می شود از مصرف زیاد مواد غذایی همچون شکر و کربوهیدرات های ساده در طول روز اجتناب کنید.

آیا قهوه و کافئین باعث بروز آکنه می شود؟

رابطه بین مصرف قهوه و بروز آکنه یک مسئله نسبتا پیچیده است.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که قهوه در واقع علت بروز آکنه نیست اما می تواند علائم آن را تشدید می کند و این مسئله به مواد افزودنی موجود در قهوه، مقدار قهوه مصرفی و برخی عوامل دیگر بستگی دارد که در ادامه اثر کافئین را بررسی خواهیم کرد.

کافئین باعث بی خوابی در فرد می شود که برای انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری بالا دارد مفید به نظر می رسد اما از سوی دیگر باعث افزایش واکنش های استرسی بدن نیز خواهد شد، نوشیدن یک فنجان بزرگ قهوه می تواند واکنش های استرسی بدن را تا دو برابر افزایش دهد.

اگرچه استرس در بروز آکنه نقش ندارد اما از آن جا که هورمون های استرس مانند کورتیزول می توانند مقدار چربی تولید شده توسط غدد چربی را افزایش دهند استرس در تشدید علائم آکنه و جوش موثر است.

از سوی دیگر مصرف کافئین فراوان در انتهای روز باعث اختلال در کیفیت خواب شده و خواب کمتر به معنای استرس بیشتر است که به نوبه خود اثر منفی روی علائم آکنه به جا می گذارد.

تاثیر کافئین روی خواب افراد متفاوت است بنابراین اگر به این ماده حساس هستید برای جلوگیری از مشکلات خواب و افزایش استرس توصیه می شود مصرف آن را به قبل از ظهر موکول کنید.

منابع: healthline1healthline2