فواید و مضرات دوش گرفتن با آب سرد چیست؟

دوش آب سرد که به نام های دوش جیمز باند یا دوش اسکاتلندی هم شناخته می شود، دوش گرفتن با آب دارای دمای 10 تا 15 درجه سلسیوس به مدت حداقل 24 دقیقه می باشد.

دوش گرفتن با آب سرد مزایای زیادی برای بدن دارد که ما در این مقاله از سایت کوکا به طور کامل خواص دوش آب سرد را برای سلامتی، لاغری، گرفتگی عضلات پس از ورزش و پوست و مو شرح داده ایم.

فواید دوش آب سرد
فواید دوش آب سرد

فواید دوش آب سرد برای پوست و مو

متخصص پوست جسیکا کرانت می گوید که دوش آب سرد به پوست کمک می کند تا چربی را در حد اعتدال نگه دارد و به این ترتیب از ابتلا به آکنه و جوش صورت و همچنین خشکی پوست صورت جلوگیری می کند.

دوش آب سرد باعث انقباض رگ های خونی بدن و از جمله زیر چشم شده و پف و گودی زیر چشم را درمان می کند.

دوش آب سرد از افتادگی سینه ها جلوگیری کرده و به مروز افتادگی سینه ها را رفع می کند.

علاوه بر این دوش آب سرد به تقویت فولیکول های مو کمک کرده و باعث تقویت و افزایش رشد مو می شود، ریزش مو را درمان کرده، موهای خشک و آسیب دیده را درمان می کند و باعث می شود که مو ها شاداب تر، براق تر و درخشان تر شوند.

دوش آب سرد چه فوایدی برای بدن دارد؟

1. رفع گرفتگی عضلات پس از تمرینات ورزشی

مطالعاتی که در سال 2009 انجام شده نشان می دهد که دوش آب سرد پس از تمرین ورزشی در باشگاه گردش خون را بهبود بخشیده، اسید لاکتیک خون را کاهش می دهد و برای درمان گرفتگی عضلات مفید می باشد.

همچنین دوش آب سرد یکی از بهترین روش ها برای افزایش انرژی بدن در ورزشکاران و بدنسازان محسوب می شود.

2. لاغری و کاهش وزن

در بدن انسان دو نوع چربی وجود دارد؛ چربی قهوه ای و چربی سفید. چربی سفید باعث چاقی و افزایش وزن افراد می شود، هنگامی که دوش آب سرد می گیرید چربی قهوه ای فعال شده و با افزایش انرژی بدن باعث افزایش کالری مصرفی و در نتیجه افزایش متابولیسم بدن شده و به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

گفته می شود که دوش آب سرد میزان تولید چربی قهوه ای را تا 15 برابر حالت طبیعی افزایش داده و می تواند باعث کاهش وزن 5 کیلوگرم در طی یک سال شود.

3. سردرد و سرماخوردگی

مطالعات انجام شده در انگلستان نشان داده که دوش آب سرد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به پیشگیری و درمان سرماخوردگی کمک می کند. در واقع دوش آب سرد باعث افزایش تولید گلبول های سفید خون شده و از ابتلا به سرماخوردگی و عفونت پیشگیری می کند.

گفته می شود که روش آب سرد با بهبود جریان خون در بدن به درمان گرفتگی گردن و درمان سریع سردرد میگرنی کمک می کند.

4. جنین و زنان باردار

زنان در دوران بارداری بهتر است برای دوش گرفت دمای آب را بین 34 تا 36 درجه سانتیگراد تنظیم کنند؛ دوش آب سرد برای زنان باردار که بدنشان مقاومت کمتری از افراد معمولی دارد می تواند باعث کاهش جریان خون و در نتیجه کاهش انتقال مواد مغذی به جنین شود.

اگر در دوران بارداری برای افزایش انرژی زنان باردار، کاهش استرس، اضطراب و همچنین درمان بی خوابی می خواهید دوش آب سرد بگیرید، به شما پیشنهاد می کنیم که دمای آب را بر روی 20 درجه سانتیگراد تنظیم کنید.

5. فشار خون

دوش آب سرد به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و به درمان فشار خون بالا کمک می کند، همچنین دوش آب سرد برای سلامت کلی قلب و عروق مفید می باشد.

شاید دوش آب سرد در ابتدا باعث افزایش جریان خون و در نتیجه افزایش فشار خون شود اما در طول روز به کاهش فشار خون بالا کمک می کند.

6. استرس، اضطراب و افسردگی

دوش آب سرد باعث کاهش اسید اوریک خون و در نتیجه افزایش میزان گلوتاتیون خون شده و به این ترتیب به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

دوش آب سرد باعث تحریک تولید نورآدرنالین در بدن می شود، این هورمون نقش مهمی در افزایش شادی و در نتیجه پیشگیری و درمان افسردگی دارد.

7. افزایش هورمون تستوسترون

یکی از جالب ترین خواص و مزایای دوش آب سرد برای مردان این است که به طور طبیعی باعث افزایش تولید هورمون تستوسترون در بدن آن ها می شود.

8. درمان ناباروری مردان

مطالعات نشان می دهد که دوش آب سرد با افزایش تعداد اسپرم به درمان ناباروری در مردان کمک می کند، در این مطالعات مشخص شد مردانی که روزانه دوش آب سرد گرفتند تا 491٪ تعداد اسپرم های آن ها افزایش داشته است.

9. درمان بی خوابی

یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان بی خوابی شبانه، دوش آب سرد می باشد. یک دوش 10 دقیقه ای با آب سرد قبل از خواب باعث آرامش اعصاب شده و به درمان بی خوابی کمک می کند.

10. ترک اعتیاد

دوش آب سرد یا خوابیدن در وان حمام که پر از یخ می باشد یکی از بهترین روش ها برای درمان درد ناشی از ترک اعتیاد محسوب می شود.

علاوه بر این دوش آب سرد با بهبود جریان خون به سم زدایی و پام سازی بدن کمک می کند.

چگونه دوش آب سرد بگیریم؟

پس از پایان دوش گرفتن، آب سرد را باز کنید و دمای آب را تنظیم کنید، اول پاهای خود را زیر آب سرد ببرید و بگذارید تا به این دما عادت کنید حالا به آرامی سرد و بدن خود را هم زیر آب بکشید فراموش نکنید که در این هنگام ناخودآگاه نفس عمیقی می کشید پس مواظب باشید که آب وارد بینی شما نشود.

زمان ماندن زیر دوش آب سرد را از 20 ثانیه شروع کنید و به تدریج افزایش دهید تا بتوانید روزانه حداقل حدود 20 تا 30 دقیقه زیر دوش آب سرد بمانید. اگر هر روز این روش را تکرار کنید بعد از یک ماه دوش گرفتن با آب سرد برای شما عادی خواهد شد.

عوارض و مضرات دوش آب سرد

متخصصان می گویند که دوش آب سرد برای افراد ضعیف و بیمار مناسب نیست و ممکن است علائم بیماری آن ها را تشدید کند.

دوش آب سرد ممکن است باعث کاهش وزن ناخواسته در افراد لاغر شود.


در ادامه بخوانید : فواید آب سرد برای پوست صورت


منابع : menprovementmedicaldaily

فال حافظ کوکا