نقد فیلم دوازده مرد خشمگین + خلاصه داستان

درباره داستان فیلم 12 مرد عصبانی
داستان فیلم 12 مرد عصبانی

خلاصه داستان فیلم دوازده مرد عصبانی | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

12 مرد خشمگین یک فیلم درام آمریکایی است که در سال 1957 به کارگردانی سیدنی لومت و براساس فیلمنامه ی رجینالد رز به همین نام ساخته شده است.

در این فیلم هنری فوندا، لی جی. کاب، ای. جی. مارشال، مارتین بالسام، جک واردن، جان فیدلر، جک کلاگمن، ادوارد بینز، جوزف سوینی، اد بگلی، جرج وسکووچ و رابرت وبر به ایفای نقش پرداخته اند.

درجه فیلم: درجه ای به آن داده نشده
ژانر: درام
زمان فیلم: 96 دقیقه
تاریخ اکران: 10 آپریل 1957
استودیو: مترو گلدوین مایر و یونایتد آرتیستز

خلاصه داستان فیلم 12 مرد خشمگین

این فیلم روایتی از 12 مرد است که به عنوان اعضای هیئت منصفه ی یک دادگاه به منظور رای به محکومیت یا عدم محکومیت جوان 18 ساله ی متهم به قتل انتخاب شده اند.

بر اساس بحث هایی که پیش می آید این افراد مجبور می شوند ارزش های اخلاقی خود را زیر سوال ببرند و …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

در اواسط دهه 1950 یک قاضی دادگستری در نیویورک، هیات منصفه را برای بررسی پرونده یک جوان 18 ساله ی زاغه نشین که محکوم به قتل عمد پدرش می باشد و تصمیم گیری درباره ی حکم این جوان فرا می خواند.

این جوان اگر گناهکار شناخته شود، متهم به اعدام است. در ادامه به هیئت منصفه اعلام می شود که حکم باید به اتفاق آرا باشد.

در رای گیری مقدماتی، همه اعضای هیئت منصفه به جز نفر هشتم رای به گناهکار بودن این جوان می دهند، این فرد اعلام می کند که قبل از صدور حکم بهتر است در مورد پرونده بحث شود.

او دو شاهد ماجرا و ادعای دادستان مبنی بر اینکه سلاح قتل، یک چاقوی کمیاب متعلق به جوان است را زیر سوال می برد. عضو هشتم هیئت منصفه استدلال می کند که او نمی تواند به گناهکار بودن این جوان رای دهد چون در این مورد دچار تردید شده است.

این شخص پیشنهاد می کند که پس از بحث در بین یازده عضو دیگر هیئت منصفه اگر آن ها به گناهکار بودن این جوان رای دهند او هم رای را می پذیرد. رای گیری صورت می گیرد و یک رای به بی گناهی جوان داده می شود.

عضور سوم هیئت منصفه عضو پنجم را متهم می کند که چون زاغه نشین بوده رای خود را به دلیل همدردی تغییر داده اما عضو نهم اعلام می کند که او رای خود را تغییر داده و به این ترتیب بحث را خاتمه می دهد.

عضو هشتم هیئت منصفه استدلال می کند که یکی از شاهدان ادعا کرده که صدای متهم را شنیده که به پدرش گفته “می کشمت” و این در حالی است که همان موقع قطار از همان منطقه در حال عبور بوده است.

عضو پنجم و یازدهم رای خود را تغییر می دهند، عضو یازدهم معتقد است که متهم وقت نداشته تا قبل از پلیس دوباره به آپارتمان برگردد و اثر انگشت را از روی چاقو پاک کند. عضو هشتم همچنین خاطر نشان می کند که مردم اغلب می گویند “می کشمت” بدون اینکه به معنای واقعی کلمه توجه داشته باشند.

اعضای پنجم، ششم و هشتم هیئت منصفه شاهدان را زیر سوال می برند که آن ها چگونه توانسته اند متهم را 15 ثانیه پس از کشتن پدرش در حال فرار ببینند. عضو سوم عصبانی شده و به عضو هشتم می گوید “می کشمت” و عضو هشتم با آرامی جواب می دهد “تو که واقعا نمی خوای منا بکشی، این طور نیست؟” و به این ترتیب حرف قبلی خود را اثبات می کند.

اعضای دوم و ششم هیئت منصفه هم رای خود را تغییر می دهند و به این ترتیب نتایج 6 به 6 می شود.

عضو چهارم هیئت منصفه بر اساس اینکه پسر در یادآوری برخی از جزئیات ناتوان بوده در اعلام حکم خود تردید دارد و عضو هشتم از او می خواهد تا وقایع هفته ی گذشته ی خود را مرور کند و به این ترتیب او را متقاعد می کند همه وقایع گذشته را فراموش می کنند.

عضو دوم هیئت منصفه اعلام می کند که پسر هفت اینچ از پدرش کوتاهتر است و به همین دلیلی نمی توانسته چاقو را متمایل به پایین وارد بدن پدرش کند. عضو سوم و هشتم این عمل را انجام می دهند که احتمال آن را تأیید می کند.

در همین حال عضو پنجم شیوه صحیح نگه داشتن و استفاده از چاقو را نشان داده و اثبات می کند که فردی که دارای مهارت در گرفتن چاقو باشد همیشه آن را با یک زاویه به سمت بالا در مقابل حریف بلندتر از خودش می گیرد.

عضو هفتم با توجه به اینکه بلیط بازی بیس بال امشب را دارد و می خواهد به بازی برسد رای خود را تغییر می دهد. عضو یازدهم هم رای خود را تغییر داده و می گوید فکر می کند که متهم مقصر نیست.

اعضای اول و دوازدهم هیئت منصفه آرا خود را تغییر می دهند و حالا فقط اعضای سوم، چهارم و دهم باقی می مانند. عضو دهم عصبانی شده و به زاغه نشینان توهین می کند، عضو چهارم به او می گوید “بشین و دوباره دهنت را باز نکن”.

عضو هشتم به بقیه یادآوری می کند که تعصبات شخصی می تواند قضاوت را تحت تاثیر قرار دهد. عضو چهارم می گوید که زنی از کنار خیابان شاهد قتل بوده و همین باعث می شود که عضو دوازدهم رای خود را برگرداند و حالا نتیجه آرا 8 به 4 می شود.

عضو نهم هیئت منصفه عضو چهارم را می بیند که جای عینک بر روی بینی خود را ماساژ می دهد. او متوجه می شود که زنی که شاهد بوده آثار عینک بر روی بینی خود داشته در حالیکه روز دادگاه عینک نداشته است.

همه ی اعضا این را تایید می کنند و عضو هشتم می گوید که قطعا این زن هنگام خواب عینک نداشته و قتل آنقدر سریع اتفاق افتاده که او وقت عینک زدن نداشته باشد. اعضای چهارم، دهم و دوازدهم هیئت منصفه هم رای خود تغییر می دهند و حالا تنها عضو سوم باقی می ماند.

او از روابط بد خودش با پسرش می گوید و اینکه دلیل اینکه می خواهد این جوان گناهکار باشد تنبیه اوست، او در حالیکه به عکس خودش در کنار پسرش نگاه می کند و اشک می ریزد رای خود را تغییر می دهد. عضو هشتم به او کمک می کند که از اتاق خارج شود.

متهم بی گناه شناخته شده و اعضای هیئت منصفه دادگاه را ترک می کنند.

در خلاصه ای که از مراحل دادگاه نشان داده می شود عضو هشتم و نهم برای اولین بار همدیگر را با نام (به ترتیب دیویس و مک کاردل) معرفی می کنند.

نقد و بررسی فیلم 12 مرد خشمگین

ایده ی نمایشنامه ی رجینالد رز، به قدری تاثیر گذار است که بار ها در فیلم ها و نمایش های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

شخصیت هنری فوندا در این فیلم به عنوان یک فرد روحانی به تصویر کشیده شده است؛ او کت و شلوار سفید پوشیده و با آرامش خود می تواند بقیه ی اعضای عصبانی هیئت منصفه را متقاعد کند که این جوان بی گناه است و همین ویژگی ها او را از دیگر افراد این جمع متمایز می کند.

این فیلم به عنوان یک فیلم کلاسیک توانست نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کند و بسیاری از منتقدان آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم های درام دوران خود می دانند.

هر چند که فیلم 12 مرد خشمگین در گیشه آمریکا خیلی موفق نبود اما در دیگر کشور ها فروش قابل توجهی داشته است.

فروش فیلم 12 مرد خشمگین

فیلم 12 مرد خشمگین با بودجه ی 337 هزار دلار (معادل 3 میلیون دلار در سال 2018) ساخته شده است.

این فیلم در مجموع در سراسر جهان حدود 2 میلیون دلار فروش داشته است.

دستاوردهای فیلم 12 مرد خشمگین

  • برنده جایزه بهترین فیلم خارجی زبان از جشنواره فیلم بفتا
  • برنده جایزه خرس طلایی جشنواره بین‌ المللی فیلم برلین
  • رتبه ی 88 در 100 سال 100 هیجان به انتخاب بفا
  • رتبه ی 8 و 28 به ترتیب برای 100 سال 100 شرور و قهرمان به انتخاب بفا
  • رتبه ی 42 برای 100 سال 100 تحسین به انتخاب بفا
  • رتبه ی 87 برای 100 سال 100 فیلم به انتخاب بفا
  • رتبه ی 2 برای 10 فیلم برتر برای 10 ژانر به انتخاب بفا
  • رتبه 8 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 8.9

در ادامه بخوانید : داستان فیلم مرد ایرلندی

منابع : wikipediatheguardian