10 درمان سریع خانگی برای ورم و گزیدگی نیش زنبورهای زرد و قرمز

درمان نیش زنبور و گزیدگی با روش های خانگی
درمان نیش زنبور و گزیدگی با روش های خانگی

نیش زنبور ها از جمله زنبور عسل، زنبور گاوی قرمز و زنبور وحشی باعث ایجاد درد شدید، تورم، قرمزی و خارش می شود، اما برخی افراد ممکن است به نیش زنبور حساسیت نشان دهند که باعث شوک آنافیلاکسی و حتی مرگ در آن ها خواهد شد.

امروزه بیش از 20000 گونه زنبور در سراسر جهان یافت می شود و جالب اینکه نزدیک به 3 درصد مردم جهان به نیش زنبور حساسیت شدید نشان می دهند.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با راه های درمان نیش زنبور در منزل بیشتر آشنا شوید.

توجه : اگر به نیش زنبور و حشرات مختلف حساسیت شدید دارید یا از این مورد اطلاع ندارید و با واکنش های شدید آلرژیک رو به رو شدید بهتر هست حتما به پزشک مراجعه کنید.

روش های درمان نیش زنبور

1. جوش شیرین

نیش زنبور عسل حاوی اسید فرمیک است و در نتیجه یک ماده ی قلیایی مانند جوش شیرین می تواند اثر آن را خنثی کند. جوش شیرین به درمان درد، خارش و تورم ناشی از زنبور گزیدگی کمک می کند.

یک قاشق غذا خوری جوش شیرین را در مقداری آب بریزید تا خمیر سفتی به دست آید، این خمیر را به مدت 15 دقیقه بر روی نیش زنبور بگذارید و سپس با آب گرم خوب بشویید.

2. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خاصیتی قلیایی است که به خنثی کردن زهر زنبور کمک کرده و درد، خارش و ورم نیش زنبور را درمان می کند.

دو قطره سرکه سیب را به آرامی جای نیش زنبور بمالید و بگذارید 15 دقیقه بماند سپس با آب سرد خوب بشویید.

3. خمیر دندان

خمیر دندان یکی از آسان ترین و ارزان ترین درمان های خانگی برای نیش زنبور عسل به جساب می آید؛ خمیر دندان به دلیل مقادیر بالای مواد با خاصیت قلیایی که دارد، سم اسیدی زنبور عسل را خنثی کرده و به درمان درد، ورم و خارش جای نیش زنبور کمک می کند.

مقداری خمیر دندان را به آرامی بر روی جای نیش بمالید، بگذارید 10 دقیقه بماند و سپس با آب خوب بشویید.

درمان نیش زنبور
درمان نیش زنبور

4. آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص آرام بخش و ضد التهابی قوی که دارد یکی از بهترین روش های طبیعی و خانگی برای درمان خارش و درد ناشی از زنبور زدگی به حساب می آید.

ژل آلوئه ورا را از برگ های تازه جدا کنید و به آرامی جای نیش زنبور بمالید.

5. سیر و پیاز

استفاده از سیر و پیاز به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی که دارند، از بهترین روش های درمان درد و ورم نیش زنبور در طب سنتی هستند.

یک حبه سیر را به مدت 10 دقیقه در آب جوش بیندازید و بگذارید بجوشد. از وسط به دو نیم کرده و بر روی نیش زنبور بگذارید تا درد را کاهش دهد.

یک برش پیاز را به آرامی جای نیش زنبور بگذارید و پس از 15 دقیقه با آب بشویید.

6. یخ

شاید ساده ترین و در عین حال موثر ترین روش درمان سریع نیش زنبور استفاده از یخ باشد که باعث کاهش التهاب شده و به درمان درد و ورم نیش زنبور کمک می کند.

یک قطعه یخ را لای یکی حوله یا دستمال پارچه ای تمیز قرار داده و به مدت 15 دقیقه جای نیش زنبور بگذارید.

7. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به دلیل خواص ضد التهابی که دارد یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان سریع و فوری نیش زنبور عسل محسوب می شود، روغن اسطوخودوس به درمان قرمزی، تورم و خارش جای نیش زنبور کمک می کند.

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن زیتون (روغن حامل) را با 2 قطره روغن اسطوخودس ترکیب کرده و به آرامی جای نیش زنبور بمالید.

8. روغن درخت چای

روغن درخت چای به دلیل خواص ضد عفونی کننده طبیعی که دارد به کاهش درد نیش زنبور عسل کمک می کند.

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن زیتون را با دو قطره روغن درخت چای ترکیب کرده و به آرامی جای نیش زنبور بمالید.

9. نعناع

نعناع و روغن نعناع دارای خواص ضد التهابی و ضد درد بوده و یکی از بهترین روش های خانگی برای درمان درد، تورم و التهاب نیش زنبور محسوب می شود.

1 یا 2 قطره روغن نعناع را مستقیما بر روی نیش زنبور بمالید. (اگر پوست حساسی دارید، روغن نعناع را با یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید.)

در روشی دیگر پوست را با آب سرد بشویید و سپس آب برگ های تازه نعناع را بگیرید و جای نیش زنبور بمالید.

10. زغال چوب یا کربن فعال

زغال چوب یا کربن فعال یکی از روش های طبیعی برای خنثی کردن نیش زنبور و درمان درد، ورم و التهاب ناشی از آن محسوب می شود.

یک قاشق چای خوری کربن فعال را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیری به دست آید، این خمیر را جای نیش زنبور بمالید و پس از 10 دقیقه با آب گرم بشویید.

11. عسل

عسل به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده که دارد، یکی از بهترین روش های طبیعی برای درمان درد، خارش و ورم نیش زنبور محسوب می شود.

مقداری عسل طبیعی را بر روی یک گاز استریل بریزید و به مدت یک ساعت بر روی جای نیش زنبور ببندید تا درد، ورم و خارش نیش درمان شود.

در روشی دیگر یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را با یک قاشق غذا خوری پودر زردچوبه ترکیب کنید و بر روی نیش زنبور قرار دهید، بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

12. آسپرین

آسپیرین دارای خواص ضد التهابی است که با خنثی کردن سم زنبور به درمان درد و تورم زنبور زدگی کمک می کند.

یک آسپرین را پودر کنید و در مقداری آب بریزید تا خمیری به دست آید، این خمیر را به آرامی جای نیش زنبور بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند سپس با آب گرم بشویید.

در ادامه بخوانید : عکس جای نیش حشرات مختلف

منابع : healthlinetop10homeremediesdraxe

فال حافظ کوکا