نقد و بررسی فیلم مرد ایرلندی + خلاصه داستان

داستان فیلم مرد ایرلندی
داستان فیلم مرد ایرلندی

خلاصه داستان فیلم مرد ایرلندی | داستان کامل | نقد و بررسی | آمار فیلم و جوایز

مرد ایرلندی یا ایرلندی یک فیلم جنایی درام آمریکایی است که در سال 2019 به کارگردانی و تهیه کنندگی مارتین اسکورسیزی و براساس فیلمنامه ی استیون زیلیان با الهام از کتاب شنیده ام خانه ها را رنگ میکنی اثر چارلز برنت ساخته شده است.

در این فیلم بازیگرانی از جمله رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی به عنوان بازیگران اصلی و آنا پاکوین، ری رومانو و بابی کاناوله برای نقش های مکمل حضور داشته اند.

درجه فیلم: R (به دلیل خشونت)
ژانر: زندگینامه، درام، جنایی
زمان فیلم: 209 دقیقه
تاریخ اکران: 1 نوامبر 2019
استودیو: نت فلیکس

خلاصه داستان فیلم مرد ایرلندی

این فیلم زندگی فرانک شیران، راننده کامیونی را به تصویر می کشد که با یک آدمکش به نام راسل بوفالینو آشنا شده و کم کم به یک قاتل قراردادی تبدیل می شود.

پس از مدتی او با یک جنایتکار به نام جیمی هوفا که رییس اتحادیه کارگران آمریکایی است آشنا شده و …

داستان کامل فیلم

خطر اسپویل و لو رفتن داستان:

در یک خانه سالمندان فرانک شیران (رابرت دنیرو) که یک جانباز سالخورده ی جنگ جهانی دوم است در حالیکه بر روی ویلچر نشسته زندگی خود به عنوان یک آدمکش مافیایی را تعریف می کند؛

در دهه 1950 در فیلادلفیا، شیران که یک راننده کامیون است محموله هایی را به گانگستر های محلی در خانواده های مافیایی ایتالیایی فیلادلفیا تحویل می دهد.

پس از اینکه شرکتی که در آن کار می کند، او را به سرقت متهم کرد، بیل بوفالینو (روی رومانو) وکیل اش او را به پسر عموی خود راسل بوفالینو (جو پشی)، رئیس خانواده ی مافیایی شمال شرقی پنسیلوانیا معرفی می کند.

شیران به زودی برای راسل و مافیای زیرزمینی محلی در فیلادلفیای جنوبی، شروع به آدمکشی می کند. پس از مدتی به جیمی هوفا (آل پاچینو) رئیس اتحادیه کارگران آمریکا که با خانواده بوفالینو روابط نزدیکی دارد، معرفی می شود.

هوفا با شیران و خانواده اش به خصوص دخترش پگی (آنا پاکوین) روابط صمیمانه ای پیدا کرده و شیران را به عنوان محافظ ارشد خودش انتخاب می کند.

پس از انتخابات سال 1960 و انتخاب جان اف کندی به عنوان رییس جمهور، موقعیت هوفا به خطر می افتد.

برادر کندی، رابرت اف کندی که به عنوان دادستان کل معرفی شده تلاش می کند که هوفا را دستگیر کند و به همین منظور گروهی را تشکیل می دهد. سرانجام در سال 1964 هوفا دستگیر و محکوم می شود.

در حالی که هوفا در زندان است، جایگزین او فرانک فیتزسیمونز (گری باسارابا) بودجه های بازنشستگی و وام های بدون بهره را به مافیا پرداخت می کند.

هوفا در زندان رابطه ی صمیمانه ای با با پرووانزانو (استیون گراهام)، که خودش به جرم اخاذی دستگیر شده پیدا می کند. سرانجام هوفا با عفو ریاست جمهوری ریچارد نیکسون در سال 1971 آزاد می شود هر چند که تا سال 1980 فعالیت در اتحادیه برای او ممنوع است.

با وجود شرایط مشروط، هوفا به دنبال راهی برای بازگشت به قدرت است. درگیری های روزافزون هوفا با رهبران اتحادیه و مافیا راسل را نگران می کند. در یک جشن شام که اکتبر 1973 به افتخار شیران برگزار شده، راسل به شیران می گوید که به هوفا هشدار دهد سران خانواده های مافیا از رفتار او راضی نیستند.

هوفا به شیران می گوید او چیز هایی را می داند که راسل و دیگر سران مافیا از آن اطلاعی ندارند و اینکه کسی نمی تواند بلایی سر او بیاورد چون در این صورت جای همه ی آن ها در زندان است.

در سال 1975 هنگام رفتن به عروسی دختر بیل، راسل به شیران می گوید که حکم مرگ هوفا تصویب شده است. راسل به شیران می گوید که به عنوان شخصی که باید این کار را انجام دهد، انتخاب شده است.

این دو به فرودگاه می روند، جایی که شیران با هواپیما به دیترویت پرواز می کند. شیران به هوفا می گوید که صبح در شهر خواهد بود اما بعد از ظهر می رسد.

هوفا که قرار بود در یک رستوران محلی با پرووانزانو و آنتونی جیاکالونه ملاقات کند، تعجب می کند زمانی که می بیند شیران در کنار پسر خوانده اش چاکی اوبراین (جسی پلمونس) و یک گانگستر دیگر به نام سال بریگاجلیو از اتومبیل خارج می شوند.

آن ها به هوفا می می گویند که پرووانزانو و راسل در خانه منتظر او هستند. شیران به هوفا اطمینان می دهد که همه چیز خوب است و در نتیجه هوفا با آن ها به خانه می رود.

با ورود به خانه، هوفا متوجه می شود که هیچ کس دیگری در آنجا نیست، هنگامی که می خواهد از خانه فرار کند شیران دو بار به او شلیک کرده و جسدش را در ورودی خانه رها می کند. پس از اینکه شیران از آن جا می رود، دو گانگستر جوان جسد هوفا را از آنجا می برند تا همه ی آثار جنایت را از بین ببرند.

شیران، راسل، پرووانزانو و دیگران سرانجام به اتهامات مختلف محکوم می شوند که هیچ یک از آن ها به قتل هوفا مربوط نمی شود.

همه در زندان می میرند اما شیران آزاد شده و به خانه سالمندان منتقل می شود. او سعی می کند با دخترانش رابطه برقرار کند اما پگی به هیچ وجه مایل به ملاقات با او نیست.

شیران در خانه ی سالمندان به ملاقات یک کشیش کاتولیک می رود و به کارهایش اعتراف می کند. پس از آن کشیش برای تعطیلات کریسمس، شیران را در اتاق خود تنها می گذارد شیران از او می خواهد که کمی در را باز کند و این عادت هوفا بوده است.

نقد و بررسی فیلم مرد ایرلندی

همه ی بازیگران نقش های خود را به خوبی ایفا کرده اند. رابرت دنیرو شخصیت های بسته و غیرقابل دسترسی را عالی اجرا می کند. وقتی اولین بار فرانک شیران را ملاقات می کنید به نظر شخصیتی کسل کننده است اما با گذشت سه ساعت و نیم از زمان فیلم می توانید با زندگی پر فراز و نشیب او به خوبی ارتباط برقرار کنید.

مارتین اسکورسیزی بهترین و تامل برانگیزترین فیلم گانگستری خود را ساخته و به شکلی ماهرانه بین دوره های زمانی ارتباط ایجاد کرده است. خیلی از منتقدان معتقدند که مرد ایرلندی بهترین فیلم مارتین اسکورسیزی بوده است.

مرد ایرلندی فیلمی است که تقاطع جنایت و سیاست، تاریخ مافیا و تاریخ واشنگتن، ظهور کاسترو در کوبا، تلاش های سیا برای سرنگونی او، ترور جان اف کندی و جنگ های دهه 1960 و 70 را به خوبی به تصویر می کشد.

فروش فیلم مرد ایرلندی

فیلم مرد ایرلندی با بودجه ی 159 میلیون دلار ساخته شده است.

دستاوردهای فیلم مرد ایرلندی

رتبه 131 لیست 250 فیلم برتر imdb با امتیاز 8.2

منابع : wikipediarogerebert