موارد مصرف و عوارض جانبی قرص آتورواستاتین چیست؟

قرص آتورواستاتین 40
قرص آتورواستاتین 40

آتورواستاتین چیست؟

آتورواستاتین (با نام انگلیسی: Atorvastatin و نام تجاری: لیپیتور) از داروهای متعلق به گروه استاتین ها است که مصرف آن در کنار رژیم غذایی مناسب به کاهش چربی های مضر بدن از جمله کلسترول بد خون و تری گلیسیرید کمک کرده و کلسترول خوب خون را افزایش می دهد.

آتورواستاتین با کاهش مقدار کلسترول تولید شده توسط کبد عمل می کند.

موارد مصرف آتورواستاتین

آتورواستاتین برای درمان کلسترول بالا تجویز می شود و با کاهش کلسترول بد خون، تری گلیسیرید و افزایش کلسترول خوب خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش داده و از بروز سکته و حمله قلبی پیشگیری می کند.

این دارو گاهی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی برای کاهش خطر حمله قلبی و دیگر مشگلات قلبی عروقی تجویز می شود.

آتورواستاتین ممکن است به عنوان یک داروی پیشگیری کننده برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، فشار خون بالا، افراد سیگاری یا مبتلا به سایر اختلالاتی که خطر بروز بیماری های قلبی را افزایش می دهد تجویز شود.

رژیم غذایی مناسب (رژیم کم چرب و کم کلسترول) و تغییرات دیگر در سبک زندگی از جمله ورزش کردن، لاغری و کاهش وزن (در صورت چاقی) و ترک سیگار از مواردی هستند که به تاثیر بهتر آتورواستاتین کمک می کنند.

نکته: این دارو برای بزرگسالان و کودکان بالای 10 سال تجویز می شود.

نحوه مصرف آتورواستاتین

قبل از مصرف آتورواستاتین و هر بار که بسته جدیدی خریداری می کنید حتما برچسب آن را با دقت مطالعه کنید.

زمان مصرف آتورواستاتین خوراکی را در طول روز به همراه غذا یا جداگانه می باشد. دوز مصرف این دارو معمولا یک بار در روز می باشد اما لازم است برای مقدار و زمان مصرف آتورواستاتین مطابق دستور پزشک عمل کنید.

دوز مصرف این دارو با توجه به وضعیت پزشکی بیمار، پاسخ بدن به درمان، سن و دیگر داروهای مصرفی تعیین می شود. حتما لیست داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.

در صورت مصرف سایر داروهای ضد کلسترول (رزین های پیوندی با اسیدهای صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول) آتورواستاتین را حداقل 1 ساعت قبل یا 4 ساعت بعد از آن ها مصرف کنید زیرا این داروها از جذب کامل آتورواستاتین جلوگیری می کنند.

برای نتیجه بهتر، دارو را به صورت منظم مصرف کنید.

مهم است دارو را به صورت پیوسته مصرف کرده و حتی اگر احساس بیماری نمی کنید از قطع ناگهانی قرص آتورواستاتین بدون مشورت پزشک خودداری کنید زیرا بسیاری از افراد مبتلا به کلسترول یا تریگلیسیرید بالا علائم بیماری از خود نشان نمی دهند.

به توصیه های پزشک درباره رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی حتما توجه کنید. معمولا حدود یک ماه طول می کشد تا اثرات کامل داروی آتورواستاتین مشاهده شود.

از شکستن دارو قبل از مصرف خودداری کنید.

عوارض جانبی آتورواستاتین

در صورت مشاهده علائم آلرژیک نسبت به آتورواستاتین از جمله کهیر، تنفس مشکل، ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو به اورژانس مراجعه کنید.

در صورت علائم زیر بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 • درد یا سوزش هنگام ادرار
 • مشکلات کبدی با علائمی همچون درد بالای معده، ضعف، احساس خستگی، کاهش اشتها، ادرار تیره، خارش، خاکستری شدن مدفوع، حالت تهوع، زردی (زرد شدن پوست یا چشم)
 • مشکلات کلیوی مانند کم شدن یا قطع ادرار، ورم کف یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس
 • گیجی، مشکلات حافظه یا اختلالات شناختی
 • افزایش تشنگی، ادرار، گرسنگی، خشکی دهان، بوی میوه ای دهان، خواب آلودگی، خشکی پوست، تاری دید، کاهش وزن

عوارض جانبی رایج آتورواستاتین عبارتند از:

 • درد مفاصل
 • گرفتگی بینی، گلودرد
 • اسهال
 • درد بازو یا پاها

در صورت مشاهده حالت های زیر ممکن است نیاز باشد مصرف دارو را برای مدت کوتاهی متوقف کنید:

 • تشنج غیر قابل کنترل
 • عدم تعادل الکترولیتی (از جمله پتاسیم بالا یا پایین خون)
 • فشار خون بسیار پایین
 • بیماری یا عفونت شدید
 • عمل جراحی یا موارد اورژانسی

همچنین توجه داشته باشید:

آتورواستاتین در موارد نادر ممکن است باعث بروز نوعی اختلال شود که خطر شکستگی بافت های ماهیچه ای استخوانی را افزایش داده و ممکن است به نارسایی کلیوی منجر شود. در صورت بروز درد عضلانی بی دلیل، حساسیت به درد یا ضعف بخصوص اگر با تب، خستگی غیرطبیعی و ادرار تیره رنگ همراه باشد فورا با پزشک تماس بگیرید.

افرادی که مشکلات کبدی دارند نباید از این دارو استفاده کنند، برخی عوارض کبدی مرتبط با آتورواستاتین عبارتند از: هپاتیت، تغییرات چربی کبدی (کبد چرب)، سیروز کبدی

مصرف آتورواستاتین خطر ابتلا به میوپاتی را افزایش می دهد، میوپاتی نوعی بیماری عضلانی است که فیبرهای عضلانی به درستی کار نمی کنند.

توجه: عوارض ذکر شده تنها بخشی از عوارض احتمالی این دارو می باشد، برای اطلاع از لیست کامل عوارض جانبی و مضرات آتورواستاتین با پزشک معالج صحبت کنید.

موارد احتیاطی مصرف آتورواستاتین

 • در صورتی که به آتورواستاتین حساسیت دارید یا از هرگونه آلرژی دیگر رنج می برید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 • قبل از استفاده سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید بخصوص اگر از بیمای های کبدی، کلیوی، اختلالات تیروئید، درد عضلانی، ضعف یا دیابت رنج می برید یا الکل مصرف می کنید.
 • قبل از عمل جراحی لیست تمامی داروهای مصرفی تجویزی، بدون نسخه و محصولات گیاهی را در اختیار پزشک یا دنداپزشک قرار دهید.
 • مصرف نوشیدنی های الکلی همراه این دارو ممکن است باعث افزایش تری گلیسیرید خون شده و خطر بروز مشکلات کبدی را افزایش می دهد.
 • افراد مسن بیش از دیگران در معرض عوارض جانبی آتورواستاتین بخصوص مشکلات عضلانی قرار دارند.
 • کنترل وزن در بیماران مبتلا به کلسترول بالا اهمیت زیادی دارد.
 • اگر رژیم غذایی مناسب نداشته باشید مصرف آتورواستاتین تاثیری در کاهش کلسترول نخواهد داشت. از مصرف غذاهای پرچرب خودداری کنید.

آتورواستاتین در بارداری

مصرف این دارو در دوران بارداری ممکن است به جنین آسیب رسانده یا باعث ایجاد نواقص حین تولد شود، بنابراین در صورت بارداری یا مشکوک شدن به حاملگی در دوره درمان با آتورواستاتین حتما به پزشک اطلاع دهید.

حتما از داروها و روش های مطمئن پیشگیری از بارداری در این دوره استفاده کنید.

آتورواستاتین و شیردهی

مشخص نیست این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، توصیه می شود قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

آتورواستاتین و کبد چرب

مصرف آترواستاتین برای بیماران با کبد چرب خفیف معمولا خطری ندارد اما اطلاعات کافی درباره عوارض این دارو برای بیماران مبتلا به کبد چرب متوسط یا شدید وجود ندارد، توصیه می شود قبل از مصرف دارو حتما با پزشک مشورت کرده و آزمایش های دوره ای برای تعیین سطح ALT و AST انجام دهید.

تداخل دارویی آتورواستاتین

برخی داروها که ممکن است با آتورواستاتین تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • دیلتیازم (کاردیازم، کارتیا، دیلاکور، دیلتیا، دیلتزاک، تازتیا، تیازاک)
 • جم فیبروزیل (لوپید)، فنو فیبریک اسید (فیبریکور، تریلیپیکس) یا فنوفیبرات (آنتارا، فنوجلید، لیپوفن، لوفیبرا، تریکور، تریگیلید)
 • تلاپرویر (اینسیوک)
 • آنتی بیوتیک هایی همچون کلاریترومایسین (بیاکسین) یا اریترومایسین (اریپد، اری تب، اریتروسین، پدیازول)
 • داروهای ضد قارچی همچون فلوکونازول (دیفلوکان)، ایتراکونازول (اسپورانوکس)، کتوکونازول (نیزورال) یا وریکونازول (ویفند)
 • داروهای ایدز مانند داروناویر (پرزیستا)، فوس امپرناویر (لکسیوا)، ریتوناویر (نورویر)، لوپیناویر / ریتوناویر (کالترا)، نلفیناویر (ویراسپت)، ساکوییناویر (اینویراز) یا تیپراناویر
 • داروهای حاوی نیاسین (ادویکور، نیازپان، نیاکور، سیمکور، اسلو-نیاسین، و غیره)
 • داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مانند استروئیدها، داروهای سرطان یا داروهایی که برای جلوگیری از رد پیوند مصرف می شوند مانند سیکلوسپورین (ژنگراف، نئورال، سندیمون)، سیرولیموس (راپامیون) یا تاکرولیموس (پروگراف)
 • وارفارین
 • داروهای ضد بارداری خوراکی
 • آنتی اسیدها
 • دیگر داروهای کاهنده کلسترول
 • داروهای قلبی

آتورواستاتین و گریپ فروت

در صورت مصرف آتورواستاتین از مصرف آب گریپ فروت و هر ماده غذایی حاوی گریپ فروت اجتناب کنید زیرا گریپ فروت باعث افزایش سطح این دارو در جریان خون شده و خطرناک است.

توجه: موارد ذکر شده در بالا کامل نمی باشد. توصیه می شود قبل از مصرف آتورواستاتین حتما پزشک را از لیست تمام داروهای مصرفی شیمیایی و گیاهی، مکمل ها، ویتامین ها و غیره مطلع کرده و از شروع، قطع یا تغییر دوز دارو بدون مشورت پزشک جدا خودداری کنید.

دوز مصرف آتورواستاتین

رنج دوز مصرف آتورواستاتین 10 تا 80 میلی گرم و یک بار در روز می باشد و اغلب دوز 10 تا 20 میلی گرم تجویز می شود، با این وجود با توجه به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک، ممکن است دوز 40 میلی گرم نیز تجویز شود.

در صورت فراموش کردن یک نوبت به محض یاداوری نسبت به مصرف آن اقدام کنید مگر آن که بیش از 12 ساعت از نوبت قبل گذشته باشد در این منتظر نوبت بعدی بمانید و از دو برابر کردن دوز مصرف خودداری کنید.

عوارض مصرف بیش از حد آتورواستاتین

در صورت مصرف بیش از حد آتورواستاتین و مشاهده علائم جدی همچون غش کردن یا مشکل تنفسی به اورژانس مراجعه کنید.

اشکال دارویی آتورواستاتین

قرص آتورواستاتین 40، 10 و 20 میلی گرم
قرص آتورکسین (آتروکسین) 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص آتوکیم 10 و 20 میلی گرم
قرص آتوسترول 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص آتوواست 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص لیپاستین 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص لیپیمد 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص تیداتور 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص لیپوفیکس 10 و 20 و 40 میلی گرم
قرص لیپیکات 20 و 40 میلی گرم

سخن پایانی …

در دوره درمان لازم است آزمایش های دوره ای برای اندازه گیری کلسترول خون و تری گلیسیرید و بررسی عوارض جانبی دارو روی بدن بیمار انجام شود.

دارو را در دمای اتاق و دور از رطوبت، گرما و نور، کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

منابع: webmd drugseverydayhealth

توجه : تمامی اطلاعات این مقاله صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک متخصص شود. لطفا از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز و نسخه پزشک جدا خودداری فرمائید.