20 درمان سریع خانگی برای تسکین درد دندان عقل (قبل و بعد از کشیدن)

درمان درد دندان عقل
درمان درد دندان عقل

دندان عقل که به نام دندان آسیای سوم هم شناخته می شود، آخرین دندانی است که در سن 18 تا 25 سالگی در دهان می روید. معمولا هر فرد دو دندان عقل در فک بالا و دو دندان عقل در فک پایین خود دارد.

درد دندان عقل بسیار شدید و آزار دهنده می باشد. در ادامه روش هایی را برای شما گردآوری کرده ایم که برای تسکین درد دندان عقل بسیار مفید هستند. همچنین مواردی را جهت کاهش درد دندان عقل پس از کشیدن نیز برای شما توضیح داده ایم که در انتهای مقاله می توانید مطالعه کنید؛

درمان های گیاهی و خانگی برای درد دندان عقل

1. محلول آب گرم و نمک

محلول آب نمک یکی از بهترین محلول های ضد عفونی کننده خانگی و طبیعی محسوب می شود؛

متخصصان معتقدند که برای درمان فوری درد دندان عقل بهتر است که روزی 4 تا 5 بار محلول آب گرم و نمک را در دهان بریزید و کمی نگه دارید تا درد سریع تسکین یابد.

2. جوش شیرین

درد دندان عقل باعث تورم صورت می شود، یکی از بهترین و موثر ترین روش ها برای درمان تورم و درد دندان عقل این است که مقداری پودر جوش شیرین را برای روی مسواک و خمیر دندان بریزید و به آرامی بر روی دندان عقل بکشید.

3. کمپرس یخ

درمان سریع درد دندان عقل
درمان سریع درد دندان عقل

همه ما می دانیم که یخ آسان ترین روشی است که می توان برای کاهش درد و تورم استفاده کرد؛ اگر دچار درد دندان عقل شده اید به شما پیشنهاد می کنیم که یک کمپرس یخ درست کنید و 15 دقیقه بر روی صورت بگذارید، حالا 15 دقیقه استراحت کنید و دوباره کمپرس یخ را بر روی صورت بگذارید و همین روند را ادامه دهید.

این روش برای از بین بردن التهاب و تورم ناشی از درد دندان عقل مفید است.

4. عصاره وانیل

چند قطره عصاره وانیل را بر روی یک پد پنبه ای بریزید و بر روی دندان عقل بگذارید تا در عرض 15 دقیقه درد آن تسکین پیدا کند.

5. پماد بنزوکائین

با مشورت پزشک

بسیاری از پزشکان پماد ژلی بنزوکائین را برای درمان سریع درد دندان عقل تجویز می کنند. توصیه می شود که قبل از استفاده از این ژل، اطراف دندان عقل را تمیز کنید.

6. چای کیسه ای

چای سیاه کیسه ای حاوی مقادیر بالای تانیک اسید است و علاوه بر این که به درمان درد دندان عقل کمک می کند برای کاهش تورم صورت هم مفید می باشد؛ چای سیاه کیسه ای که در آب جوش به مدت 5 دقیقه خیسانده اید را مستقیم بر روی دندان بگذارید تا درد آن کاهش پیدا کند.

7. میخک

استفاده از گل میخک و روغن میخک یکی از بهترین روش های درمان دندان درد در طب سنتی شناخته می شود. میخک علاوه بر این که دارای خواص ضد درد طبیعی است، خواص ضد باکتریایی قوی دارد و باعث ضد عفونی شدن دهان می شود.

توصیه می شود که یک گل میخک را مستقیم بر روی دندان بگذارید یا 1 قطره روغن میخک را بر روی سواپ بریزید و بر روی دندان عقل بگذارید تا درد آن تسکین یابد.

اگر طعم روغن میخک بسیار قوی است می توانید آن را با روغن زیتون رقیق کنید.

8. محلول دهان شویه زردچوبه

درمان گیاهی و طب سنتی درد دندان عقل
درمان گیاهی درد دندان عقل

زردچوبه یک آنتی سپتیک طبیعی است و به دلیل خواص ضد درد طبیعی که دارد به درمان درد دندان عقل کمک می کند؛ یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در یک لیوان آب بریزید و به عنوان دهان شویه استفاده کنید تا درد تسکین پیدا کند.

9. نعناع

نعناع دارای خواص ضد درد و آرام بخش طبیعی است که به درمان فوری درد دندان عقل کمک می کند. شما می توانید یک برگ نعناع تازه یا یک قطره روغن نعناع که بر روی سوآپ ریخته اید را به مدت 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان عقل بگذارید تا درد آن درمان شود.

10. خیار

خیار دارای اثر خنک کنندگی است و بلافاصله درد دندان عقل را درمان می کند؛ خیار را حلقه حلقه ببرید یا رنده کرده و بر روی دندان قرار دهید، بگذارید بماند تا درد شما تسکین یابد.

11. پیاز

پیاز دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد التهابی طبیعی است که به پاک سازی دهان و دندان کمک کرده و درد دندان عقل را بهبود می بخشد؛ یک پیاز را حلقه حلقه ببرید و بر روی دندان عقل بگذارید، اجازه دهید بماند تا درد تسکین یابد.

12. آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از بهترین روش های خانگی برای درمان فوری درد دندان عقل است؛ آلوئه ورا دارای خواص ضد درد و ضد التهابی طبیعی است به همین دلیل به درمان درد دندان عقل کمک می کند.

توصیه می شود که مقداری ژل آلوئه ورا را بر روی دندان عقل بگذارید تا درد آن کاهش یابد.

13. سیر و زنجبیل

سیر دارای خواص ضد عفونی کننده قوی است که دهان و دندان را تمیز می کند.

زنجبیل خواص ضد درد و ضد التهابی طبیعی دارد و به درمان سریع تر درد دندان عقل کمک می کند.

محققان معتقدند که اگر سیر و زنجیل را رنده کرده، با هم ترکیب کنید و بر روی دندان عقل بگذارید باعث درمان سریع تر درد آن می شود.

14. روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد درد طبیعی است و به درمان سریع درد دندان عقل کمک می کند؛ یک قطره روغن درخت چای را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون ترکیب کنید، حالا یک قطره از این روغن را بر روی سوآپ بریزید و بر روی دندان عقل بگذارید تا درد آن کاهش یابد.

15. روغن پونه کوهی

روغن پونه علاوه بر خواص ضد باکتری قوی که دارد به عنوان یک ماده ی ضد درد و ضد التهاب شناخته می شود؛ یک قطره روغن پونه را با یک قاشق چای خوری روغن زیتون رقیق کنید، حالا یک قطره از این روغن را بر روی یک سوآپ بر روی دندان عقل بگذارید تا درد آن سریع درمان شود.

این روش را دو بار در روز تکرار کنید.

16. روغن آویشن

روغن آویشن به دلیل خواص ضد درد، ضد التهاب و ضد تب که دارد در طب سنتی برای درمان فوری درد دندان عقل استفاده می شود.

2 تا 3 قطره روغن آویشن را با یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و با انگشت بر روی دندان عقل و لثه بمالید تا درد آن تسکین یابد.

شما همچنین می توانید یک قطره از روغن آویشن را با یک لیوان آب ولرم ترکیب کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

17. روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس درد دندان عقل را سریع تسکین می دهد و به دلیل خواص ضد التهابی که دارد به کاهش ورم صورت کمک می کند؛ یک قطره روغن اسطوخودوس را به یک قاشق چای خوری روغن زیتون اضافه کنید و با انگشت بر روی دندان عقل و لثه بمالید، بگذارید بماند تا درد آن کاهش یابد.

18. کره بادام زمینی

کره بادام زمینی به علت وجود ماده ای رزوراترول، دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی است و می تواند برای درمان درد دندان عقل مفید باشد.

مقداری کره بادام زمینی را با انگشت بر روی دندان عقل بمالید و بگذارید بماند تا درد آن تسکین یابد.

19. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی طبیعی است که به تمیز شدن دندان ها کمک کرده و درد دندان عقل را تسکین می دهد.

یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

20. محلول آب لیمو ترش تازه و نمک

لیمو ترش دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به عنوان یک ضد درد طبیعی استفاده شود. ترکیب آب لیمو ترش تازه و نمک به تسکین سریع تر درد دندان عقل کمک می کند.

آب نصف یک لیمو ترش را بگیرید و با نصف قاشق چای خوری نمک ترکیب کنید، این ترکیب را بر روی دندان عقل بمالید و بگذارید بماند تا درد تسکین یابد.

نکات مهم

نباید فراموش کنید که همه ی روش های ذکر شده در این مقاله به درمان موقت دندان درد کمک می کنند و بهتر است در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.

زنان در دوران بارداری و شیردهی بهتر است قبل از استفاده از این روش های با پزشک متخصص مشورت کنند.

علت درد دندان عقل

علت و علائم درد دندان عقل
علت و علائم درد دندان عقل
 • دندان عقل نهفته
 • دندان عقل کج شده
 • عفونت دندان عقل

علائم عفونت و درد دندان های عقل

 • لثه ها بسیار دردناک، قرمز، متورم و ملتهب می شوند
 • گره های لنفاوی زیر فک متورم و دردناک می شوند
 • بلع و باز کردن دندان دشوار می شود
 • فرد دچار تب خفیف می شود

بعد از کشیدن دندان عقل چه کار کنیم؟

 1. ساعت های اولیه پس از کشیدن دندان عقل بهتر است خوردن، نوشیدن و صجبت کردن را کمتر کنید
 2. هنگامی که خونریزی متوقف شد، مایعات ولرم و سرد بنوشید تا بدن تان هیدراته شود
 3. تا دو روز اول سعی کنید غذا های نرم بخورید
 4. برای درمان درد دندان عقل بعد از کشیدن می توانید بر روی آن کمپرس یخ بگذارید
 5. تا دو روز اول پس از جراحی دندان عقل مسواک نزنید
 6. پس از جراحی دندان عقل، ورزش های سنگین انجام ندهید

در ادامه بخوانید : درمان فوری دندان درد شدید در خانه

منابع : brightsidestylecraze