چرا باید قبل از ورزش کردن، بدن خود را گرم کنیم؟

اهمیت گرم کردن بدن قبل از ورزش

گرم کردن بدن قبل از ورزش اهمیت زیادی دارد و این کار باید به درستی انجام شود تا تاثیرگذار باشد.

گرم کردن بدن قبل از ورزش
گرم کردن بدن قبل از ورزش

این سوال غالبا برای ورزشکاران پیش می‌آید که آیا باید حتما قبل از ورزش بدن خود را گرم کنند یا نه. جواب این سوال مثبت است، اما ورزشکاران باید گرم کردن را درست انجام دهند.

گرم کردن بدن بسیار مهم است. این کار عضلات را برای فعالیت کردن آماده می‌کند. اگر بدن گرم نشود، نه تنها احتمال آسیب‌دیدگی‌ افزایش می یابد،‌ بلکه تاثیر ورزش کمتر می‌شود. گاهی اوقات شروع به ورزش می کنید و احساس می کنید که بدن سنگین است و نمی توانید حرکت کنید.

این بدین دلیل است که هنوز عضلات بدن آماده نشده‌اند. گرم کردن باعث می شودکه بدن قدرتمندتر و سریع‌تر شود. بدن به صورت اتوماتیک به منبسط شدن عضلات واکنش نشان می‌دهد. هنگامی که عضلات منبسط می‌شوند، حسگرهای روی عضلات فعال می‌شوند و به ستون فقرات پیام می فرستند که باعث منقبض شدن عضلات می‌شود.

هنگامی که صبح زود یا بعد از کار ورزش می کنید ، بیشتر عضلات بدن شما منقبض یا خاموش هستند. گرم کردن بدن باعث روشن شدن عضلات می‌شود.

در فعالیت ورزشی عضلات باید منبسط و منقبض شوند و گرم کردن بدن به این کار کمک می‌کند. گرم کردن از کشیده شدن بیش از حد عضلات نیز جلوگیری می‌کند. گرم کردن بدن باید طوری باشد که تمامی عضلات بدن را در بر بگیرد. اگر گرم کردن بدن به خوبی انجام نشود، ممکن است باعث آسیب‌دیدگی‌ شود.

به‌ گزارش سایت Muscle and fitness نکات زیر می‌تواند به گرم کردن درست بدن کمک کند:

1. ابتدا عضلاتی که کاملا منقبض هستند را هدف قرار ندهید

اگر عضلات شما واقعا منقبض شده‌اند انجام حرکات برای گرم کردن بدن سخت می‌شود. ابتدا بهتر است با یک فوم مخصوص ماساژ عضلات را باز کنید و سپس بدن را گرم کنید.

2. از حرکات کششی برای گرم کردن استفاده نکنید

حرکات کششی باید بعد از ورزش برای خنک کردن بدن انجام شوند.

معمولا در دستورات ورزشی از حرکات کششی برای گرم کردن استفاده می‌شود در حالی که این کار باعث کاهش کارایی می‌شود بهتر است اصلا بدن را گرم نکنید تا این که بدن را با حرکات کششی گرم کنید. انجام حرکات کششی باعث بیش از حد منبسط شدن عضلات می‌شود و نمی‌گذارد که عضلات دوباره منقبض شوند. در حرکات مربوط به گرم کردن بدن باید عضلات هم منبسط و هم منقبض شوند.

سعی کنید در مدت 10 دقیقه بهترین حرکات را برای گرم کردن بدن انجام دهید. / ایسنا